Archive

Category Archives for "Relax"

Spánok a chudnutie

V dnešnej dobe je nedostatok spánku častým problémom. Spánkožravce odhrýzajú z nášho spánku zo všetkých strán. Odsúvame čas odchodu do postele lebo:

 • Nedá sa spať, začína dobrý film.
 • Ešte som si chcel prečítať pár strán v knihe.
 • Večierok nekončí a je taká dobrá zábava.

Jednoducho vieme že okolo desiatej večer by to chcelo zaľahnúť. Ale ešte o polnoci sa deje toľko vecí… Ale aj potom sa môže všeličo stať, čo ruší spánok:

 • Neraz nám svieti do okna lampa a to prebúdza.
 • Alebo žijete v oblasti kde je hluk a ten vás budí, alebo aspoň zníži kvalitu spánku.
 • Ak ste celý deň s klientmi pili kávu, môže to významne znížiť hĺbku spánku a čas zaspávania.

No a noc ešte ani neskončila. Práve sa začína najlepšie spať.

 • Budík oznamuje ranné kikiríkanie.

Potom ste nevyspatí. Alebo vyspatí, ale nie úplne. V takom stave človek je po celý deň akýsi spomalený. A to neprospieva ani chudnutiu.

Preto ďalšia výzva znie “spánok”. Poďte hľadať spôsoby, ako dosiahnete asi 8 hodín spánku.

Niekomu stačí menej, niekto potrebuje o trocha viac. Zistite, koľko potrebujete spať a potom to dodržiavajte.

Paleo spánok

Dnes je moderné brať si príklad z hlbokej minulosti ľudstva. Nuž tak poďme si predstavovať, ako sa asi správali ľudia pred pár sto alebo tisíc rokmi. Nemali elektrinu, televízor, internet ba ani knihy. Takže nejaký čas po zotmení sa dalo ešte možno posedieť pri ohni. Ale najjednoduchšie je, ak je tma, proste spať.

Viete si predstaviť, že v zimnom období by ste už okolo ôsmej večer ležali v posteli, v tichu a v tme? Pretože nebyť technických vymožeností tak by vám veľmi nezostalo nič iné. Mohli by ste síce svietiť fakľami, ale načo?

Nuž a práve na takýto režim je človek nastavený. Potrebuje tretinu dňa na regeneráciu.

Ak oklamete spánok, idete proti sebe. Potom sa to môže prejavovať rôzne, napríklad vyčerpanosťou, predčasným starnutím, ale aj takmer nulovými výsledkami v chudnutí.

Ako si zlepšiť spánok?

Na tému spánok a chudnutie som už písal podrobnejšie takže tu už len rýchle tipy, ako sa spánok dá zlepšiť.

 • Cez deň nepite kávu a kofeínové nápoje, ani čaje obsahujúce kofeín/teín. Nepite energetické nápoje, obsahujú taurín. Ak musíte kofeín užívať, dajte si ráno jednu silnú kávu a jeden zelený čaj. Káva účinkuje rýchlo, ale postupne sa aj rýchlo “minie” jej účinok. Čaj začne účinkovať neskôr, takže spolu sa to môže pekne zrátať. Viac ako dve či tri kávy nepite. Kofeín sa v tele kumuluje a zhorší vám kvalitu spánku. Nehovoriac o tom, že ak pijete viac káv denne tak ste vlastne od kávy závislí. A to tiež nie je celkom to, čo potrebujeme od života.
 • Naplánujte si využitie času tak, aby ste prácu stihli v práci a aby vám ostalo pár hodín času na aktívnu relaxáciu, na rodinu, priateľov. Spravte to tak, aby ste mali čas na spánok. Je to vec plánovania a priorít.
 • Posteľ majte takú, aby sa v nej dobre spalo. Matrac tvrdší. Mäkký môže u niekoho zhoršiť, alebo spôsobiť ťažkosti s chrbticou. Vankúš musí byť kvalitný, taký ako vyhovuje vám.
 • Nepoužívajte páperovú výplň vankúšov a perín. Sú to alergény a domov roztočov. Aj keď nie ste možno alergickí, skúste si vyhľadať problematiku roztočov. Možno vám prejde chuť spať medzi chrobákmi. (Roztoče sa netýkajú oblastí s vyššou nadmorskou výškou. Ak žijete v oblasti hôr tak tam je v noci teplo potrebné a pritom tam nežijú roztoče – hlavný problém pri alergii.)
 • Zaistite aby ste počas spánku mali okolo postele dosť priestoru, aby ste mali čerstvý vzduch. Ak spíte vo vydýchanom vzduchu, môžete sa budiť vyčerpaní. To sa týka hlavne malých izieb a poschodových postelí kde spí viac ľudí.
 • Zaistite aby bolo v spálni v noci ticho. To sa v meste rieši ťažšie. Ak sa zavrú okná, ste bez vzduchu. Niekomu pomôžu štuple do uší, niekto ich neznesie. (Skúste si viac druhov, niektoré sú mizerné a o iných ani nebudete vedieť, že ich máte.) V núdzi sa to dá riešiť tak, že si na hlavu položíte nejakú látku, ktorá tlmí aspoň časť zvukov.
 • Zaistite počas spánku tmu. Aj malé svetlo zo zvietiaceho budíka môže nečakane silno rušiť spánok. Modré v žiadnom prípade, zelené radšej nie a málo viditeľné červené svetlo budíka možno môže byť. Vyskúšajte pár dní bez a pár dní s. Tma však pomáha. Aj tu môže pomôcť maska na oči, alebo iné zatemnenie.

