Kokosový olej

Kokosový olej je jednou z potravín o ktorej koluje veľa fám. Niekto ju zatracuje, iný chváli do nebies. V tomto článku si môžete prečítať hlavne chvály - avšak odporúčame čítať s chladnou hlavou. Skôr, než sa začítate, pozrite si tento článok o kokosovom oleji.

Energetická hodnota kokosového oleja je cca 3700 kJ na 100g. V tomto objeme je

  • 6 g bielkovín
  • 10 g sacharidov
  • 70 g tukov
  • 7,4 g vlákniny

Tuku v tomto oleji sa báť nemusíte (aj keď sú to nasýtené mastné kyseliny) v ľudskom organizme sa správa inak, než tuky, ktoré sa nachádzajú v iných potravinách. Ide o triglyceridy so stredne dlhým reťazcom (MTC) , ktoré vieme celkom dobre stráviť a neukladajú sa do zásoby ako tukové vankúšiky, ale slúžia ako rýchly zdroj energie.

Použitie v kuchyni

Kokosový olej môže byť rafinovaný, alebo nerafinovaný. Vyberajte si podľa toho na čo ho chcete použiť.

Nerafinovaný kokosový olej – má silnú kokosovú arómu. Je vhodný na prípravu jedál, pri ktorých táto aróma nebude problém (rôzne zákusky, jedlá s kokosovou arómou a pod.). Môžete ho zahriať na 177°C bez obavy, že sa prepáli.

Rafinovaný kokosový olej – tento druh oleja je bez vône. Môžete na ňom pokojne pripravovať akékoľvek jedlo – vyprážať, smažiť,...všetko na čo ste doteraz používali slnečnicový, olivový, repkový olej, alebo bravčovú masť môžete pripravovať na rafinovanom kokosovom oleji. Tento olej znesie teploty okolo 232°C, bez toho aby sa začal prepaľovať a začali sa v ňom tvoriť karcinogénne látky.

Vplyv kokosového oleja na ľudský organizmus

Kokosový olej ma tých plusov pre naše telo veľa. Stačí ak si každý deň doprajete 2 – 3 polievkové lyžice a zbadáte jeho účinky. Či si ho pridáte do šalátov miesto olivového oleja, alebo do krémovej polievky. Lyžicu kokosového oleja pridajte do smoothie nápojov, teplého kakaa, kávy,  alebo do dressingov na šaláty a pokojne ho môžete použiť miesto masla pri pečení. Spôsobov ako dopriať organizmu kokosový olej každý deň je veľa. Používajte radšej nerafinovaný – panenský kokosový olej. Je kvalitnejší, výživnejší a jeho účinky na organizmus sú výraznejšie než pri rafinovanom oleji.

  • Má antibakteriálne a antivírusové účinky a výrazne posilňuje imunitu vďaka veľkému obsahu kyseliny laurovej, kyseliny kaprinovej a kyseliny kaprylovej.
  • Má antioxidačné účinky – ako masážny olej pleť hydratuje a pomáha pri liečbe ekzémov, psoriázy a iných kožných problémoch. Zmierňuje prejavy starnutia a spomaľuje tvorbu vrások.
  • Bráni vzniku lupín – obsahuje veľké množstvo bielkovín, ktoré vyživujú poškodené vlasy. Stačí ho pravidelne nanášať na vlasovú pokožku na hlave, chvíľu masírovať a zbavíte sa lupín. Môžete ho použiť miesto kondicionéru a končeky vlasov sa vám viac nebudú štiepiť.
  • Zlepšuje trávenie – ničí baktérie a parazitov v tráviacom trakte, ktoré spôsobujú poruchy trávenia. Zlepšuje vstrebávanie ďalších živín, vitamínov, minerálov a aminokyselín (presne na toto slúžia nasýtené mastné kyseliny, ktoré kokosový olej obsahuje. Miesto toho aby sa uložili ako zásoby tuku, napomáhajú pri vstrebávaní dôležitých látok do organizmu)
  • . Ak vás pri zhadzovaní váhy prepadne chuť na sladké stačí si dať lyžicu kokosového oleja a chuť na čokoládu vás prejde. Ak budete tento olej užívať pravidelne hladina inzulínu bude regulovaná a váš organizmus už nebude trpieť nedostatkom cukrov.

Isto ste toto všetko o kokosovom oleji čítali aj vy. Čo z toho je však pravda a čo len marketingový ťah, ktorý pomáha predávať novinku zistíme teraz.

