Je zumba najrýchlejší spôsob ako schudnúť?

Zumba je komplexný, dynamický pohyb v rytme. Je to niečo medzi tancom a cvičením. Chytľavá hudba stimuluje k pohybu a inštruktorka vás k nemu nabáda mikrofónom. Dnes sa zumba stala pomaly synonymom športu na chudnutie. Ak chcete vedieť koľko sa spáli energie rôznymi druhmi pohybu, tento článok je o tom.

Pokiaľ týmto spôsobom vybíjajú energiu mladé a štíhle ženy, je to asi dobrý nápad a celkom príjemný zážitok pre všetky zúčastnené a prípadne aj okolostojacich. Tým státím nemyslím nič zlé.

Ak ale chcete schudnúť, niekde v oblasti brucha máte navyše možno 10 a možno oveľa viac kíl. Potom je rýchly pohyb a prípadne skákanie veľmi zlý nápad. Mohlo by sa stať, že si poškodíte kĺby, alebo natrhnete nejakú šľachu. Nič horšie, ako snažiť sa schudnúť zumbou a odísť pre prudkú bolesť v kolene. Prípadne zistiť, že ste si ho poškodili navždy.

Zumba je trocha háklivá aj preto, že tempo je oveľa vyššie, než by sa pri chudnutí hodilo. Ak cvičíte príliš tvrdo, telo nebude na energetické krytie používať až tak ochotne tuk, skôr cukor. Počas takého cvičenia teda schudnete o niečo menej, než by ste za rovnaký čas zvládli pri rýchlej prechádzke. Navyše po takom tréningu vás môže prepadnúť taký vlčí hlad z hypoglykémie, že zožeriete všetko čo sa vám zmestí do úst. To je pre chudnutie ten najhorší základ.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.