Šok: viete koľko oleja je vo vrecku chipsov?

Zemiakové lupienky patria k tým najmenej vhodným potravinám. Nielen ak chcete schudnúť, ale všeobecne. Sú totiž značne presolené a divoko mastné.

Stručne sa dá povedať, že:

  • Ak zjete 100 gramov lupienkov (čo naozaj nie je problém, ani veľa), tak
  • zjete viac než polovicu celodennej dávky tuku a
  • zjete polovicu dennej dávky soli a
  • zjete viac energie, ako máte zjesť vo veľkom jedle.

Sľúbil som vám však prezradiť množstvo oleja a nie bilanciu. Bežné balenia chipsov sú 75 a 160 gramov. Ani jedno vrecko som nemal problém zjesť na posedenie.

  • 75 gramové vrecko obsahuje 25 gramov oleja. To je 2 a pol lyžice oleja.
  • 100 gramová porcia obsahuje 35 gramov oleja. To je 3 a pol lyžice oleja.
  • 160 gramové vrecko obsahuje 56 gramov oleja. To je 6 lyžíc oleja.

Klasika je to, že dať si hrsť chipsov za problém nepovažujeme. Zato dať si lyžičku olivového oleja áno. Mnoho ľudí, ktorí chcú schudnúť sa toho boja. Pritom dať si lyžičku kvalitného olivového oleja je zdravé aj keď chcete schudnúť. Dať si prepálený olej nasiaknutý v presolených čipsoch zdravé nie je.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.