Je vhodné cvičiť s činkami ak chcete schudnúť?

Rýchla odpoveď znie áno, je to vhodné. Ak ste však doteraz veľmi necvičili, tak by ste lepšie spravili, ak činky nahradíte strojom v posilňovni. Alebo expandermi – to sú také gumové pásy. So strojmi a s pásmi sa totiž cvičí oveľa bezpečnejšie. Ešte dôležitejšia poznámka: Poraďte sa s trénerom, nech vám ukáže správnu techniku. Každý cvik treba vykonávať správnym pohybom. Tiež je dobré ak pritom budete správne dýchať. To vám ukáže tréner.

Neskôr, keď už získate nejaké tie skúsenosti, môžete začať cvičiť aj s činkami. Pre začiatočníka sú však stroje asi najbezpečnejšou alternatívou ako budovať svaly, silu a kondíciu. Nemusíte nutne cvičiť klasické cviky na brucho, ako je bežnou praxou.

Ak totiž budete cvičiť s činkami či s pásmi zlou technikou, je vysoké riziko zranenia. V lepšom prípade sa nemusíte zraniť, ale ani nedosiahnete cieľ. Či už vás zaujíma chudnutie, alebo posilnenie svalstva, správna technika je veľmi dôležitá.

Silové cvičenie sa vám pri chudnutí zíde hneď z niekoľkých dôvodov.

  1. Silový tréning chráni svalovinu pred jej stratou. Pri chudnutí hrozí aj strata svaloviny. Pravidelné cvičenie s expandermi, strojmi či činkami núti svaly aby rástli.
  2. Silový tréning spevňuje aj šľachy a kosti.
  3. Lepší stav a práca svalstva vám pomáha odoberať energiu. Telo vďaka tomu viac spáli.
  4. Svalová práca zvyšuje produkciu enzýmu (lipáza), ktorý podporuje používanie zásobného tuku ako paliva. Na túto radovánku však treba cvičiť viackrát za deň. Nemusí ísť o veľkú záťaž. Pár drepov, alebo nejaké to poschodie bez výťahu a máte to.
  5. Silový tréning zlepšuje vašu telesnú koordináciu. Ste pružnejší, rýchlejší. Znižuje sa riziko vzniku zlomenín po pádoch.

Ak začnete budovať svaly, nemusíte sa obávať toho, že by z vás bol zakrátko nejaký druhý Schwarzenegger. Aj po dlhých mesiacoch cvičenia budú vaše svaly len o poznanie väčšie. Nič mimoriadne. Najmä, ak ste v strednom a vyššom veku, tak sa nejakej nevzhľadnej a príliš svalnatej postavy nemusíte vôbec obávať. Po tréningu však odporúčam ešte cviky na posilnenie korzetu, teda brucho, chrbát a prípadne niektoré balančné cvičenie.

Tieto cvičenia pomôžu bojovať proti bolesti chrbta a pokiaľ ňou náhodou už trpíte, tak SM Systém doktora Smíška môže účinne tieto problémy odstrániť.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.