Takže dospania, priatelia!

Čítajte knihy nielen o chudnutí

Dnes vám chcem odporučiť: čítajte! O význame čítania si za chvíľku povieme viac. Veľká časť ľudí má program doslova nabitý a nemajú na čítanie čas. Čas je však vecou priorít.

Ak na niečo nemáte čas, je to len inými slovami povedané, že sú pre vás iné veci dôležitejšie. Na tie si totiž čas nájdete.

Dajte si čítanie medzi priority prvej úrovne. Už o pár mesiacov rozpoznáte rozdiel, ktorý vám to prinesie.

Samozrejme, môžete ma teraz napadnúť, že si prihrievam polievočku. Že vám určite chcem vnútiť svoju knihu Jedálniček na chudnutie. Samozrejme, som rád, keď si ju niekto kúpi a pomôže mu. Ale v tomto článku chcem hovoriť trocha všeobecnejšie o čítaní. Nielen o čítaní kníh o chudnutí. Tu hovorím všeobecnejšie.

Jednoducho ak máte možnosť čítať, rozširuje to vaše možnosti a schopnosti. Zlepší sa najmä slovná zásoba. Tá vám umožní presnejšiu formuláciu toho, čo chcete povedať. Nuž a čím presnejšie komunikujete, tým lepšie máte výsledky. Dojednáte si lepší plat, lepšie podmienky. Zažijete menej konfliktov a nedorozumení. Aj takéto “bočné” účinky môže čítanie mať.

Žiaľ, doba je rýchla. Možnosti, aké dnes máme sú neuveriteľne pestré. To nám pekne zaplní program. Potom už nemyslíme ani na chudnutie, diéty ani na zdravie. A čítať? V tom zhone a nerváku? Kdeže!

Ako si na čítanie nájsť čas?

Ak sa rozhodnete čítať, nemusíte hneď 3 hodiny denne čítať. Chápem, že je mnoho iných povinností, ktoré musíte splniť. Preto jednou z ciest je čítať trebárs denne 15 minút. Dajte si budík, ak chcete. Nech vám pripomenie, že si máte sadnúť a čítať. A ako si nájsť 15 minút? Nuž to už musíte vedieť, vy, podľa programu.

 • Vypnite televízne správy a v ich čase čítajte.
 • Ak jazdíte mestskou hromadnou dopravou, čítajte v električke/autobuse.
 • Možno budete čítať na WC.
 • Nekúpte si noviny, ale v čase kedy by ste si ich pozerali čítajte knihu.

To sú najjednoduchšie stratégie ako čítať. Nezvládate to? Potom je na rade kompresia. Existuje veľké množstvo zvukových kníh. Hľadajte a nájdete kopu naozaj výborných titulov. Zapnete si to v aute a počúvate. Alebo si to dajte do mobilu a pri športe sa môžete zároveň vzdelávať.

Na trhu je veľký výber odbornej literatúry a aj kvalitnej beletrie. Mnohé knihy sú načítané strhujúcim spôsobom. Vypnite rádio a nechajte si čítať kvalitnú knihu.

Ak by ste nenašli čo potrebujete, vždy sa dá z textového ebooku vyrobiť strojovo načítaná audiokniha. Je mnoho aplikácií, ktoré prevádzajú text na reč. Mnohé pracujú so syntézou od Acapela ale lepšie je ak si vypočujete online ukážky a vyberiete si, ktorý druh syntézy vám ide najlepšie “do ucha”.

Samozrejme, rýchlosť čítania si neskôr nastavíte. Viem, nie je príjemné počúvať umelý hlas ale dá sa na to zvyknúť dosť rýchlo a výhoda je, že tak môžete čítať oveľa viac.

