Raňajky pri chudnutí

Raňajky počas chudnutia považujte za najdôležitejšie jedlo dňa. Na to je hneď niekoľko dôvodov. V tomto článku si ukážeme niekoľko tipov čo jesť, ale najskôr sa pozrieme aj na to, prečo raňajkovať.

 • Ak sa naraňajkujete, dopoludnia máte dosť energie na prácu. Budete čulí a činorodí. TO je plus pre chudnutie aj pre vašu prácu.
 • Nalačno budete slabí a malátni. Chce to kávu za kávou a telo si priam pýta aby bola sladká a možno so smotanou. Oveľa viac budete mať chuť niečo si zobnúť. A využijete každú príležitosť menej sa hýbať. To je všetko proti chudnutiu.

Zrušili / nestihli ste raňajky? Ten deň to už zvyčajne nedoženiete. Inými slovami dopoludnia budete hladní, obed ktovie čo stihnete. Či málo, alebo priveľa, ale výsledkom bude, že sa domov vrátite ako žravý stroj, ktorý do seba natlačí všetko, čo neutečie. A to pri chudnutí jednoducho nie je dobré. Viete, čo na tomto scenári škodí najviac?

 1. Že po veľkom večernom jedení... Hmm. Nebudete mať chuť na raňajky. A tým sa aj ďalší deň odohrá za podobných okolností.
 2. Postupne si vytvoríte návyk nepravidelnej stravy s prevahou jedenia večer. Tak sa chudnúť nedá. Skôr začnete priberať.
 3. Navyše ak doobednú slabosť riešite kávami, môžete začať horšie spať a to je ďalšie mínus pre chudnutie.
 4. Telo si zvykne, že pocit hladu nepomáha a tak si ho prestanete všímať. Budete mať pocit že nie ste hladní a tak že je všetko v poriadku.

Preto zaistite, aby ste raňajkovali. Aj pri chudnutí!

Nech už je to čokoľvek, na výber máte sladké raňajky v podobe ovsenej kaše. Necojte sa pri chudnutí jesť sacharidy. Sladené musia byť samozrejme stéviou, nie cukrom, nie sirupom, nie medom. Pri chudnutí sa sladeniu klasickými sladidlami prísne vyhýbajte. Budete mať výsledky.

 • Iným príkladom sú raňajky s chlebom. Francúzska nátierka s celozrnným chlebom + paradajky.
 • Cícerová nátierka, ražný chlieb a uhorka.
 • Alebo baltické sardinky v paradajkovej omáčke, opečený ražný chlieb a paprika.
 • Cottage syr s ražným chlebom a veľa zeleniny.
 • Mozzarella poliata balzamikovým krémom, ražný chlieb a paradajky.
 • Skvelá koložvárska kapusta (od alfabio) s vynikajúcou domácou uhorkou.
 Jednoducho raňajky môžu byť aj pri chudnutí také, aké chcete. (Neplatí, ak chcete klobásu so slaninou! To neprospieva ani chudnutiu ani zdraviu.) Dajte si proteínovú tyčinku ak nestíhate. Alebo vypite proteínový nápoj, alebo si do ruky vezmite rožok a do druhej jablko. To je jedno, ale najedzte sa. No a v prípade, že ráno nemáte chuť jesť, riešte to.
 • Môže ísť o zvyk - ten sa dá zakrátko odtrénovať.
 • Možno večer zjete priveľa, takže ráno ešte nemáte vytrávené. Taký režim neprospieva chudnutiu ani zdraviu.
 • Možno ste v strese. To zmeňte! Stres je nepriateľ chudnutia a zdravia. Ak je to veľmi zlé, zvážte zmenu zamestnania.
 • Ak nestíhate, dajte si budík skôr a hlavne neponocujte.

Zopár príkladov:

Asi ideálna je kaša z ovsených vločiek. Také raňajky jedávam prakticky stále. Ovsené vločky sú zdravá potravina. Výborne zasýtia a dodajú dosť energie. Je dobré myslieť na glykemický index, pretože ovené vločky ak sú samotné ho môžu zvýšiť. Preto do kaše kvapnite trocha akostného olivového oleja, alebo si dajte pár orieškov.

Klasikou je praženica. Môžete si vyrobiť vynikajúcu drožoďvú nátierku. Tá nemusí byť z vajec - dajte miesto vajec tofu. Vznikne tofunica.

Alebo si spravte obložené chlebíčky. Ja takéto nejedávam toto nie je úplne ideálne pri chudnutí ani pre udržanie zdravia - je tam zbutočná údenina a plesnivý syr. Ani jedna z tých potravín sa do rozpočtu nehodí.

