7 najlepších cvikov na chudnutie

Ak sa pýtate ako schudnúť, potom cvičenie bude určite časťou odpovede. Na schudnutie sa však nestačí len venovať športu, musíte ovplyvniť aj stravu. O tom však ale je iný článok. Dnes sa pozrime ako schudnúť s využitím vhodných cvičení.

  1. Chôdza je vynikajúca aktivita. Pre telo je mimoriadne prirodzená a na chudnutie priam ideálna.
  2. Chôdza s použitím paličiek Nordic Walking. Týmto spôsobom využijete čas chôdze efektívnejšie. Pri jednej námahe a čase miniete viac energie a posilníte viac telesných partií. Ak sa neviete rozhodnúť aký cvik na chudnutie si vybrať, tak tento by mal zvíťaziť.
  3. Orbitrek, eliptický trenažér a ďalšie stroje v posilňovni. Pohyb podobný tomu ako keď ste na bežkách je mimoriadne komplexný. Zapájate ruky aj nohy. To podporí chudnutie.
  4. Bicyklovanie či už v prírode, alebo v posilňovni. Ak ale máte problémy s krčnou chrbticou, bicyklovanie v teréne vám môže robiť ťažkosti. Je to však dobrý šport ak plánujete schudnúť.
  5. Plávanie. Mimoriadne komplexný pohyb, ktorý je ideálny najmä pre veľmi obéznych. Ak ale máte problémy s krčnou chrbticou, plávanie vám môže robiť ťažkosti. Plávanie tiež podporí chudnutie.
  6. Kolieskové korčule sú tiež výborné, tu však môže byť v hre aj nepríjemné riziko pádu, ktorý pre obézneho môže byť oveľa tvrdší a nebezpečnejší. Preto ho na chudnutie z bezpečnostných dôvodov radšej neodporúčam.
  7. Tanec. Tu ale myslite na to, že tanec by nemal byť príliš tvrdý. Neskáčte, nedupkajte. Zumba a podobné akčné tance sú fajn pre štíhle a mladé ženy, ktoré si myslia že potrebujú schudnúť 20 deka ku šťastiu. Obézny človek môže skončiť s trvalým poškodením zdravia. Pokiaľ teda chcete schudnúť, hľadajte také formy tanca, kde sa neskáče, nedupká.

Všetky tieto športové aktivity vám pomôžu schudnúť, ale musíte ich vykonávať v pomerne svižnom tempe. Trocha sa pritom musíte zadýchať. Navyše by mali trvať naraz aspoň pol hodinu v kuse, radšej 40 minút. Až po dvadsiatich minútach takého športu totiž telo postupne začína ako energetický zdroj používať aj tuk. A o to nám ide.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.