Pitný režim

Pitný režim patrí k veľmi zanedbávaným častiam životného štýlu. Mnoho ľudí nepije takmer vôbec vodu (zato kávu či mlieko áno). Alebo pijú málo. Výsledkom je, že v ich tele je vody nedostatok. Samozrejme, prežiť sa "na tom" dá. Ale dlhodobo mierne dehydrované telo jednoducho nebude fungovať na 100%.

Samozrejme, dnes sa na internete dajú nájsť rôzne bludy.

 • Kolujú aj články, ktoré varujú pred pitným režimom. Že je škodlivý. Samozrejme, konšpiračná lobby využije každú príležitosť rozleptávať fakty. Vždy spochybnia to, čo tvrdí niekto iný. Prečo to robia? Živí ich to. Vždy sa nájde dosť takých, čo naletia.
 • Občas vyjde nešťastný článok. Niekto sa chce zviditeľniť a tak zvolí bulvárny názov, ktorý vyvolá mylný záver. Trebárs, že pitný režim môže aj zabiť. V článu síce lekár upozorňuje pred extrémnym pitím vody (napríklad 6 litrov za deň). Ale celkové vyznenie si potom môžu ľudia povrchne preložiť že nemajú piť radšej vôbec, ak nemajú skončiť s "opuchnutým mozgom v márnici".

Upracme si preto pojmy.

Pitný režim znamená cieľavedomú snahu piť tak, aby telo bolo počas dňa primerane zavodnené. Nie teda piť veľa.

Pite vodu alebo ovocné čaje

Cieľom teda je, aby ste si zvykli, že treba piť vodu. Podrobnosti o tom, ako dodržiavať pitný režim som už napísal na webe o chudnutí, takže tu len telegraficky:

 • Pite párkrát denne primerané množstvo tekutiny.
 • Koľko to má byť si môžete vypočítať v kalkulačke BMI. (Ak tam zadáte všetky údaje, vyráta vám aj iné čísla.)

Nemusíte nutne piť každú hodinu podľa budíka. Ani si cucnúť každých 5 minút. Ale nájdite taký spôsob, aby ste nemali dlhé hodiny - napríklad v horúčave pri šoférovaní - kedy nepijete.

Čo nepiť pri chudnutí

Za pitný režim považujte čistú vodu, alebo ovocný čaj. Ak chcete, môžete piť aj zelený čaj, ale len v prípade, že vám nerobí žiadne ťažkosti, napríklad vyšší tlak. Teraz rýchly prehľad, čo nemáte piť vôbec, alebo len málo.

Bublinkové vody nepite

Kysličník uhličitý sa z tela musí dostávať a ak ho prijmete v nápoji, len tým zvýšite odvodnenie.

Minerálky nepite

Minerálne vody sú určené na zvláštne účely. V normálnom stave ich piť nepotrebujete. Keď pre nič iné, tak preto, že často obsahujú sodík a ten sa snažíme zo stravy čo najviac stiahnuť. Navyše sú väčšinou aj tak bublinkové a tým pádom sa na pitný režim nehodia dvojnásobne.

Citrónová voda

Dať do vody citrón je fajn pre chuť a zle pre vašu zubnú sklovinu. Ak takú vodu máte radi, pokojne ju pite (nesladenú) ale vypite to naraz a vypláchnite si ústa.

Káva

Káva má odvodňujúci účinok, takže ide takpovediac proti pitnému režimu. Na druhej strane ak sa jej nechcete vzdať, pite ju ďalej. Nesmie v nej byť cukor a ani smotana. Ak si tam dáte kvapku mlieka, tak to pre chudnutie nevadí. Ale duševne sa pripravte na to, že jedna z budúcich výziev bude likvidácia zvyku používať mliečne výrobky.

Rehydratačné a športové nápoje

Pri chudnutí nepoužívajte žiadne nápoje určené na zavodnenie. Nie je na to dôvod.

Športové nápoje tohto druhu sú určené pre vytrvalostný šport. Ak bežíte maratón alebo ste na poldňovom bicyklovom výlete, tak potom sú tieto nápoje ideálne a veľmi vhodné. Používajte ich až po druhej hodine trvajúceho výkonu.

Pokiaľ naozaj z nejakých dôvodov potrebujete rehydratáciu, kúpte si v lekárni Fluidex, alebo iný prípravok. Pripravte ho presne podľa návodu. Hodí sa v prípade hnačky, alebo zvracania, alebo horúčky. Nič z toho bežne pri chudnutí nebýva.

