Diétny revízor: ako sa predáva cukor za cenu kakaa

Do kaše z ovsených vločiek si zvyknem dávať kakaový prášok. V špeciálnych obchodoch sa dá kúpiť síce trocha drahší, ale zato chuťovo intenzívne kakao. Minule som si zabudol kúpiť a tak som sa pokúsil kúpiť kakao v hypermarkete. Ajáj! To nebol dobrý nápad. Odišiel som naprázdno.

Regále sa prehýbajú rôznymi instantnými práškami, ktoré sa tvária ako kakao. Ak sa ale pozriete na zloženie, zaplačete. Obsah sacharidov na 100 gramov býva vysoký, teda okolo 80 gramov, z toho 75 gramov tvorí kto iný, než cukor.

Ak 75% obsahu tvorí cukor, je čas zamyslieť sa. Kakaová zmes sa predáva v cene zhruba  4 eurá za kilo. Ak by ste si kúpili len suroviny, tak za cukor zaplatíte 80 centov a samotný kakaový prášok lepšej kvality stojí okolo dvoch eur. Úspora jedného eura na kile nie je veľká.

Položme si však otázku. Keby som vám chcel do pohára nasypať dve lyžičky cukru, súhlasili by ste s tým? Asi nie. Kto chudne, cukru sa predsa vyhýba. No ak si dáte do šálky tri lyžičky instantného kakaa, odrazu to akosi neprekáža. Aspoň zdanlivo. No ak chudnete, asi budete mať smolu a chudnutie tým prinajmenej pribrzdíte.

No a to mi verte, že s kvalitným kakaovým práškom bude mať vaša kaša inú chuť, ako z tých instantných podivuhodností, ktoré sa vyrábajú asi pozametaním prevádzky na výrobu čokolády.

Skrytý cukor v potravinách
Neraz sa výrobcovia predháňajú vzbudiť ilúziu, že niektorá ich potravina je zdravá a prípadne dokonca vhodná aj pri chudnutí. Niekedy dokonca zachytíte aj reklamnú kampaň, kedy sa snažia predať keksy, ako vhodnú potravinu. Ako to je? Na k...
Jedzte jedlo a nie chemikálie
Ak sa dá, uprednostňujte potraviny, v ktorých je čo najmenej pridanej chémie. Rozpoznáte to na obale. Výrobcovia sú povinní popísať z akých látok sa skladá ich výrobok. Mnoho z pridaných látok začína v označení písmenom E. Ľudovo sa ...
Sú sušené hrozienka vhodné pri chudnutí?
Sušené hrozienka sú obľúbená potravina. Dá sa nimi obohatiť kaša z ovsených vločiek, aj proteínové tyčinky. Pri chudnutí sa však na hrozienka musia používať obzvlášť opatrne. Pozrime sa na jedny z bežných raňajok. Biely jogurt, ovs...
heart cart thumbs-up cross menu arrow-right