Kokosový olej a pleť

Kokosový olej obsahuje veľa mastných kyselín, ktoré sú vhodné pre suchú pleť. Je pravdou, že vašu pokožku hydratuje, ale existujú aj kvalitnejšie prípravky – tie vašej pokožke dodajú viac vlhkosti bez toho aby jej dodali nasýtené mastné kyseliny. Ak sa pýtate či ho na pokožku použiť... môžete, obsahuje vitamín E a stopové prvky, ktoré pleť využije. Má antibakteriálne účinky a je celkom dobrým bojovníkom proti plesniam a infekciám.

Ak do kokosového oleja pridáte trochu kryštálového cukru získate prírodný peeling na pokožku, ktorý vás zbaví odumretých častí pokožky.

POZOR – kokosový olej nie je vhodný na dlhodobé užívanie na pokožku. Premasťuje ju a o mastnú pleť nik nestojí.

Vlasy – máte suché vlasy? Rozotrite si 1-2 lyžice kokosového oleja do vlasov – najlepšie na končeky, tie trpia najviac. Ak chcete zabrániť tvorbe lupín, tento olej vám s tým môže pomôcť, ale zas si musíte dávať pozor, aby vaše vlasy neboli v konečnom výsledku mastné.

Ak používate kokosový olej na vlasy a pokožku používajte vždy panenský, nerafinovaný (za studena lisovaný) kokosový olej.

Chudnutie

Kokosový olej je vraj zázračným prostriedkom na chudnutie, niekde sa uvádza že priamo zabraňuje ukladaniu tuku v okolí pása. Pekná predstava J a vynikajúca reklama – každý chce mať osí driek tak prečo to neskúsiť? Pravda je ale trochu iná.

Kokosový olej obsahuje nasýtené mastné kyseliny – také isté aké sú v bravčovej masti a iných nezdravých tukoch. Presne tie, ktorým sa pri vylepšovaní postavy snažíte vyhnúť oblúkom. Prečo by sa mali tie isté mastné kyseliny správať inak v kokosovom oleji? Sú to tie isté mastné kyseliny, ktoré sa snažíme v strave obmedziť, tak prečo by sme ju mali prijímať v kokosovom oleji?

Kokosový olej obsahuje triglyceridy so stredne dlhým reťazcom, ktoré sú pre organizmus dobre stráviteľné, majú vyšší termický efekt - ich trávením organizmus spáli pár kalórií, zvýšia váš metabolizmus. Bohužiaľ, tejto látky v kokosovom oleji veľa nie je (od 14 do 50%, podľa toho aký druh oleja máte). Ak by ste chceli dostať do tela množstvo triglyceridov, ktoré vášmu organizmu prospejú museli by ste denne zjesť asi 10 polievkových lyžíc kokosového oleja – čo zas nie je prospešné pre zdravie.

Stačí trochu logického myslenia, stačí si spočítať dve a dve a zistíte kde je vlastne pravda. Doteraz neboli potvrdené žiadne vedecky overené chudnúce účinky kokosového oleja.

Užívať či neužívať kokosový olej?

Nemusíte hneď tento olej zatracovať, obsahuje látky, ktoré sú pre náš organizmus dobré. Vitamíny, minerály, stopové prvky...náš organizmus a pokožka si už vyberie čo potrebuje.

Kokosový olej môžete pokojne použiť do zákuskov, koláčov, do orientálnych jedál, kde nebude na škodu jeho kokosová aróma. Určite je lepšie použiť olej než nejakú umelo vytvorenú príchuť. V tomto smere vám nijako neublíži. Ale spoliehať sa naň, že vďaka nemu schudnete je určite zlé rozhodnutie. Môže mať na vaše zdravie priaznivý vplyv, doplní vášmu organizmu to čo potrebuje, ale určite vás nezbaví tukových vankúšikov.

Skrytý cukor v potravinách
Neraz sa výrobcovia predháňajú vzbudiť ilúziu, že niektorá ich potravina je zdravá a prípadne dokonca vhodná aj pri chudnutí. Niekedy dokonca zachytíte aj reklamnú kampaň, kedy sa snažia predať keksy, ako vhodnú potravinu. Ako to je? Na k...
Jedzte jedlo a nie chemikálie
Ak sa dá, uprednostňujte potraviny, v ktorých je čo najmenej pridanej chémie. Rozpoznáte to na obale. Výrobcovia sú povinní popísať z akých látok sa skladá ich výrobok. Mnoho z pridaných látok začína v označení písmenom E. Ľudovo sa ...
Sú sušené hrozienka vhodné pri chudnutí?
Sušené hrozienka sú obľúbená potravina. Dá sa nimi obohatiť kaša z ovsených vločiek, aj proteínové tyčinky. Pri chudnutí sa však na hrozienka musia používať obzvlášť opatrne. Pozrime sa na jedny z bežných raňajok. Biely jogurt, ovs...
heart cart thumbs-up cross menu arrow-right