 • Údenina je nezdravá, obsahuje éčka, ktoré sú podozrivé že môžu podporovať rozvoj rakoviny. Navyše je v nich skrytý tuk, ktorý sa nehodí. Plus soľ.
 • Plesnivý syr je mastná potravina aj ke ďje to jeho ľahšia verzia. Zbytočný zdroj záťaže - pleseň, tuk, neznámy obsah fosforečnanov a tiež masívny zdroj soli.
 • Aby bielkovín a tuku nebolo dosť, je tam ešte vajíčko. To samo o sebe by ani pri chudnutí nebolo problémom.
 • A naspodku vidíte natreté rastlinníé maslo, ako keby toho tuku nebolo dosť. Takáto porcia tuku
 • a bielkovín by sa hodila ak by ste šli na celý deň prenášať tehly. Ale sacharidov by bolo málo.

Pri chudnutí by takéto raňajky boli zbytočne veľké. Ale RADŠEJ takýto kompromis, ako odísť z domu bez raňajok.

Aj takto by ale mohli vyzerať raňajky pri chudnutí: Mozarella light, húfik kúskov zeleniny a celozrnné chlebíky Activia. Jeden lakomo natretý arašidovým maslom. Pri chudnutí by som asi odporúčal znížiť tuk - nedával by som na to olivový olej, alebo by som vylúčil maslo.

No a na záver:

Komu vlastne veriť? Jeden tvrdí raňajkujte aj pri chudnutí, iný tvrdí neraňajkujte...

Je možné, že sa stretnete aj s názormi, že raňajky treba vynechávať.

Argumentácia vychádza z úvah, ako sa asi žilo v období paleolitu, čiže staršej doby kamennej. Potom si autori takých rád predstavujú, že pračlovek ráno vstal a nemal čo jesť. Nuž tak zobral kyjak a šiel niečo zabiť, aby to niekedy navečer nakoniec pritiahol k jaskyni a konečne zjedol. Ak vám takýto životný štýl pripadá vhodný a zdravý, tak si kúpte kyjak a prenajmite jaskyňu. Oblečte si to, čo si viete rukami vyrobiť a zabudnite na ústredné kúrenie a to aj v zime. Ak paleo, tak naplno. Nie že sa budete vyvážať v mercedese s pocitom že práve naháňate mamuta. To naozaj nie je práca v paleo zmysle.

Pretože ak sa vyberiete nalačno do práce svojím autom, tam v teple spravíte pri počítači čo treba a večer si pri televízore dáte mňamku, tak sa obávam, že to nemusí fungovať práve tak, ako ste plánovali. Aj v takom režime sa za určitých okolností dá rýchlo schudnúť, ale dlhodobo si nevhodným chudnutím môžete zavariť rôzne nové problémy.

Ľudia dnes hľadajú alternatívne štýly. Nielen vo výžive. Nič proti tomu, môže sa stať, že nájdete niečo, čo vám bude fungovať. Skúšajte čo chcete, ale vždy to najskôr podrobte kritickému posúdeniu, nie slepej viere. Testujte. Ale skôr než zo seba spravíte pokusného potkana, preštudujte si o veci čo najviac. Je rozumenjšie učiť sa na cudzích chybách. No a pokiaľ ide o raňajky, tak:

 • Jesť každý deň raňajky je overená a bezpečná metóda, ktorá funguje. Pomáha chudnúť a novú váhu si udržať.
 • Neraňajkovanie je typické u veľkej časti obéznych. Neriešme teraz čo je príčina a čo následok, ale je to proste tak.
 • Neraňajkovať zámerne a držať sa experimentálneho výživového štýlu môže byť zdravé aj nezdravé. Uvidíme o nejakých 30 rokov. Vy sa môžete rozhodnúť, či chcete byť v úlohe pokusného pilota, alebo v úlohe pozorovateľa.

Takže odporúčam vám každé ráno vstávajte so želaním: dobrú chuť!

Skrytý cukor v potravinách
Neraz sa výrobcovia predháňajú vzbudiť ilúziu, že niektorá ich potravina je zdravá a prípadne dokonca vhodná aj pri chudnutí. Niekedy dokonca zachytíte aj reklamnú kampaň, kedy sa snažia predať keksy, ako vhodnú potravinu. Ako to je? Na k...
Jedzte jedlo a nie chemikálie
Ak sa dá, uprednostňujte potraviny, v ktorých je čo najmenej pridanej chémie. Rozpoznáte to na obale. Výrobcovia sú povinní popísať z akých látok sa skladá ich výrobok. Mnoho z pridaných látok začína v označení písmenom E. Ľudovo sa ...
Sú sušené hrozienka vhodné pri chudnutí?
Sušené hrozienka sú obľúbená potravina. Dá sa nimi obohatiť kaša z ovsených vločiek, aj proteínové tyčinky. Pri chudnutí sa však na hrozienka musia používať obzvlášť opatrne. Pozrime sa na jedny z bežných raňajok. Biely jogurt, ovs...
heart cart thumbs-up cross menu arrow-right