5 dôvodov, prečo na jeseň mnohí priberú

Ak nie ste práve polárna medvedica, tak nepotrebujete pred dlhou zimou nabrať tuk, aby ste prežili. Čo proti tomu?

Je to pomerne jednoduché, ale o to ťažšie sa nám to dodrží. Musíme navýšiť svoju disciplínu. Príroda totiž ochladzovaním priam láka, aby sme si vytvorili tepelne - izolačnú ochrannú vrstvu tuku. Nerobte to! V dnešnej dobe sa pred chladom vieme ochrániť účinne. Popíšme si preto 5 dôvodov, prečo ľudia najčastejšie na jeseň priberú. Ak ich poznáte, môžete sa pred nimi chrániť.

1. Obdobie plaviek skončilo, pozor na kontrolu

Každý, kto je na kúpalisku sa zle cíti, ak sa dva kroky pred ním nikto nezmestí, pretože tam je brucho. Preto je v letnom období najmä u žien veľmi vysoká motivácia zostať čo najštíhlejšia. Ak k tomu prirátate plávanie a rôzne výlety, v lete sa dá pomerne ľahko chudnúť, aj udržiavať si váhu.

Príde však jeseň. Chladno. Tričká sa zamenia na mikiny a tie sa vystriedajú svetrami a kabátmi. Taký odev zakryje aj stredne veľké bruško. Vďaka tomu poľaví pálčivosť túžby, aby sme boli štíhli.

Pocit, že bruško nevidieť zníži motiváciu strážiť si obvod pása. To je vždy zlý signál, pretože človek sa ľahko "zabudne". Spamätá sa potom až niekedy na jar, kedy s hrôzou zistí, že musí bleskovo schudnúť do plaviek. Taký prístup nie je zdravý! Na jeseň sa priberá ľahšie preto, že máme pocit, že to málokto zbadá. Ak tomuto pocitu podľahnete, ostatné 4 dôvody to už len dorazia.

2. Sychravé počasie neznamená že máte odpočívať

Ak v lete vás to možno priam ťahalo na výlety, na bicykel či na plaváreň, v jesennom počasí je koniec. Aj by ste šli na huby, ale prší. Bicykel sa už veľmi vyťahovať nehodí. Kúpaliská sú zavreté a plaváreň je od ruky.

Ak dovolíte, aby vám chlad a sychravé počasie regulovalo množstvo pohybu, je to problém. Zníži to výdaj energie a aj to samo o sebe môže spôsobiť, že vám začnú pribúdať milimetre na opasku. Nie veľa. Nie rýchlo. Ak sa to ale stane, máte vážny problém. Je ním:

Nedostatok pohybu = viac voľného času bez pohybu. Ak ste v lete 3 hodiny boli von, na jeseň tie 3 hodiny sedíte doma. Už nedostatok pohybu samotný je problém. No čo s časom? Veľa ľudí je doma obklopených maškrtami. Ak si v čase kedy by ste mali športovať "drgnete" tu keksík, tam niečo iné, je zle. Na opasku sa začnú milimetre zratúvať na centimetre!

Možno si poviete, že vy ste predsa disciplívnovaní a vám sa to nemôže stať. OK. Stále však majte na pamäti 3 jesenné pohromy, ktoré sú zákerné:

3. Pozor na burčiak!

Vinári majú na jeseň lákavú ponuku burčiaku. Ak ho máte radi, viete, ako ľahké je vypiť ho viac, než si človek chce pripustiť. Pritom pohárik môže obsahovať - podľa množstva cukru a alkoholu - aj 800 kJ. Mimoriadne sladký a neriedený aj 1000 kJ a to už sa pomaly začína blížiť menšiemu jedlu. Dva poháre burčiaku, čiže 4 deci už dodajú viac energie, ako celé jedlo.

Ak si teda doprajete okrem normálneho jedla aj pár burčiakov, môže to znamenať podstatné navýšenie energetického príjmu. Navyše vám to povznesie vôľu a oslabí prísnosť. Možno si navyše zobnete aj nejakú dobrotu, ktorú by ste si v triezvom stave určite nedali.

4. Pozor na husacie hody!

Na jeseň sa konajú rôzne gastronomické akcie. Ak máte ísť na jednu večeru ako sú husacie hody, určite to nie je problém. Pokojne si môžete dať čo chcete - s drobnou podmienkou: pár týždňov predtým a pár týždňov potom nie je žiadna iná výnimka.

Ak ale jeden víkend budete na vinobraní, druhý na husacích hodoch a tretí víkend na inej výnimočnej akcii, tak to spolu s predošlými faktormi už pocítite aj na výsledkoch. Šaty vám začnú byť stále tesnejšie. Verte, nie je to tým novým pracím práškom, ani sa vám nezbehli!