Môžete prečítať aj 50 či 70 kníh ročne len tak popri vychádzkach či tréningoch, alebo v aute. Mám to odskúšané.

Viete si predstaviť, čo to spraví s vašou kvalifikáciu oproti kolegom? Asi nie, kým si to neskúsite.

Je len vaše rozhodnutie, či si necháte mozog a pozornosť fragmentovať jalovým obsahom rádií, alebo si dáte sústredený tok informácií.

Čo radšej NE-čítať?

Poďme na to od konca. Čo by ste čítať nemali.

 • Noviny a časopisy sú spravidla povrchné informácie krátkodobého významu. Ak novinár spracuje nejakú tému, nedostane sa zväčša do väčšej hĺbky. Nie je odborník a tak len tlmočí to čo si niekde prečítal. Navyše často sa tam píše o somarinách. Čo kto povedal, kto s kým a podobne. Nezabíjajte svoj čas míňaním pozornosti na klebety.
 • Internet sa zdá byť novým zdrojom informácií. Žiaľ, tu je to ešte horšie. Novinové a mediálne stránky z horeuvedených dôvodov nemá cenu sledovať. Iba že by ste pociťovali zvrátenú potrebu počúvať hlúposti čo povedali politici. Internetové stránky mimo “profesionálnych” médií sú na tom ešte horšie. Absolútna väčšina webov je dnes typu MFA – vyrobené len pre reklamu, alebo iný druh predaja. Obsah sa síce tvári ako seriózna informácia, ale väčšinou je to len povrchný kompilát v lákavom balení.
 • Určite sa neoplatí dávať svoj čas sledovaniu statusov na sociálnych sieťach. Tým fragmentujete svoju pozornosť na tak drobné časti, že sa môžete dostať až do stavu práceneschopnosti.
 • A tiež sa neoplatí čítať “ebooky zadarmo”. Teraz je móda na mnohých internetových stránkach ponúkať ebook zadarmo. Je to marketingový oblb na naivných: daj mi kľúč k tvojmu súkromiu (e-majl) a ja ti zadarmo pošlem skvelý e-book”. Asi tušíte, akú kvalitu bude mať pár stranové PDF s nejakým jalovým textom. To nie je kniha, akú máte čítať.

Nemá zmysel aby ste čítali narýchlo zbúchané kompiláty. Proti tomu stoja normálne knihy. Tie by ste mali čítať. Pozerajte na recenzie, vyberte si také, ktoré už ľudia ocenili že vám majú čo dať.

Čo čítať?

Knihy. Prečo knihy? Pretože kniha je síce tiež nejaká forma kompilátu, ale zvyčajne má tieto vlastnosti:

 • Autor (autori) vynaložili veľa úsilia aby údaje v knihe boli čo nalepšie. Snažia sa tvrdenia overiť, podložiť. Knihy často kontrolujú nezávislí oponenti, aby tam neboli bludy.
 • Vydavateľ sa snaží aby informácie boli konzistentné.
 • Kniha ako formát predpokladá úplné dáta – nie povrchný článok “tri tipy ako si zlepšiť vzťah”. Skôr v nej nájdete súvislosti, niečo z príčin, nejakú analýzu, syntézu…
 • Kniha v balíku podáva určitý tok informácií. Nie čriepky.

Jednoducho tento formát momentálne stále nie je prekonaný. Nie je dôležité či to bude ebook, alebo tlačená verzia. Dôležité je aby ste to čítali. Ebook sa dá často čítať na mobile, takže ho máte poruke.

Ak si chcete vyskúšať ako môže taký e-book vyzerať, môžete si stiahnuť moju knihu Scenár na chudnutie. Je zadarmo a nechcem od vás za to nič. Ani ten majl.

Tak sme si prebrali ako si nájsť čas a aj čo máte čítať.

A tu sú dôvody prečo máte čítať

Čítanie je celkom iný formát prijímania informácií, ako napríklad dnes moderné video. Lenže vo videu často nájdete veľa balastných miest, ktoré sa však ťažko preskočia. Tempo čítania je vyššie, ako tempo hovorenej reči.

Okrem toho:

 • Čítanie rozšíri vašu slovnú zásobu.
 • Čítanie zlepšuje vašu predstavivosť a často aj tvorivosť.
 • Čítanie vám dá potravu na rozmýšľanie.
 • Čítanie vám dá nové témy o ktorých môžete diskutovať s priateľmi.
 • Čítanie zlepší vašu kompetenciu. Prejdite si pár dobrých kníh a začnete rozumieť veciam, ktorým ostatní nerozumejú. To vám dáva viac možností a trebárs zlepší aj vašu cenu na trhu práce.

