Husté! Čím redší nápoj, tým lepšie

Neraz ste už asi počuli návrh, aby ste si v rámci pitného režimu dali… A potom zaznie: dajte si kakao, džús, kolu, energetické nápoje, fresh zo zeleniny, čaje, minerálku, malinovku, víno alebo pivo (!)… Nič z týchto radovánok sveta nie je celkom ideálne, ako pitný režim. Čaj by sa ešte dal ako tak prijať ako alternatíva.

  1. Na pitný režim je ideálna voda. Čistá, bez bubliniek.
  2. Druhým v poradí bude čaj. Výhodné je piť zelený čaj, ak nemáte problémy so srdcom, alebo zaspávaním. Alebo ovocný čaj. Akosi samozrejme sa rozumie, že hovoríme o čaji bez cukru, dúfam.
  3. Minerálky nie sú určené na bežné pitie, ale skôr na špeciálne účely. Bublinky v pitnom režime sú skôr na prekážku.
  4. Malinovky, kola, energetické nápoje sú spravidla plné cukru a zvyčajne aj chemikálií. Pašujú tak okrem pitného režimu do tela aj iné látky, než ste zamýšľali. Sú to skôr potraviny, než nápoje.
  5. Džúsy pri troche šťastia aspoň neobsahujú chémiu. Aj keby boli bez pridaného cukru, toho prirodzeného z fruktózy obsahujú viac, než dosť. Nepiť ak chcete chudnúť. Ak už, tak zriedené.
  6. Odšťavená zelenina síce znie ako skvelý a zdravý nápoj, ale nie je. Je to skôr jedlo, pretože obsahuje pomerne veľa energie. Ak nechcete priberať, treba toho vypiť len pomerne málo.
  7. Mlieko, kakao a podobné husté nápoje sú už jedlo.

Pitný režim teda znamená popíjať vodu. Nechutí vám? Nevadí. Zvyknete si. Za pár týždňov ani nebudete veriť, že ste mohli niekedy piť niečo iné. Verte mi, sám som bol závislý od kokakoly, stiahol som 3 litre denne. Pár dní trvá kým si človek odvykne, ale potom je všetko v norme. Keď budete chudnúť s dobrým pitným režimom, výsledky tým mierne urýchlite.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.