3 tipy ako si vybrať vodný filter

Piť vodu z vodovodu je v poriadku, ak máte v dobrom stave vodoinštaláciu. Na veľkom území Slovenska tečie pomerne kvalitná, alebo veľmi kvalitná pitná voda v cene plus mínus euro za 100 litrov. Pre pitný režim je to prakticky zadarmo. Prečo ju teda nepijeme priamo z vodovodu?

Mnohí len máme fajnové jazýčky. V mene dezinfekcie sa voda upravuje a tak keď ju napustíte do pohára, môže to byť trocha cítiť. Po krátkom odstátí však pachuť zmizne a dá sa piť.

V praxi však najslabším miestom vody býva pachuť hrdze a iných usadenín, ktoré sú vo vnútri rúrok vo vodovodnej inštalácii v dome. Potom príde vhod dobrý vodný folter, ktorý vodu zbaví rôznych usadenín, aj pachutí.

  1. Skontrolujte si chuť vody z vodovodu. Ak vám vyhovuje, nepotrebujete kupovať žiadny filter na vodu. Myslite na to, že obchodníci s vodnými filtrami neraz vyvolávajú strach. Lepšie sa im potom predáva tovar. Požiadajte svoju vodáreň o informáciu o kvalite vody. Možno stačí piť.
  2. Kúpte si kanvicový filter. Je to síce zľahka nepraktické zariadenie, ale nadobúdacia cena sa bude hýbať okolo 30 eur. Toľko zaplatíte za mesiac pitia balenej vody. Neskôr už stačí kupovať len vložky a cena za vodu sa dostane na utešené čísla.
  3. Zvážte či sa vám vyplatí kúpiť prietokový filter. Ak je vás v domácnosti viac, dá sa zvoliť prietokový filter. Na trhu je veľa riešení od zhruba 150 eur do 800 eur. Toto riešenie je už drahšie a návratnosť investície je dlhšia. Na druhej strane je podstatne pohodlnejšia práca.

Vodný filter totiž nie je tak jednoduchá záležitosť. Ak je príliš účinný, zbaví vodu aj minerálov ako vápnik a hlavne horčík. Dlhodobé pitie vody s nízkym obsahom magnézia môže zvyšovať riziko kardiovaskulárnych chorôb. To už vám díler nepovie. Možno o tom ani nevie – na školení sa naučia iba to, ako zariadenie predať. Vyhnite sa preto najmä riešeniam na báze reverznej osmózy. Na sprchovanie a ako úžitková voda je to v poriadku. Na pitie to môže byť nevhodné.

Príliš čistá voda (bez minerálov) totiž na seba ľahko naviaže minerály – z vášho tráviaceho traktu. Výsledkom môže byť, že vám potom budú chýbať. Z dlhodobej konzumácie takejto vody môže byť viac škôd, než z pitia vody, ktorá možno obsahuje stopové množstvá nežiadúcich látok, či mikroorganizmy.

Nie ste si istí, aká voda tečie u vás? Dajte si vo vodárňach spraviť jej rozbor. Je to zadarmo.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.