Potravinová sabotáž, alebo sadizmus rodičov?

Váš zámer zdravo sa stravovať môžu rodinní príslušníci účinne mariť. Áno, tí najbližší často útočia priamo na vaše zdravie. Prečo? Lebo vám chutí. Čo na tom, že niektoré potraviny vám môžu ublížiť? To najmä starší ľudia vôbec neuznávajú ako možnosť. Alebo ak áno, tak si povedia “ak to v malom množstve neublíži, pokojne si dajme aj viac”. Často týmto spôsobom robia ťažkosti starší ľudia – rodičia a starí rodičia. Asi ťažko ich už zmeníte.

Najmä v zmiešaných rodinách, kde býva spolu viac generácií potom bežne vidíte takéto pravidelne sa opakujúce scénky:

  1. Padne rozhodnutie doma jesť zdravo. Bude sa variť ľahšie. Nebudeme používať zbytočne mastné suroviny.
  2. Stará mama kúpi anglickú slaninu (lebo je dobrá). Aby nemohla byť kritizovaná oznámi, že jej len veľmi malé množstvo plánuje dať “pre chuť” do jedla. Fakt len štipku.
  3. Malú časť použije v jedle. My, čo sme chceli jesť zdravšie však toto jedlo nechceme, pretože aj to málo slaniny je stále viac, než je vhodné. Čo už – recepty starých materí nepustia.
  4. Vzniká konflikt. “Varila som to pre vás a vy teraz nechcete?” Nepríjemná situácia. Zámer navariť je chvályhodný. Recept však je zlý – nejeden kuchár rád bagatelizuje. “10 deka slaninky predsa nič nie je…”. Alebo pod pojmom “kvapka oleja” rozumie iba pol centimetrovú vrstvu oleja na dne panvice.
  5. Aby bol doma pokoj, časť nevhodného jedla teda zjete.
  6. Ďalšie dni nastane fáza 2. “Kampaň za dojedenie zvyškov.” V chladničke totiž stále svieti zvyšok slaniny. Bude vám ponúkaný. Už sa zabudlo, že pôvodný zámer bol použiť z nej len trocha. Teraz by bola “večná škoda vyhodiť”.
  7. Či už vy, alebo vaši blízky, ale niekto tú slaninu zvyčajne nakoniec zje. Aby bol pokoj.
  8. Stavme sa: zajtra sa v chladničke objavia dva tégliky. Oškvarky a smotana. Len pre chuť…

Niekedy je otázne, či nám takéto pasce najbližší chystajú so sadistickým potešením, alebo len preto, že to myslia dobre a nevedia. Nech je ako chce, sebaobrana sa nachádza tesne pred bodom 5.

Bod 5 je hrubá chyba! Ak podľahnete tlaku a nevhodné jedlo zjete, ste v pasci. Zjedením ste zároveň odsúhlasili argumenty bagatelizujúce slaninu. Hlavne sa tešte. Večer vás bude čakať ďalšie nevhodné jedlo. “Veď vám tak chutilo…”.

Riešenie je striktne nejesť jedlá, ktoré obsahujú nevhodné suroviny. Aj tu je problém. Starší ľudia často radi varia a majú na to veľa času. Počítajte s tým, že v ich jedlách sa asi vždy budú skrývať aj “zakázané” zložky. Dajú možno menej. Ale dajú, pretože inak by to nebolo ono.

Je jasné, že do celej schémy je potrebné započítať aj ľudský faktor. Tie nevhodné a nezdravé jedlá sú naozaj chutné. Aj s veľmi pevnými nervami človek občas podľahne. Ono sa totiž s vašou váhou naozaj nič nestane, ak si trebárs raz z mesiac dáte trocha slaniny, či tortu. Stane sa však niečo s klímou v domácnosti. Ak ste si dali raz, prečo by ste nemohli ešte aj zajtra? (Zvýšilo asi na 4 dni, takže sa máte na čo tešiť…)

Práve takéto nedisciplínované a chaotické správanie sa často tvorí vážnu – i keď vlastne smiešnu – bariéru medzi tým, aby sme si udržiavali vhodnú hmotnosť. Potom musíte rozmýšľať aj nad tým, ako plánovať chudnutie.

Ako je to u vás? Tiež vám blízki núkajú nevhodné dobroty?

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.