Je med vhodný pri chudnutí?

Pivári dychtivo tvrdia, že pivo prospieva zdraviu. Vinári povyšujú víno na liek. Podobne aj včelári vytvárajú dojem, že med má priam zázračné a nadprirodzené účinky.

  • Isté je, že obsahuje antioxidanty. Hlavne tmavé druhy.
  • Ak je to kvalitne spracovaný (nie tepelne) med, obsahuje aj rôzne enzýmy, ktoré môžu priaznivo ovplyvniť zdravie.
  • Keďže ide o produkt z prírody, môže obsahovať peľ. Ak ste alergickí, potom by použitie medu mohlo znamenať aj vážnejšiu alergickú reakciu.
  • Celkom určite je med lepším zdrojom sladkej chuti, než cukor. Ak potrebujete sladiť, uprednostnite med.

V prípade, že potrebujete schudnúť , potom si dajte zákaz medu. Predsa len, je to energeticky významná potravina. V malom množstve (lyžička ráno) vám určite neublíži. To je asi 10 gramov medu.

ALE!

Jednu lyžičku medu v jedle vlastne ani necítite. Aspoň nie na chuti. Potom sa pýtam, načo to tam máte dávať? Aby ste svoju chuť na sladké šponovali na prasknutie? Alebo aby ste nakoniec dali aj druhú a tretiu lyžičku, nech to aj trocha osladí?

Prečo pri chudnutí odporúčam vyhnúť sa medu? Pretože malá lyžička medu má okolo 127 kJ energie, ktorá ide takmer hneď do krvi. To nie je veľa. Viem. Zhruba rovnaké množstvo energie má aj jedna mandarínka. Tá okrem cukru obsahuje aj vlákninu.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.