Tieto výhody plynúce z čítania sú často merateľné. Prichádzajú už po niekoľkých mesiacoch čítania. Potom si možno uvedomíte, že máte širší obzor, že lepšie zvládate problémy a viete ich riešiť.

Odporúčam teda aby ste investovali svoj čas do čítania kníh z nasledovných oblastí:

 • Odbor v ktorom pracujete. Prečítajte si aspoň 3 nové knihy. Viem, možno poviete že by ste mohli sami napísať štvrtú. Tak ju napíšte, to sa hodí. Ale aj keď si prečítate knihu o niečom čo ovládate, nebýva to na škodu veci. Skúste, uvidíte.
 • Knihy na tému, ktorá vás zaujíma a nemáte v nej jasno. V našom prípade sa možno zaujímate o chudnutie. Čo tak pozrieť si aspoň 3 knihy o chudnutí?
 • Knihy na témy ktoré môžu zlepšiť vašu komunikáciu. Tá rozhoduje o všetkom vo vašom živote. Ak sa zlepšíte v tejto oblasti, zvyčajne to vedie ku kariérnemu postupu. Takže aj tu odporúčam aspoň tri rôzne knihy.
 • Beletria. Aj beletria je skvelá a nevyhýbajte sa jej. Slovná zásoba, nácvik obrazotvornosti, emocionálna odpoveď, často humor. Samé fajn veci pre ktoré je aj tieto knihy dobre prečítať.

Čítanie je aktívna relaxácia

Pri čítaní môžete relaxovať. Telo to potrebuje. Ak dokážete “vypnúť” stres a začítate sa do nejakej knihy, zmeníte tak trochu svoje myšlienkové prostredie.

Nuž a pokiaľ popri čítaní náhodou práve nemaškrtíte, tak čítaním môžete pekne zabudúť, že ste mali na maškrtenie chuť.

Máte vyvážený príjem nielen energie ale aj radosti?

Kto chce schudnúť, spravidla sa rýchlo dostane ku definícii. že energia musí byť vyvážená. Aby ste stratili kilá, musíte menej energie prijať a viac vydať. Táto jednoduchá formulka na chudnutie však v praxi naráža na viacero problémov.

Už od narodenia sa jedlo spája s pocitom bezpečia a uspokojenia. Neraz aj istoty. Navyše materské mlieko je sladké.

Jedlom liečime smútok, depresiu i stres

Je časté, že ľudia, ktorí majú depresiu siahnu po sladkostiach. Nemusí ísť o vážnu depresiu, jednoducho niečo sa nepodarí a tak sa potešíme aspoň niečím dobrým. Je to normálne. Ak to robíte len občas, tak je to dokonca celkom účelný nápad. Niekedy sa to však môže stať návykom. Ak potom človek má zlé obdobie, môže pribrať.

Keď máme problém, môže jedenie pomôcť zmierniť napätie. V strese sa totiž “zatvára” tráviaci systém a aktivujú sa svaly. No telo má všetky procesy prepojené. Ak ho donútite niečo zjesť, dočasne sa tak stres zníži. Žiaľ, dočasne. Po najedení ste v strese znova. Navyše v strese trávenie nefunguje ako má…

V týchto situáciách pokrm slúži na odreagovanie. Pomáha nám vyviaznuť z ťaživej situácie aspoň na chvíľu. Pomôže zabudnúť, alebo odkloní myšlienky aspoň na chvíľu niekam preč.

Jedlom plníme prázdnotu

Iným príkladom môže byť nuda. Stačí, aby ste večer nemali žiadne plány. V televízii spravidla veľa záchrany proti nude nenájdete. A tak možno chodíte po byte a hľadáte, čo by ste si zobli. Ak v chladničke nájdete niečo dobré, dáte si.

Možno sa aj pokúšate odolať. Možno okolo slaných tyčiniek chodíte najskôr opatrne. Ale neskôr “nevydržíte” a už sú vo vás.

Jedenie môže takto byť príjemným vyplnením pár sekúnd voľna, či ľahkej nudy. Aj tu platí – ak sa z toho stane návyk, je zle. Človek pred televízorom je nastavený na prijímanie. Chce prijať zábavu, napätie, príbeh. Ak sú poruke pukance, popadajú dovnútra o to ľahšie, o čo menej vás televízor baví.