Do tohto bodu však platia aj rôzne sviatky ako sú vianoce, či veľká noc. Chudnutie po sviatkoch je často veľmi aktuálne. Ono totiž sviatky tohto kalibru znamenajú, že celá rodina znáša potraviny. Veľa, rôzne. A potom sa 2 týždne varí, pečie, vypráža aby bol dostatok. V skutočnosti tak vznikne prebytok a kam prídete, tam narazíte na problém s nevhodným jedlom. Navyše cez sviatky je všade viac-menej nuda. A to potom viac chutí.

5. Pozor na dlhé večery v blízkosti maškŕt!

Už som ich spomenul, ale zopakujem to. Ak ste dlho doma, mali by ste si vytvoriť systém, ako sa chrániť pred maškrtením. Viem, poviete si, čo tam po jednom keksíku? A dáte si ho. Áno! Jeden keksík vám naozaj postavu nepokazí. Ak si ho dáte raz za pár týždňov. A predtým a aj potom žiadne iné výnimky.

No dlhý čas doma - často pri televízore - znamená neraz nudu a pokušenie. Ak tie koláčiky máte poruke, možno si dáte za večer aj tri. Ak tri, tak to je mesačne okolo 90 keksíkov. Zákernosť týchto malých výnimiek je v tom, že sú síce možno malé, ale pravidelné. Vytvoríte si návyk, že keď idete okolo misky s tyčinkami, tak si vždy zoberiete zo tri. To nie je veľa. Ale je to ako sporenie. Za večer sa minie aj balíček? To už je dosť.

To sú teda pasce, do ktorých mnohí z nás padnú na jeseň a priberú. Čo proti tomu?

  1. Nájdite si systém kontroly, ako si udržať si motiváciu a túžbu ostať čo najštíhlejšími.
  2. Nájdite si systém, ako sa donútite pravidelne cvičiť.
  3. Zapisujte si každú výnimku na viditeľné miesto. Nevadí, že si dáte burčiak. Nevadí ak si dáte hus aj s knédľami. Nevadí ak si dáte tortu. Zato však veľmi vadí, ak si postupne dáte všetko. Na to je ideálny zápis. Človek priľahko zabudne. Raz za mesiac vám hody neublížia. Raz za týždeň - to už je na zváženie - konzultujte to so svojou váhou. Častejšie si výnimky môžete dovoliť len ak ste štíhli a zdraví.
  4. Nemajte po byte rozmiestnené maškrty. Nie, naozaj nie je dobrý nápad mať misu sušených hrozienok stále na očiach.
  5. Spravte všetko preto, aby ste sa nikdy nenudili! Neplytvajte svojím životom. Ak máte pocit, že televízia vám nedáva plnohodnotnú zábavu, prestaňte sledovať tento nástroj na vysávanie vašej pozornosti a peňazí z vrecák. Žite svoj život so skutočnými ľuďmi a príhodami.

Bojím sa, že týmto článkom som asi niektorých z čitateľov nepotešil. Vedel by som napísať aj krajší, taký ako vidíte v ženských časopisoch. Chcel som však napísať rady, ktoré - akokoľvek budú asi nepopulárne - vám môžu pomôcť účinne dosiahnuť cieľ. Zdravie, štíhlosť a vitalitu. Reálnym a overeným spôsobom. Ber, kto chceš.

Skrytý cukor v potravinách
Neraz sa výrobcovia predháňajú vzbudiť ilúziu, že niektorá ich potravina je zdravá a prípadne dokonca vhodná aj pri chudnutí. Niekedy dokonca zachytíte aj reklamnú kampaň, kedy sa snažia predať keksy, ako vhodnú potravinu. Ako to je? Na k...
Jedzte jedlo a nie chemikálie
Ak sa dá, uprednostňujte potraviny, v ktorých je čo najmenej pridanej chémie. Rozpoznáte to na obale. Výrobcovia sú povinní popísať z akých látok sa skladá ich výrobok. Mnoho z pridaných látok začína v označení písmenom E. Ľudovo sa ...
Sú sušené hrozienka vhodné pri chudnutí?
Sušené hrozienka sú obľúbená potravina. Dá sa nimi obohatiť kaša z ovsených vločiek, aj proteínové tyčinky. Pri chudnutí sa však na hrozienka musia používať obzvlášť opatrne. Pozrime sa na jedny z bežných raňajok. Biely jogurt, ovs...
heart cart thumbs-up cross menu arrow-right