Je melón pri chudnutí vhodný, alebo nevhodný?

Ak poviem, že pri chudnutí je vhodné jesť zeleninu, asi už od vás dostanem po nose. Opakujem to donekonečna a už vám to asi lezie na nervy. Keby sme sa však bavili o konkrétnych príkladoch, dospeli by sme ku zaujímavým paradoxom.

  • Paradajky môžete jesť odvážne.
  • Melóny radšej opatrne.

Každý, kto má znalosti z botaniky však vie, že napriek bežnému názoru je to presne naopak!

  • Paradajky sú ovocie. Aj keď v zelovoci ho nájdete medzi zeleniniou.
  • Melóny sú zelenina. Aj keď sú sladké.

Ako to teda je? Začnime tým, že sa pozrieme na energetickú hodnotu týchto rastlín. Je nízka. Je to spôsobené najmä tým, že sú z veľkej časti tvorené vodou.

  • Paradajky sú oveľa menej sladké. Preto je ich jedenie aj vo väčšom množstve celkom bez problémov. Aj keď chudnete. Telo minie na ich strávenie zhruba rovnaké množstvo energie, aké mu dodajú. Vzhľadom na to, že obsahujú skôr komplexné sacharidy, majú nízky glykemický index. Energetická hodnota sa pohybuje okolo 100 kJ na 100 gramov.
  • Melón naproti tomu obsahuje oveľa viac ovocného cukru. Síce má len stredný glykemický index, ale pri chudnutí sa nám ho veľa v tele aj tak príliš nehodí. Ani jeho energetická hodnota už nie je zanedbateľná. V závislosti na tom, ako je zrelý to môže byť 140 až 150 kJ na sto gramov.

Ak si dáte pomerne malý kus melónu, určite s tým nebude problém. Lenže melón sa kupuje na kilá. A jedáva na veľké kusy. Nie je problém dať si aj pol kila. Dosť rýchlo tak do tela napumpujete pár stovák kJ energie z cukru. Čoskoro sa môže ozvať hlad a keď sa to zabudne spočítať, môže ľahko vzniknúť energetické plus. No a to už telo nemá dôvod chudnúť.

Vodný melón pri chudnutí

Vodný melón má menej cukru a tak ak už máte jesť melón, nech je to radšej tento. Jedenie melónov by som odporúčal radšej započítavať do denného príjmu. Ak si ho dáte pred jedlom, alebo po jedle, môže vám pomôcť zasýtiť sa. No a v prípade, že jedlo bude tvorené prevažne bielkovinami a tukom, potom bude všetko v poriadku.

Cukrový melón pri chudnutí

Tieto melóny sú podstatne sladšie a počítajte s energiou cez 220 kJ na 100 gramov. To znamená že ich jedenie už musíte viac škrtiť. 100 gramov je totiž množstvo podobné, ako deci tekutiny v pohári. To je jedno väčšie sústo. Ak si dáte pol kila cukrového melónu, zjete toľko energie, aké by malo stačiť na celé jedlo.

Melóny v horúčave a pri námahe

Vhodné množstvo melónu môže byť v horúcom dni zdravým rozšírením pitného režimu. Najmä, ak si ho dáte počas výletu, alebo popri práci. Potom sa mierneho navýšenia cukru nemusíte báť. Naopak – oceníte, že melón dodá veľa pre telo užitočných látok, vitamínov a minerálov. Dokonca aj aminokyseliny. Z fytonutrientov je asi najznámejší lykopén. Podobne ako v paradajkách je aj v melónoch. To je účinný antioxidant, ktorý môže znižovať riziko rakoviny a pomáha priaznivo ovplyvniť aj hladinu cholesterolu.

Takže pokiaľ ho nejedávate na kilá, občasná mierna dávka bude vhodná aj pri chudnutí. Ale vždy myslite na to, že je to energetický príjem porovnateľný takmer s pitím džúsu. Kontrolujte si v kalorických tabuľkách čo zhruba zjete. Pozrite si aj tabuľku glykemického indexu.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.