Koľko kalórií sa spáli pri sexe?

Počítanie kalórií je obľúbená téma, ak niekto chce schudnúť. Veľa ľudí sa nazdáva, že na chudnutie stačí viac cvičiť, pretože to je energetický výdaj. Žiaľ, prax ukazuje iné výsledky. Športové výkony sa pri chudnutí môžu uplatniť, avšak samé o sebe nestačia.

Milovanie sa dá považovať za istú formu telesnej námahy. Trvá nejaké tie minúty, spôsobí niekedy aj mierne zadýchanie. Nečudo, že človeka napadne, či sa táto príjemná činnosť nepodpíše aj na chudnutí.

V tabuľkách energetického výdaja môžete nájsť aj položku pre sex. Neraz sú to veľmi príťažlivé čísla. Videl som dokonca spotrebu 6000 kJ za hodinu. To by sa na chudnutí naozaj podpísalo. Žiaľ, obávam sa, že len málo druhov milovania sa dá porovnať s výkonom súťažného maratónskeho behu, či veslovania v profesionálnej súťaži. V skutočnosti počítajte s tým, že pri sexe je energetický výdaj jednoducho oveľa menší. Keby sme to porovnali s behom, tak v pomalom tempe za hodinu miniete 2500 kJ. Obávam sa, že ani táto záťaž sa nedá prirovnať k sexu.

Navyše milovanie v trvalom vzťahu nezvykne trvať hodinu. Určite to nie je problém (aj viac) hlavne pri začiatkoch vzťahu. Ale s pribúdajúcimi rokmi sa to dostáva neraz aj veľmi hlboko pod hodinu. Potom však musíte počítať s tým, že pri milovaní miniete energiu tak jedného väčšieho jablka.

Takže záver je jednoduchý. Energetická spotreba na hodinu môže byť realisticky niekde okolo 1000 až 3000 kJ za hodinu. Vysoké čísla platia skôr pre zajačika z reklamy na baterky. Nižšie čísla platia pre človeka, ktorý pritom nedychčí ako pri závode. Realistický bude ten odhad okolo 1000 kJ.

Rozdiely vo výpočtoch sú veľké, pretože iný výkon podá ľahký a iný ťažký človek. Iný výkon podá aktívny a iný pasívny z partnerov. Preto vám nejaké presnejšie číslo nikto nepovie. Na druhej strane nájdete plno bulvárnych článkov, ktoré budú mať lákavé názvy typu „Bozkávanie spáli 300 kJ za hodinu.“. Ak so svojím partnerom chcete schudnúť pri spoločnej aktivite, tak potom radšej choďte tancovať. Vydržíte dlhšie a spálite viac.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.