Diétny revízor: ako sa predáva cukor za cenu kakaa

Do kaše z ovsených vločiek si zvyknem dávať kakaový prášok. V špeciálnych obchodoch sa dá kúpiť síce trocha drahší, ale zato chuťovo intenzívne kakao. Minule som si zabudol kúpiť a tak som sa pokúsil kúpiť kakao v hypermarkete. Ajáj! To nebol dobrý nápad. Odišiel som naprázdno.

Regále sa prehýbajú rôznymi instantnými práškami, ktoré sa tvária ako kakao. Ak sa ale pozriete na zloženie, zaplačete. Obsah sacharidov na 100 gramov býva vysoký, teda okolo 80 gramov, z toho 75 gramov tvorí kto iný, než cukor.

Ak 75% obsahu tvorí cukor, je čas zamyslieť sa. Kakaová zmes sa predáva v cene zhruba  4 eurá za kilo. Ak by ste si kúpili len suroviny, tak za cukor zaplatíte 80 centov a samotný kakaový prášok lepšej kvality stojí okolo dvoch eur. Úspora jedného eura na kile nie je veľká.

Položme si však otázku. Keby som vám chcel do pohára nasypať dve lyžičky cukru, súhlasili by ste s tým? Asi nie. Kto chudne, cukru sa predsa vyhýba. No ak si dáte do šálky tri lyžičky instantného kakaa, odrazu to akosi neprekáža. Aspoň zdanlivo. No ak chudnete, asi budete mať smolu a chudnutie tým prinajmenej pribrzdíte.

No a to mi verte, že s kvalitným kakaovým práškom bude mať vaša kaša inú chuť, ako z tých instantných podivuhodností, ktoré sa vyrábajú asi pozametaním prevádzky na výrobu čokolády.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.