S jedlom sa tešíme

No a nesmieme zabúdať ani na opačnú možnosť. Ste na návšteve, kde je dobrá zábava. Prečo si ju nevylepšiť pohárom vína a skvelými obloženými chlebíčkami? Aj tu môžeme potravou zlepšovať našu emocionálnu bilanciu. Asi máme v povahe chcieť stále viac. Aj keď je to už za hranicou, kde sa nedá.

Nájdite si zdroje radosti

To sa ľahko napíše a už ťažšie povie. Ale naozaj je dobré zamyslieť sa nad pojmom emocionálna bilancia.

Aj v emóciách máme niečo ako príjem a výdaj. Dobré a zlé.

 • Strava a pohyb sú tak trocha protiklady. Strava energiu dáva, pohyb ju míňa.
 • Námaha a radosť môžu byť v emocionálnom svete podobné protiklady. Námaha často dáva možnosť vytvárať radosť.

Dobrý pocit, skvelá nálada, eufória, orgazmus, nadšenie, hrdosť. To sú pocity, ktoré je fajn zažiť. Lenže ako na to? Len radosť stále sa prežívať akosi nedá. Zunovala by sa nám a chcel by sme väčšiu. Naše telo je nastavené skôr na neutrál s miernym trendom k mínusu. Toto je dôležité, preto ešte inými slovami:

Ak sa o nič nesnažíte, vaša neutrálna nálada sa postupne automaticky zhorší na zlú.

S tým sa nedá nič robiť. Je to fakt. Náladu totiž ovplyvňuje nielen to, čo robíme a čo sa robí okolo nás. Riadia ju aj rôzne chemické pôsobky. Mozog je riadený chemikáliami a tie sa po nejakom čase minú. Potom treba pár hodín čakať, kým sa vytvoria nové.

Skúste si pustiť 3 dobré komédie po sebe. Už druhá vás nerozosmeje. Chémia v mozgu vám vydrží maximálne dve hodiny.

Ak teda hľadáte východisko zo zlej situácie jedlom, budete veľmi ľahko priberať. Jedlo totiž situáciu nerieši! Ak situácia pretrváva, pretrváva aj dôvod, prečo si zas dať jedlo na “odreagovanie”. Lepším spôsobom je preto začať čo najskôr riešiť. Zmeniť situáciu v ktorej sa nachádzate. No a najlepšie: ako sa môžete dostať ku radosti iným spôsobom, než maškrtami.

 • Môže to byť aktívna záľuba, koníček. Námaha je striedaná radosťou. Je overené, že to funguje.
 • Niekedy je ale lepším nápadom hľadať príčiny problémov a riešiť ich. Ak ste v zlej pracovnej, či životnej situácii, riešte to prednostne. Poraďte sa s niekým, kto v probléme nie je. Niekedy, keď sme v strese, nedokážeme jasne myslieť. Nevidíme ani celkom jasné možnosti riešenia. Volá sa to katatýmne skreslenie myslenia. Myslenie je deformované pod vplyvom silných emócií ako strach, stres, zlosť.
 • Inokedy môžu byť zdrojom problémov ľudia. Často jeden jediný človek – možno manipulátor, alkoholik, chrapúň alebo hysterka. Ten môže strpčovať životy mnohých ľudí. Pritom všetci môžu mať pocit, že opustiť ho nie je možné a že uviazli v neriešiteľnej situácii.

Jednoducho ak máte pocit, že sa vám nedostáva priaznivých pocitov, dajte si to ako úlohu. Vyriešte to. Niekedy po vyriešení problémovej situácie zanikne aj návyk jedávať dobroty. Následne človek začne chudnúť.

Preto je dobré pozorovať, prečo idete jesť ďalšie jedlo. Z hladu? Alebo pre radosť? Ak pre radosť, tak pozor. Aby vám ju obezita rýchlo neskazila.

Je možné, že váš mozog túži po nejakom zaujímavom podnete. Nech to nie je čokoládová tyčinka!

4 triky, ako znížiť stres v práci

Stres má nepriaznivý vplyv, ak chcete chudnúť. Dokonca ani zdravý človek ak je dlho v strese nemusí zostať zdravý. Stres je zákerný v tom, že vzniká často pozvoľna. Na miernu hladinu stresu si zvyknete a neskôr môže hladina stresu narásť. Zas sa chvíľu počká a zas si zvyknete. Takto to môže pokračovať po nejaký čas. Potom zrazu zistíte, že ste katastrofálne preťažení. A neviete, ako uniknúť. Pozrite si aj článok 4 triky ako znížiť stres v práci…

Skôr než sa budeme venovať práci, jeden príklad. Mali by ste chuť pozrieť si film, ak by ste vedeli, že každých 10 minút ho niekto nepríjemný preruší a začne vám v obývačke hlasno kričať? Asi nie. Ale v televízii si na taký šok mnohí zvykli a akceptujú to. Ja teda televízor roky nemám. Ale minule som bol na návšteve a tam práve počas filmu začali reklamy. Prvý zvuk znelky je tak agresívny, ako keď na vás brechne pes. Nech sa divák zobudí. Následne nadšené hlasy čosi predávajú. Už som aj zabudol, aké je to nepríjemné a dotieravé. Mňa to stresuje – som odvykol.

