Je vojna? Bombardovanie obyvateľstva odpadom!

Ak hľadáte cesty ako schudnúť, asi sa zaujímate aj o zdravú stravu. Je absurdné ako málo vecí sa dnes dá kúpiť v bežnom hypermarkete, ak sa chceme stravovať zdravšie. Nachodíte stovky metrov okolo regálov, ktoré nesú jedlá z ktorých sa rýchlo priberá a ktoré neprospievajú zdraviu.

  • Celé oddelenia v potravinách sú venované sladkostiam, ktoré ani pre deti nie sú vhodné. Deti majú po sladkostiach poruchy správania, zhoršený prospech, viac vyrušujú. Nečudo. Ani dospelí na tom nie sú lepšie.
  • Množstvo regálov je zavalených keksíkmi a sušienkami. Sú to vlastne výrobky postavené na troche múky, veľa cukru (alebo soli) a na tuku. Na najmenej kvalitnom tuku, aký sa dá na trhu nájsť. Ak ste niekedy počuli o škodlivých a rakovinotvorných zložkách tuku ako sú transmastné kyseliny, tak chrúmaním keksíkov ich môžete aj okoštovať.
  • Samostatnou kapitolou sú čipsy a slané chrumky. Popíjali by ste olej? Nie hocijaký! Ten najmenej kvalitný a najmenej zdravý. Asi nie. Ak je v zemiakových lupienkoch, odrazu to nevadí.

Takto by sa dalo pokračovať. V potravinách nájdete mnoho výrobkov, ktoré sú predpripravené od nejakého výrobcu. Vylepšená chuť znamená skoro vždy zníženie kvality jedla a zvýšenie ceny. Taká je doba.

Veľké množstvo infarktov, rakovina, obezita. Na tom má hlavný podiel životný štýl. Jeho hlavnou zložkou je mizerná kvalita toho, čím sa kŕmime. Potom sa mnohí pýtajú, ako schudnúť. No kým sa nenaučia ako jesť a ako si vyberať, budú odkázaní na chudnutie a jojo efekt.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.