Trápi vás lenivosť? Vieme, ako sa prekonať

Žiaľ, zatiaľ nemáme nič, čo by vám dokázalo zvonka nejako pomôcť prekonať lenivosť. Nemáme nič, čo by z „nechce sa mi“ spravilo „chce sa mi“. Ak chcete schudnúť, je ľahko možné, že ste si nastavlil taký životný štýl, v ktorom sa plnia vaše priania okamžite. Chce sa vám ľahnúť si? Tak si ľahnete. Nechce sa vám ísť von? Sadnete k televízoru. Taký životný štýl na chudnutie veľmi nefunguje. Naopak. Podporuje priberanie.

Ak teda prekonať lenivosť? Cvikom. Lenivosť je navodený stav. Je prirodzené, že ak to nie je potrebné človek ani zvieratá nebudú podľa možnosti nič robiť. Na to sme nastavení. V prírode to znamená, že zviera sa naje a ide odpočívať. Keď mu vytrávi, zas začne konať.

V civilizovanej spoločnosti však fungujeme inak. Práca s počítačmi znamená často hlivenie a ťukanie do klávesnice. Domov po sediačky v aute, doma pred televízorom poležiačky. Takýto životný štýl je návykový.

  1. Opakovaním pohodlia si vytvárame zvyk že žijeme pohodlný život.
  2. Pasivitou sa oslabuje svalstvo. Roky plynú a aj bežné pohyby sú čoraz namáhavejšie. Pre oslabené svaly je ťažké aj vstať z postele.
  3. Až na tú slabosť je to vlastne veľmi príjemné a tak sa nám NECHCE to meniť.

Tieto tri faktory idú ruka v ruke a invalidizujú nás. Obezita na seba nedá dlho čakať a potom chceme schudnúť. To sa po ležiačky nedá. (Teda dá sa schudnúť bez jedla a pohybu, ale za cenu drastickej straty svaloviny a kostnej hmoty.)

Myslite na jedno. Ak sa prinútite dnes ísť cvičiť, zajtra to bude o malý chlp ľahšie.Nemusia to byť hneď typické cviky na brucho, či brušáky. Skúste radšej cviky na chrbát. Keď s tým vydržíte, čoraz viac si zvyknete na to, že idete cvičiť a chudnúť. Už sa vám to stane zvykom. Už nenaletíte tomu pocitu, ktorý vám vnucuje ilúziu, že máte slabú vôľu. Takže vstaňte a choďte na sebe pracovať. Ak teda chcete schudnúť!

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.