Dve časté chyby ktoré bránia v chudnutí

Nečakane často sa stáva, že ľudia celé roky chudnú, ale nie je to na nich vidieť. Stále sú v "procese". Stále niečo robia preto, aby zhodili. No nič. V inom článku som už popisoval klasickú situáciu, kedy človek disciplínovane dodržiava režim a nefunguje to. To vtedy, ak sa disciplínovane snažíme dodržiavať zlý návod. Potom sa trápime hladovkami, jeme podivnú stravu a to všetko v nádeji, že schudneme.

Dnes sa pozrime na to, aké najčastejšie chyby robia ľudia, ktorí sa snažia zhodiť.

 1. Podceňujú množstvo energie v jedle. Myslia si, že zjesť pár keksíkov je v poriadku a nevedia, že aj malé množstvo môže spôsobiť problém.
 2. Preceňujú účinok športu. Myslia si, že ak niekto vystúpi z auta a prejde 100 metrov na parkovisku, že sa to dá započítať ako športový výkon. Alebo že hodina na stacionárnom bicykli je priepustkou do pizzérie.

Z týchto dvoch nedorozumení potom pramení obezita.

Množstvo energie v jedle

Tento faktor je zákerný.

 • Čím viac energie (hlavne tuku a cukru) potravina má, tým viac nám chutí. O to viac by sme si jej chceli dať.
 • Čím je potravina energeticky "nadupanejšia" tým menej nás zasýti. Bežná čokoládová tyčinka vám dá energie ako veľký obed. No nezasýti vás, neuspokojí. Mohli by ste zjesť aj 10 tyčiniek a brucho by nebolo plné.
 • Ak je niečo malé, napríklad sušienka, tak to považujeme za beztrestné. Pri chudnutí však potrebujeme dosiahnuť energetický mínus. Ak si po rozumnom obede dáte nejaký malý keksík, je koniec s mínusom. Aj tie dve či štyri stovky kJ môžu spôsobiť energetické plus.

Preto pri jedle je dobré vedieť, čo zhruba jeme. Mať orientačný odhad, koľko energie má potravina ktorú ideme zjesť. Kým o tom nie sme informovaní, budeme robiť chyby. Preto je dobré ak si prezriete kalorické tabuľky aby ste vedeli, čoho a koľko máte zjesť.

Energetická spotreba pri športe

Šport je nepohodlný. Ak sa niekde hodinu potíte, máte pocit, ako veľa ste museli minúť. V skutočnosti väčšina rekreačných športov spotrebováva relatívne málo energie. Najmä neskúsení športovci preto majú mylný pocit, že 2 hodiny na bicykli v prírode im dávajú právo dať si niečo navyše.

Práve to je častá chyba. Pocit, že ak občas športujeme, môžeme si dovoliť jesť to čo chceme. Odpoveď vám dá krajčírsky meter.

 • Ak vám v takom režime brucho klesá, pre vás je taký príbeh pravdivý.
 • Ak sa brucho nemení alebo sa zväčšuje, musíte rýchlo začať kontrolovať svoju stravu.

Šport totiž síce energiu páli, ale ak chcete schudnúť nepoužívajte šport ako spaľovač energie. Jedzte normálne ako by ste mali a k tomu športujte. Šport potom minie viac energie, ako ste dodali. Práve o to ide pri chudnutí. Chybou tučných je myslieť si, že šport je odpustok.

Energetická spotreba v bežnom dni

A ešte ostaňme v téme šport. Aj celkom bežný pohyb je vlastne tak trocha šport. Je dokázané, že ľudia, ktorí sa celý deň aktívne hýbu minú nečakane veľa energie.

Bežný pohyb počas práce sa podceňuje. Práve preto je vhodné, aby ste ho čo najviac zapojili. Pomôže vám schudnúť.

 • Ak celý deň sedíte a potom idete na hodinku do posilňovne, nedosiahnete veľké výsledky. Lepšie, než nič, ale dlhé hodiny pasivity sa nedajú kompenzovať krátkym aj keď intenzívnym cvičením.
 • Ak namiesto sedenia budete v práci chvíľu stáť, chvíľu chodiť a občas možno aj po schodoch, miniete oveľa viac energie. Nezdá sa to. Ale ak máte možnosť, porovnajte ako sa hýbu tuční ľudia ako štíhli. Trebárs kolegovia, alebo pri státí v rade pri pokladni v nákupáku. Obézne pokladníčky (pokladníkovia) majú zvyčajne viditeľne úspornejšie pohyby. Pomalšie.

Preto pri chudnutí využite tieto skúsenosti.

 1. Pozor na potraviny. Mnohé sú chutné a doslova nabité energiou. Také pri zhadzovaní váhy nepoužívajte.
 2. Výkon, ktorý podáte v posilňovni je fajn, ale spálite málo. Zacvičte si, prospeje to srdcu. Ale nedáva vám to "právo" viac jesť.
 3. Vždy keď môžete, hýbte sa. Ak v práci môžete vstať, chodiť alebo dokonca si občas aj krátko zacvičiť, spravte to. Vo svaloch si tak vytvoríte viac enzýmu, ktorý pomáha telu páliť tuk.
Skrytý cukor v potravinách
Neraz sa výrobcovia predháňajú vzbudiť ilúziu, že niektorá ich potravina je zdravá a prípadne dokonca vhodná aj pri chudnutí. Niekedy dokonca zachytíte aj reklamnú kampaň, kedy sa snažia predať keksy, ako vhodnú potravinu. Ako to je? Na k...
Jedzte jedlo a nie chemikálie
Ak sa dá, uprednostňujte potraviny, v ktorých je čo najmenej pridanej chémie. Rozpoznáte to na obale. Výrobcovia sú povinní popísať z akých látok sa skladá ich výrobok. Mnoho z pridaných látok začína v označení písmenom E. Ľudovo sa ...
Sú sušené hrozienka vhodné pri chudnutí?
Sušené hrozienka sú obľúbená potravina. Dá sa nimi obohatiť kaša z ovsených vločiek, aj proteínové tyčinky. Pri chudnutí sa však na hrozienka musia používať obzvlášť opatrne. Pozrime sa na jedny z bežných raňajok. Biely jogurt, ovs...
heart cart thumbs-up cross menu arrow-right