Poďme teda do práce. Ak chcete schudnúť, mali by ste znižovať stres. Stres sa spravidla v práci vytvára buď

 • frustráciou (nejaká prekážka), alebo
 • časovým tlakom (termín), alebo
 • zlou koordinácou práce (chaos), alebo
 • prostým odporom, že v práci musíte vôbec byť.

To všetko sú priam lahôdkové stresory. Niektoré sa dajú zvládať ľahšie, iné vôbec. Skúsme si to prejsť.

 1. Ak je príčinou stresu prekážka, veľmi často sa zameriame na to, ako tú prekážku vyriešiť. Nefunguje počítač a špekulujeme, čo s tým. Zastavte sa. Zvážte najskôr, či je vo vašej kompetencii danú prekážku vyriešiť. Neraz totiž stres vzniká z toho, že sa snažíme pomôcť kolegovi, alebo z toho, že sa snažíme robiť prácu za niekoho iného. Potom nestíhame svoju a “stres je na streche”.
 2. Najčastejšie sú v práci asi problémy s termínmi. Možno aj ku vám do firmy chodí ten zákazník. Chce všetko najneskôr hneď. Viete odkiaľ k vám prišiel? Odmietol som preň pracovať. Spravte to aj vy. Je malé percento zákazníkov, ktorí vás tlakujú nezmyselnými termínmi. Často je lacnejšie vzdať sa ich. Termínový tlak vzniká často aj v prípade, že si veci nechávate na poslednú chvíľu. To je potom ten pravý nervák, kedy sa týždňová robota začína po polnoci v deň odovzdania. Robí sa do rána a tak to aj vyzerá. Ak môžete, nepracujte týmto spôsobom.
 3. Zlá koordinácia práce je tiež silný zdroj stresu. Zvyčajne je chaos už na stoličke šéfa. Trpí zmätok, nikto nevie aké presne má úlohy. V takom prostredí sa stresu neubránite. Ak máte pocit, že je to bežný prístup v danej firme, môže stáť za úvahu opustiť ju. Ak zmätok vyvoláva a trpí vedenie, asi sa to nezmení.
 4. Nuž a najhoršie je to, že všetky predošlé body platia a vy z takej firmy odísť nemôžete. Ani zákazníkov nemôžete poslať preč. Pretože pracovných pozícií je málo a obávate sa, že opustenie práce by znamenalo nezamestnanosť. Proti tomu je bojovať najťažšie. Aj tak ale radím, aspoň si preskúmajte trh pracovných príležitostí. Neraz je vo firme šéf – manipulátor. Vyvolá vo vás pocit, že ste celkom neschopní a že môžete byť radi, že vás vôbec zamestnal. V skutočnosti by ste možno rýchlo našli lepšiu prácu.

Je veľmi neľahké meniť zabehnuté veci. Myslite však, že pracovný stres zabíja. Nielen, že sa vám bude ťažšie chudnúť. Stres, frustrácia a hnev majú významný vplyv aj pri rozvoji srdcovo-cievnych ochorení. Nemyslím si, že riziko infarktu v skorom strednom veku stojí za akúkoľvek skvelú prácu. Nie je totiž isté, či si na cmiteri človek konečne odpočinie. Je možné, že potom už nie je nič. No a to by bolo dosť mrzuté nevyužiť ten krátky čas, čo tu máme na niečo príjemnejšie.

Užite si relaxačnú masáž

Chudnutie sa vo väčšine prípadov spája s drastickými zásahmi do života. Drastické diéty, smrtiaci šport a ak chcete sladkosť, tam je jeden list ľadového šalátu. To však je veľmi chybný prístup. Drastické opatrenia síce majú rýchle účinky, ale rýchlo sa aj zunujú. A tak jediným výsledkom je jojo efekt.

Ak chcete schudnúť, spomaľte svoje životné tempo. Pravidelné jedlo, pravidelný tréning a relaxácia vám dajú viac. Navyše tým, že takýto životný štýl je príjemný, vydržíte ho dlhodobo.

