Tajomstvo zdravej výživy: kupujte suroviny namiesto produktov

Skúsme sa dnes na chudnutie a obezitu pozrieť očami marketingu. Aby každý človek mohol jesť, máme tu potraviny. Tie sa predávajú v obchode. Pozrime sa očami obchodníkov na naše zdravie.

Obchodný reťazec si zjednodušíme na výrobcu a predavača.

  • Výrobca má jasný cieľ. Vyrobiť. Predať. Zarobiť. Čím drahšie dokáže svoj výrobok predať, tým viac zarobí.
  • Predavač má jasný cieľ. Predať. Zarobiť. Čím drahšie veci vám predáva, tým viac zarobí.

Z toho vyplýva, že výrobca musí hľadať cesty, akými by vám rovnaký tovar mohol predať drahšie.

Ak predáva ovsené vločky, kilo môže predať tak za euro. Ak ale tieto vločky trocha opraží, pridá nejaké oriešky a sušené ovocie, kilo ľahko predá za 6 aj 8 eur. Stačí to premenovať na cereálie, alebo müsli.

To však je len krok číslo jedna. Už predávame drahší výrobok. Fajn. Čo však výrobca chce? Aby ste si kúpili jeho müsli opakovane. Nabudúce. Aby ste ich odporúčali známym. Takže ciele sú:

  1. Aby ste jedlo kúpili znova.
  2. V ideálnom prípade aby ste ho míňali (jedli) viac, než predtým.
  3. Aby ste nechceli jesť iné potraviny.

Povolá preto vedcov. Budú dlho testovať a skúmať. Aké müsli chutia ľuďom najviac? Aká vôňa je najlákavejšia? Ktorá zložka chuti je tak dráždivá, že aj po najedení si človek ešte predsa len sypne do úst?

Toľko náš mini marketingový prehľad. Ak sa pozriete do obchodnu s potravinami uvidíte, že presne takéto produkty nájdete skoro všade.

  • Mrazená zelenina už zmiešaná, ochutená s názvom vegetariánska panvica.
  • Keksy, hotové pečivo, saláma, cukríky...

Práve hotové výrobky dnes šetria ľuďom čas. Otvorím, jem. Výhodné. Navyše aj chutné.

Žiaľ práve to, že hotové výrobky sú chutné je často dosiahnuté tým, že je v nich pridaného veľa cukru, soli a tuku. To sú spoľahlivé prímesy, ktoré potešia chuťové poháriky.

Ak chcete schudnúť, veľmi výhodné je v jedení uprednostňovať suroviny. Viem, znamená to, že asi budete musieť viac variť. Alebo inak pripravovať svoje jedlo. No práve týmto spôsobom sa dá dosiahnuť chudnutie. Máte tak totiž pod kontrolou to, čo zjete.

Mimochodom, ak sa pozriete na zloženie bežných raňajkových cereálií, tak ich zloženie býva dosť zúfalé. Veľa tuku neznámeho pôvodu, cukor, veľa sacharidov. Dobré ako výkrmná diéta.

Skrytý cukor v potravinách
Neraz sa výrobcovia predháňajú vzbudiť ilúziu, že niektorá ich potravina je zdravá a prípadne dokonca vhodná aj pri chudnutí. Niekedy dokonca zachytíte aj reklamnú kampaň, kedy sa snažia predať keksy, ako vhodnú potravinu. Ako to je? Na k...
Jedzte jedlo a nie chemikálie
Ak sa dá, uprednostňujte potraviny, v ktorých je čo najmenej pridanej chémie. Rozpoznáte to na obale. Výrobcovia sú povinní popísať z akých látok sa skladá ich výrobok. Mnoho z pridaných látok začína v označení písmenom E. Ľudovo sa ...
Sú sušené hrozienka vhodné pri chudnutí?
Sušené hrozienka sú obľúbená potravina. Dá sa nimi obohatiť kaša z ovsených vločiek, aj proteínové tyčinky. Pri chudnutí sa však na hrozienka musia používať obzvlášť opatrne. Pozrime sa na jedny z bežných raňajok. Biely jogurt, ovs...
heart cart thumbs-up cross menu arrow-right