Sú špagety zakázané, ak chcete schudnúť?

Áno, aj nie. Špagety tak, ako ich poznáme sú pri chudnutí nevhodná potravina. Bežná porcia špagiet totiž často znamená okrem porcie špagiet aj mnoho iných ingrediencií. Potom sa bežné jedlo typu „špagety“ môže zmeniť na spoľahlivú energetickú bombu. Počítajte so mnou. Bežná porcia špagiet je okolo 100, skôr 120 gramov surových špagiet. Už to samo o sebe je viac, ako treba na jedno jedlo. Takže všetko čo pridáte je len nezmyselné plus.

Na bežné špagety si môžete nasypať hrsť strúhaného syra. Nech je to 45% ementál, alebo eidam. Na to deci a pol kečupu. Buďme striedmi, dáme len jedinú lyžicu oleja. Taká porcia naplní polievkový tanier asi ako porcia polievky. Verte mi, po dojedení ešte budete niečo chcieť. Pritom energetická hodnota takéhoto jedla je 3500 kJ. (Jedno jedlo by malo mať okolo 1600 kJ ak chudnete). To som tam vôbec nepočítal s nejakou slaninkou, alebo s nejakými mäskami na cibuľke…

Takže ak toto je aj vaša predstava porcie špagiet, potom nie sú pri chudnutí vhodným jedlom.

Pokiaľ chudnete, skúste špagety pripraviť inak. Použite celozrnné špagety. Na porciu asi 70 gramov. Lyžička olivového oleja, lyžička mletého parmezánu. Pretlačte cesnak. Veľa tymiánu a bazalky. Trocha čili papričiek, alebo nadrobno nakrájaná feferónka (nie celá). Zamiešajte. Takáto porcia na tanieri nebude veľmi vidieť, ale bude to lahôdka. Pred jedlom veľká porcia šalátu. Energetická hodnota necelých 1600 kJ s rozumne rozvrhnutým pomerom bielkoviny – sacharidy – tuk. Takéto jedlo je pri chudnutí mimoriadne vhodné a chutné.

Tip: ak nemáte bylinky v záhradke alebo kvetináči, tak si ich natrhajte, nakrájajte a dajte do mrazničky. Bylinky zásadne vylepšujú chuť jedla.

Pokiaľ máte radi špagety, mám tu tip. Pri chudnutí sú ideálne zeleninové šaláty. Vy to môžete teda spojiť. Do šalátu môžete zamiešať porciu špagiet a vznikne veľmi chutné jedlo. Zelenina vás naplní a špagety jej dodajú zvláštny chuťový rozmer.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.