Koly, malinovky, džúsy, mlieko

Takéto nápoje počítajte skôr ako jedlo.

 • Mlieko nemá zmysel piť, takže to padá z hry ihneď.
 • Malinovky a koly sú plné cukru a chémie. Nepiť.
 • Tie light verzie bez cukru sú zvyčajne s bublinkami, takže radšej ich nepite. V podstate je to prevažne chémia.
 • Džúsy sa síce tvária ako prírodniny, ale aj keď tam napíšu že to je bez pridaného cukru, stále to obsahuje cukor. Takže pri chudnutí v žiadnom prípade.
 • Odšťavená zelenina a ovocie. Z toho sa dá spraviť riedený nápoj občas, ale aj tu je problém sladkosť. Mrkva, jablko či hrušky sú po odšťavnení rovnako rýchly cukor, ako keby ste pili malinovku. Takže pri chudnutí ich drasticky obmedzujte.
 • Smoothies sú jedlo. Pri chudntí nevhodné. Nechajte si ho na neskôr, keď budete na staré kolená bez zubov. Zamlada jedzte normálne jedlá a pite normálnu vodu.

Viem, ak ste zvyknutí na priemyselne vyrobenú dobrotu, bude sa vám ťažko s tým končiť. A to je presne to, čo výrobcovia draho zaplateným vývojom chceli dosiahnuť.

Čo ak vám nechutí voda?

Voda je u nás vo väčšine prípadov dobrá aj z vodovodu. Ak je to váš prípad, nemusíte mesačne minúť nejakých 30 eur na balenú vodu. Ak ale voda dobrá nie je, môžete si kúpiť kanvicový filter. Nie je to síce ideálne riešenie, ale v rámci možností asi na nič lepšie neprídete.

V prípade používania filtrov môže byť vo vode znížený obsah minerálov, najmä horčíka. To sa potom dá riešiť tak, že ho jedzte viac v potravinách, alebo siahnite po potravinovom doplnku.

Cika!

Dodržiavanie pitného režimu zvyčajne prinesie problém. Budete častejšie potrebovať WC.

To sa nehodí v prípade, že šoférujete, alebo prijímate klientov. Rozumiem tomu, že to je profesionálne problém, ale od toho ste profesionál, aby ste aj tento problém vyriešili. Dohliadnite však na to, aby ste našli spôsob, ako sa primerane zavodniť a najesť. Bez toho váš výkon bude trpieť.

Smädný človek má zlé vlastnosti

Každý máme určité kvality, aj chyby. Ak sa dosť nenapijete, začnú sa ukazovať skôr chyby. Nenapite sa a už čoskoro zistíte, že:

 • Začne vám klesať výkonnosť.
 • Zníži sa sústredenosť a koncentrácia, pozornosť.
 • Začne stúpať množstvo chýb, ktoré pri práci spravíte.
 • Zhoršuje sa vaša intelektuálna výkonnosť a pohotovosť.
 • Začnete byť nervóznejší. Ľahšie sa pohádate, naštvete.

Predstavte si, čo tieto prejavy dehydratácie spravia s vašou jazdou v aute. Bude bezpečnejšia? Čo to spraví na vašom obchodnom rokovaní? Dojednáte lepšie obchody?

Preto sa naučte piť!

Skrytý cukor v potravinách
Neraz sa výrobcovia predháňajú vzbudiť ilúziu, že niektorá ich potravina je zdravá a prípadne dokonca vhodná aj pri chudnutí. Niekedy dokonca zachytíte aj reklamnú kampaň, kedy sa snažia predať keksy, ako vhodnú potravinu. Ako to je? Na k...
Jedzte jedlo a nie chemikálie
Ak sa dá, uprednostňujte potraviny, v ktorých je čo najmenej pridanej chémie. Rozpoznáte to na obale. Výrobcovia sú povinní popísať z akých látok sa skladá ich výrobok. Mnoho z pridaných látok začína v označení písmenom E. Ľudovo sa ...
Sú sušené hrozienka vhodné pri chudnutí?
Sušené hrozienka sú obľúbená potravina. Dá sa nimi obohatiť kaša z ovsených vločiek, aj proteínové tyčinky. Pri chudnutí sa však na hrozienka musia používať obzvlášť opatrne. Pozrime sa na jedny z bežných raňajok. Biely jogurt, ovs...
heart cart thumbs-up cross menu arrow-right