Relaxačná, ale aj športová masáž môžu zlepšiť nielen kondíciu vášho tela, ale aj navodiť rýchlejšiu látkovú výmenu v podkoží či svaloch. Pokiaľ sa pravidelne venujete športu, určite zvážte zaradiť do života aj športové masáže. Také, ktoré navodia relaxáciu tých svalových partií, ktoré často zaťažujete. Určite veľmi prospeje relaxačná masáž chrbtice. Môžete skúsiť aj reflexnú masáž chodidiel, niekedy dokáže doslova zázraky.

Okrem takýchto druhov masáže však môžete siahnuť aj po trocha exotickejších druhoch regenerácie. Moja kamarátka PhDr. Nina Jassingerová už roky poskytuje shiatsu masáže. Spýtal som sa jej, aké skúsenosti má u klientiek, ktoré okrem iného chcú, alebo potrebujú schudnúť. Povedala: “Hlboký relax, ktorý nastáva v záverečnej uvoľňujúcej časti shiatsu, umožňuje často hlbšiu regeneráciu vnútorných orgánov i psychiky ako bežný spánok. Navyše sa masívnejšie vylučujú známe “hormóny šťastia” a ľudia sú už po niekoľkých shiatsu schopní zažívať a naplno vnímať oživujúce a liečivé stavy blaha. Absolútnou špecialitou je shiatsu obohatené o zvukovú masáž s liečivými vibráciami gongu, spievajúcich mís a iných nástrojov.”

Pohoda, pokoj a regenerácia. Tieto slová u mnohých ľudí chýbajú v dennom živote. Masáž sa tak neraz môže stať tým mostíkom, ktorý vás z bežného stresu prenesie do pokojnejšieho stavu mysle. Tak sa vám lepšie bude vnímať aj rozdiel, čo je v živote dôležité a čo podružné. Takéto poznanie niekedy môže celkom zmeniť smerovanie života.

Možno vám ešte príde vhod aj moja skúsenosť s masážami. Keďže za pár mesiacov budem mať 50, telo už neslúži tak, ako pred tridsiatimi rokmi.

 • Poriadna športová masáž je príjemná a ak máte za sebou sériu tvrdších tréningov, odídete z nej pružnejší a ľahší.
 • Masáž chrbta je tiež užitočná skúsenosť. Zistíte, že po masáži sa odrazu hýbete oveľa ľahšie. Je zaujímavé, ako veľa môže ovplyvňovať táto telesná oblasť.
 • Skúšal som aj shiatsu masáž. Je fakt, že je postavená tak, že človek zabudne na okolie. Asi po 15 minútach masáže som sa prebral a ukázalo sa, že prešli 2 a pol hodiny.

Hovorí sa, že vyťažení ľudia by sa mali venovať relaxácii, aspoň pol hodinu denne. Ak na to nemáte čas, v takom prípade potrebujete hodinu denne. Ak ale máte nejaké bolesti chrbta či inej časti tela, potom je lepšie riešiť to s lekárom.

Pretancujte sa ku štíhlosti

O tom, že tanec vám môže pomôcť schudnúť asi netreba dlho písať. Mnoho žien, ktoré sa rozhodli venovať tancu zistili, že začali aj chudnúť. Prečo má tanec taký blahodarný vplyv práve na chudnutie? Vysvetlení je hneď niekoľko.

 1. Tanec je fyzickou aktivitou. Tým sa podieľa na výdaji energie a to môže spôsobiť chudnutie.
 2. Tanec je komplexný pohyb. Svalová práca vyvoláva v tele zmeny. Tvorí sa viac enzýmu, ktorý sa podieľa na “pálení tuku”.
 3. Tancovanie je výrazná aktívna relaxácia. Relaxácia má vždy priaznivý vplyv na chudnutie.
 4. Ak tancujete pravidelne, vnímate viac svoje telo. To okrem iného vytvorí určitý podvedomý pocit túžby byť ľahkým. Čo máte v podvedomí to sa zvyčajne premietne aj do činnosti. Nepriamo tak môžete začať meniť svoje stravovacie návyky.
 5. Tanec je radosť. Spokojný človek má naplnenú potrebu radosti a nemusí ju nutne kompenzovať sladkosťami.
 6. Tanec môže priaznivo ovplyvniť psychiku. V zmysle menej depresie. Depresia samotná má priamy vzťah k obezite.

