4 triky, ako znížiť stres v práci

Stres má nepriaznivý vplyv, ak chcete chudnúť. Dokonca ani zdravý človek ak je dlho v strese nemusí zostať zdravý. Stres je zákerný v tom, že vzniká často pozvoľna. Na miernu hladinu stresu si zvyknete a neskôr môže hladina stresu narásť. Zas sa chvíľu počká a zas si zvyknete. Takto to môže pokračovať po nejaký čas. Potom zrazu zistíte, že ste katastrofálne preťažení. A neviete, ako uniknúť. Pozrite si aj článok 4 triky ako znížiť stres v práci...

Skôr než sa budeme venovať práci, jeden príklad. Mali by ste chuť pozrieť si film, ak by ste vedeli, že každých 10 minút ho niekto nepríjemný preruší a začne vám v obývačke hlasno kričať? Asi nie. Ale v televízii si na taký šok mnohí zvykli a akceptujú to. Ja teda televízor roky nemám. Ale minule som bol na návšteve a tam práve počas filmu začali reklamy. Prvý zvuk znelky je tak agresívny, ako keď na vás brechne pes. Nech sa divák zobudí. Následne nadšené hlasy čosi predávajú. Už som aj zabudol, aké je to nepríjemné a dotieravé. Mňa to stresuje - som odvykol.

Poďme teda do práce. Ak chcete schudnúť, mali by ste znižovať stres. Stres sa spravidla v práci vytvára buď

  • frustráciou (nejaká prekážka), alebo
  • časovým tlakom (termín), alebo
  • zlou koordinácou práce (chaos), alebo
  • prostým odporom, že v práci musíte vôbec byť.

To všetko sú priam lahôdkové stresory. Niektoré sa dajú zvládať ľahšie, iné vôbec. Skúsme si to prejsť.

  1. Ak je príčinou stresu prekážka, veľmi často sa zameriame na to, ako tú prekážku vyriešiť. Nefunguje počítač a špekulujeme, čo s tým. Zastavte sa. Zvážte najskôr, či je vo vašej kompetencii danú prekážku vyriešiť. Neraz totiž stres vzniká z toho, že sa snažíme pomôcť kolegovi, alebo z toho, že sa snažíme robiť prácu za niekoho iného. Potom nestíhame svoju a "stres je na streche".
  2. Najčastejšie sú v práci asi problémy s termínmi. Možno aj ku vám do firmy chodí ten zákazník. Chce všetko najneskôr hneď. Viete odkiaľ k vám prišiel? Odmietol som preň pracovať. Spravte to aj vy. Je malé percento zákazníkov, ktorí vás tlakujú nezmyselnými termínmi. Často je lacnejšie vzdať sa ich. Termínový tlak vzniká často aj v prípade, že si veci nechávate na poslednú chvíľu. To je potom ten pravý nervák, kedy sa týždňová robota začína po polnoci v deň odovzdania. Robí sa do rána a tak to aj vyzerá. Ak môžete, nepracujte týmto spôsobom.
  3. Zlá koordinácia práce je tiež silný zdroj stresu. Zvyčajne je chaos už na stoličke šéfa. Trpí zmätok, nikto nevie aké presne má úlohy. V takom prostredí sa stresu neubránite. Ak máte pocit, že je to bežný prístup v danej firme, môže stáť za úvahu opustiť ju. Ak zmätok vyvoláva a trpí vedenie, asi sa to nezmení.
  4. Nuž a najhoršie je to, že všetky predošlé body platia a vy z takej firmy odísť nemôžete. Ani zákazníkov nemôžete poslať preč. Pretože pracovných pozícií je málo a obávate sa, že opustenie práce by znamenalo nezamestnanosť. Proti tomu je bojovať najťažšie. Aj tak ale radím, aspoň si preskúmajte trh pracovných príležitostí. Neraz je vo firme šéf - manipulátor. Vyvolá vo vás pocit, že ste celkom neschopní a že môžete byť radi, že vás vôbec zamestnal. V skutočnosti by ste možno rýchlo našli lepšiu prácu.

Je veľmi neľahké meniť zabehnuté veci. Myslite však, že pracovný stres zabíja. Nielen, že sa vám bude ťažšie chudnúť. Stres, frustrácia a hnev majú významný vplyv aj pri rozvoji srdcovo-cievnych ochorení. Nemyslím si, že riziko infarktu v skorom strednom veku stojí za akúkoľvek skvelú prácu. Nie je totiž isté, či si na cmiteri človek konečne odpočinie. Je možné, že potom už nie je nič. No a to by bolo dosť mrzuté nevyužiť ten krátky čas, čo tu máme na niečo príjemnejšie.

Skrytý cukor v potravinách
Neraz sa výrobcovia predháňajú vzbudiť ilúziu, že niektorá ich potravina je zdravá a prípadne dokonca vhodná aj pri chudnutí. Niekedy dokonca zachytíte aj reklamnú kampaň, kedy sa snažia predať keksy, ako vhodnú potravinu. Ako to je? Na k...
Jedzte jedlo a nie chemikálie
Ak sa dá, uprednostňujte potraviny, v ktorých je čo najmenej pridanej chémie. Rozpoznáte to na obale. Výrobcovia sú povinní popísať z akých látok sa skladá ich výrobok. Mnoho z pridaných látok začína v označení písmenom E. Ľudovo sa ...
Sú sušené hrozienka vhodné pri chudnutí?
Sušené hrozienka sú obľúbená potravina. Dá sa nimi obohatiť kaša z ovsených vločiek, aj proteínové tyčinky. Pri chudnutí sa však na hrozienka musia používať obzvlášť opatrne. Pozrime sa na jedny z bežných raňajok. Biely jogurt, ovs...
heart cart thumbs-up cross menu arrow-right