Užite si relaxačnú masáž

Chudnutie sa vo väčšine prípadov spája s drastickými zásahmi do života. Drastické diéty, smrtiaci šport a ak chcete sladkosť, tam je jeden list ľadového šalátu. To však je veľmi chybný prístup. Drastické opatrenia síce majú rýchle účinky, ale rýchlo sa aj zunujú. A tak jediným výsledkom je jojo efekt.

Ak chcete schudnúť, spomaľte svoje životné tempo. Pravidelné jedlo, pravidelný tréning a relaxácia vám dajú viac. Navyše tým, že takýto životný štýl je príjemný, vydržíte ho dlhodobo.

Relaxačná, ale aj športová masáž môžu zlepšiť nielen kondíciu vášho tela, ale aj navodiť rýchlejšiu látkovú výmenu v podkoží či svaloch. Pokiaľ sa pravidelne venujete športu, určite zvážte zaradiť do života aj športové masáže. Také, ktoré navodia relaxáciu tých svalových partií, ktoré často zaťažujete. Určite veľmi prospeje relaxačná masáž chrbtice. Môžete skúsiť aj reflexnú masáž chodidiel, niekedy dokáže doslova zázraky.

Okrem takýchto druhov masáže však môžete siahnuť aj po trocha exotickejších druhoch regenerácie. Moja kamarátka PhDr. Nina Jassingerová už roky poskytuje shiatsu masáže. Spýtal som sa jej, aké skúsenosti má u klientiek, ktoré okrem iného chcú, alebo potrebujú schudnúť. Povedala: “Hlboký relax, ktorý nastáva v záverečnej uvoľňujúcej časti shiatsu, umožňuje často hlbšiu regeneráciu vnútorných orgánov i psychiky ako bežný spánok. Navyše sa masívnejšie vylučujú známe “hormóny šťastia” a ľudia sú už po niekoľkých shiatsu schopní zažívať a naplno vnímať oživujúce a liečivé stavy blaha. Absolútnou špecialitou je shiatsu obohatené o zvukovú masáž s liečivými vibráciami gongu, spievajúcich mís a iných nástrojov.”

Pohoda, pokoj a regenerácia. Tieto slová u mnohých ľudí chýbajú v dennom živote. Masáž sa tak neraz môže stať tým mostíkom, ktorý vás z bežného stresu prenesie do pokojnejšieho stavu mysle. Tak sa vám lepšie bude vnímať aj rozdiel, čo je v živote dôležité a čo podružné. Takéto poznanie niekedy môže celkom zmeniť smerovanie života.

Možno vám ešte príde vhod aj moja skúsenosť s masážami. Keďže za pár mesiacov budem mať 50, telo už neslúži tak, ako pred tridsiatimi rokmi.

  • Poriadna športová masáž je príjemná a ak máte za sebou sériu tvrdších tréningov, odídete z nej pružnejší a ľahší.
  • Masáž chrbta je tiež užitočná skúsenosť. Zistíte, že po masáži sa odrazu hýbete oveľa ľahšie. Je zaujímavé, ako veľa môže ovplyvňovať táto telesná oblasť.
  • Skúšal som aj shiatsu masáž. Je fakt, že je postavená tak, že človek zabudne na okolie. Asi po 15 minútach masáže som sa prebral a ukázalo sa, že prešli 2 a pol hodiny.

Hovorí sa, že vyťažení ľudia by sa mali venovať relaxácii, aspoň pol hodinu denne. Ak na to nemáte čas, v takom prípade potrebujete hodinu denne. Ak ale máte nejaké bolesti chrbta či inej časti tela, potom je lepšie riešiť to s lekárom.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.