Dokázané: stres vám nedovolí schudnúť

Dnes nečakane veľa ľudí žije v strese. Je taká doba. Na ženy pritom často tlačí viac povinností ako úloh, než na mužov.

 • Starostlivosť o deti, domácnosť a rodinu
 • Chodiť do práce. Tam podávať výkon ako muž za plat ako žena, čiže často nižší.
 • Všeobecný tlak okolia na vzhľad.

Často to dopadne tak, že žena po príchode z práce obriadi deti, domácnosť, manžela a v neskorých nočných hodinách skončí s povinnosťami. Často je aj množstvo spánku celkom nedostatočné. Takýmto spôsobom sa však chudnúť nedá.

Ak máte na seba navalených priveľa povinností, vaše telo je nastavené na krízový režim.

 1. Priveľa úloh zvyčajne znamená, že nemáte čas pravidelne jesť. Už to stačí na to, aby ste priberali.
 2. Nepravidelné jedenie znamená hlad a návaly túžby po sladkostiach. To spôsobí časté podľahnutie výnimkám. Výnimky sa ukladajú na brucho. Najmä ak medzitým veľa hladujete.
 3. Nervák + nejasná strava spomalia metabolizmus.
 4. Nedostatok spánku a relaxu mení hormonálne pomery v tele a to priamo bráni odbúravaniu tuku.

Pokiaľ teda chcete schudnúť, musíte najskôr odbúrať stres. Viem, to sa ľahko hovorí a ťažko realizuje. Doba na nás valí povinnosti a mnohé z nich sú síce súrne, ale vlastne vôbec nie sú dôležité. Nie pre vás. Spravte si prehľad dňa. Čo robíte? Najlepšie, ak si to napíšete na papier. Potom si ku každej úlohe, ktorú robíte odpovedajte na tieto otázky:

 • Pre koho to robíte?
 • Čo sa stane, ak by ste to nespravili?
 • Čo z toho máte dnes?
 • Bude to mať priaznivý vplyv na vašu budúcnosť?
 • Budú z toho peniaze?
 • Poteší to vás, vášho manžela, alebo prospeje deťom:
 • Čo by sa stalo, keby ste toho robili 10 krát viac?
 • Nerobíte to len zo zvyku, zo slušnosti alebo z povinnosti?
 • Nemohol by to za vás spraviť niekto iný?

Podobnými otázkami preskúmajte svoje činnosti. Pravdepodobne medzi nimi nájdete veľa tipov na zmeny.

Tip: pozrite si aj článok Chudnutie počas spánku – pravdy a klamstvá.

Ak chcete schudnúť, MUSÍTE mať na seba čas. Musíte si vytvoriť čas na to, aby ste si odpočinuli. Venujte sa v prvom rade len veciam, ktoré vám pomáhajú, prospievajú manželovi a deťom. Medzi tieto veci patrí aj váš tréning, prechádzka alebo čítanie dobrej knihy. To spôsobí harmóniu v rodine a jej rast. To spôsobí, že budete spokojná. Potom začnete aj chudnúť. Neskôr, ak sa ukáže že stíhate, môžete vo voľnom čase robiť aj iné veci. Službičky známym, vyhovenie nápadom svokry, žehlenie a podobné veci, ktoré pre zdravie a prežitie nie sú nutné.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.