Avšak stop! Nie každý tanec je vhodný na chudnutie. Ak potrebujete schudnúť, odporúčam vybrať si tance, kde nebudete veľa skákať a robiť rýchle pohyby, či pohyb so švihom. Tučný človek si tak môže totiž ľahšie ublížiť. Kĺby, šľachy a chrbtica hlavne v spodnej časti tela by dostali tak tvrdú záťaž, že by hrozilo poranenie.

Preto je oveľa efektívnejšie voliť pomalšie tance. Moja kamarátka PhDr. Nina Jassingerová organizuje tanečné akcie známe pod značkou AnandaDance a TranceDance (nie, nejde o tanec na techno hudbu). Spýtal som sa jej preto, aké majú skúsenosti jej účastníčky s chudnutím. Povedala mi: “Pri tomto tancovaní ide o viac ako chudnutie. To je samozrejmým a príjemným vedľajším produktom. Človek tu nachádza dávno stratenú spontaneitu, slobodu pohybu a nenútenú radosť z nej i zo života. Pohyby sa stávajú ladnejšími a človek je celkovo telesne i duševne flexibilnejší – mladší.”

Jej slová len potvrdzujú, že chudnutie by nikdy nemalo byť naším hlavným cieľom. Dôležité je žiť zdravo a dobre. Nastaviť si taký životný štýl, ktorý povedie ku chudnutiu bez toho, aby ste sa o to museli snažiť. Nuž a relaxačný tanec k tomu môže prispieť. Skúste si to.

Dokázané: stres vám nedovolí schudnúť

Dnes nečakane veľa ľudí žije v strese. Je taká doba. Na ženy pritom často tlačí viac povinností ako úloh, než na mužov.

 • Starostlivosť o deti, domácnosť a rodinu
 • Chodiť do práce. Tam podávať výkon ako muž za plat ako žena, čiže často nižší.
 • Všeobecný tlak okolia na vzhľad.

Často to dopadne tak, že žena po príchode z práce obriadi deti, domácnosť, manžela a v neskorých nočných hodinách skončí s povinnosťami. Často je aj množstvo spánku celkom nedostatočné. Takýmto spôsobom sa však chudnúť nedá.

Ak máte na seba navalených priveľa povinností, vaše telo je nastavené na krízový režim.

 1. Priveľa úloh zvyčajne znamená, že nemáte čas pravidelne jesť. Už to stačí na to, aby ste priberali.
 2. Nepravidelné jedenie znamená hlad a návaly túžby po sladkostiach. To spôsobí časté podľahnutie výnimkám. Výnimky sa ukladajú na brucho. Najmä ak medzitým veľa hladujete.
 3. Nervák + nejasná strava spomalia metabolizmus.
 4. Nedostatok spánku a relaxu mení hormonálne pomery v tele a to priamo bráni odbúravaniu tuku.

Pokiaľ teda chcete schudnúť, musíte najskôr odbúrať stres. Viem, to sa ľahko hovorí a ťažko realizuje. Doba na nás valí povinnosti a mnohé z nich sú síce súrne, ale vlastne vôbec nie sú dôležité. Nie pre vás. Spravte si prehľad dňa. Čo robíte? Najlepšie, ak si to napíšete na papier. Potom si ku každej úlohe, ktorú robíte odpovedajte na tieto otázky:

 • Pre koho to robíte?
 • Čo sa stane, ak by ste to nespravili?
 • Čo z toho máte dnes?
 • Bude to mať priaznivý vplyv na vašu budúcnosť?
 • Budú z toho peniaze?
 • Poteší to vás, vášho manžela, alebo prospeje deťom:
 • Čo by sa stalo, keby ste toho robili 10 krát viac?
 • Nerobíte to len zo zvyku, zo slušnosti alebo z povinnosti?
 • Nemohol by to za vás spraviť niekto iný?

Podobnými otázkami preskúmajte svoje činnosti. Pravdepodobne medzi nimi nájdete veľa tipov na zmeny.

Tip: pozrite si aj článok Chudnutie počas spánku – pravdy a klamstvá.

Ak chcete schudnúť, MUSÍTE mať na seba čas. Musíte si vytvoriť čas na to, aby ste si odpočinuli. Venujte sa v prvom rade len veciam, ktoré vám pomáhajú, prospievajú manželovi a deťom. Medzi tieto veci patrí aj váš tréning, prechádzka alebo čítanie dobrej knihy. To spôsobí harmóniu v rodine a jej rast. To spôsobí, že budete spokojná. Potom začnete aj chudnúť. Neskôr, ak sa ukáže že stíhate, môžete vo voľnom čase robiť aj iné veci. Službičky známym, vyhovenie nápadom svokry, žehlenie a podobné veci, ktoré pre zdravie a prežitie nie sú nutné.