Daň zo slaniny: Koľko zaplatíte za obezitu?

Máte pocit, že tie keksíky, čokoládky, sladkosti a veľké porcie jedál sú jediná daň za obezitu? Veruže nie. Obezita je drahý špás. Podobne ako celý život. Neinak to je aj v prípade že chcete schudnúť. Platí sa za všetko. Od plienok a sunaru až po rakvu.

V čase kedy sa človek vykrmuje platí najmä za nevhodné jedlo. Neskôr sa pridruží problém s výberom šatstva. Často sa nedajú zohnať nadmerné veľkosti. Potom človek rezignuje a na cenu už ani nepozerá. Takže drahšie oblečenie. Mne, keď som bol tučný vydržali trebárs rifle dosť krátko. Pár mesiacov a boli medzi nohami celkom predraté. Iste. Spotený tlstý chlap. Ani si to nechcite predstaviť, aké tlaky pri každom kroku tie rifle museli absolvovať. Až sa čudujem, že vydržali až pol roka. Teraz, keď som štíhly mi jedny rifle vydržia niekoľko rokov a medzi nohami  sú celkom v poriadku. Rovnaká značka – tú som nezmenil. Tým že som dokázal schudnúť som slušne ušetril. Je to skoro 10 rokov, určite vyše 10 nohavíc.

Ak sa ale nerozhodnete schudnúť, postupne sa začnú na vás nabaľovať rôzne zdravotné komplikácie. Lieky a vyšetrenia začnú odkrajovať čoraz väčší podiel z vášho rozpočtu. S obezitou sa zvyčajne viaže veľa chorôb, takže okrem liekov na cholesterol, srdce, odvodnenie vám môžu pribudnúť aj lieky na diabetes – častého sprievodcu tučných. Ak máte nábeh na astmu, obezita to zhorší. Viac liekov, vyššie dávky.

Ani sa mi nechce pokračovať. Obezita totiž môže stáť aj v pozadí onkologických ochorení, či Alzheimerovej choroby. A to už idú peniaze stranou.

Za obezitu zaplatíte veľa. Nielen prachy. Oplatí sa vám schudnúť.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.