Sprievodca po posilňovni

Tak čo? Aj vy sa bojíte prvý krát vstúpiť do posilky? Ten pocit poznáme asi všetci. Zmiešané pocity, strach, neistota. Tieto pocity sú normálne! Človek je nastavený tak, že sa zmien obáva. To nahráva aj vstavanej lenivosti v nás, ktorá sa často postará, že tréning budete odkladať. Kým svoj strach prekonáte, začnite chodiť na prechádzky.

Čo sa teda bude v posilňovni diať?

 1. Nikto si vás nebude všímať. Všetci si tam robia svoje.
 2. Nikto sa vám nebude posmievať. Všetci by tam chceli vylepšiť vlastné telo, aj keď možno sú vo vylepšovaní ďalej, ako vy. Nebudú sa vám ale smiať.
 3. Ak sa niekoho niečo spýtate, zvyčajne vám väčšinou odpovedia prívetivo a k veci.
 4. Ak ste žena, nebojte sa tých upotených kulturistov, ktorí za zúfalého revu dvíhajú 200 kilové činky. Možno im záleží na svojom vzhľade viac, ako vám.
 5. Ak vám upotenci prekážajú, hľadajte inú posilňovňu, ak sa dá.

Je vhodné, ak prvý tréning, alebo tréningy absolvujete s niekým, kto vie cvičiť. Alebo s trénerom. Tréner je síce investícia, ale naučí vás ako vykonávať rôzne cviky správnou technikou. Predídete zraneniam a bolestiam.

 1. Pred tréningom si dajte strečing. Natiahnite si svaly celého tela.
 2. 10 minút rozcvička, napríklad na bicykli, aby ste si zahriali telo.
 3. Dajte si rýchly tréning svalov na celé telo. Volá sa to kruhový tréning. 20 minút.
 4. Dajte si kardio cvičenie na bicykli, orbitreku, eliptickom trenažéri. 40 minút.
 5. Cviky na brucho sú otravné, ale potrebné.
 6. Cviky na chrbát sú doplnkom cvikov na brucho.
 7. Ukončite poriadnym strečingom, natiahnite si zas všetky svaly.
 8. Nakoniec najdôležitejšie: nezničte sa na prvom tréningu! Začnite po troškách. Prvý tréning môže trvať pár minút.

Týmto spôsobom za nejaké 2 hodiny čistého času spravíte vysoko koncentrovaný a účinný tréning, ktorý vám pomôže zlepšiť kondíciu. Výsledky pocítite už po pár týždňoch. Dôležité je, aby ste cvičili nielen cviky na brucho, ale aj cviky na chrbát. To sú základné dve telesné partie.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.