Brutál: najviac kalórií v tele žerie mozog

Aj vy chcete schudnúť a uvažujete o tom, že najlepšie by bolo rozbehnúť sa do schodov? Alebo dvíhať činky? Nech telo čo najviac spáli. Pritom sa ukázalo, že ak vás zaujíma spotreba energie, tak vyše 20% telesnej energie spotrebuje len mozog. Pritom tvorí len 2 percentá telesnej hmotnosti. To by bolo niečo, mať tak dva, alebo tri mozgy. To by sa nám chudlo a rozmýšľalo. Žiaľ, rozmýšľanie nám schudnúť nepomôže. Iba že by ste rozmýšľali o tom, čo zjete a ako si zacvičíte.

Aby vám mohol mozog dobre fungovať, potrebuje mu na to vytvoriť podmienky.

  1. Energiu. Potrebuje glukózu. Jedzte stravu obsahujúcu pomalé sacharidy. Ovsenné vločky, celozrnné pečivo a cestoviny, strukoviny. Z nich telo vie vyrábať glukózu v pomalom tempe. Pomalé tempo je fajn, lebo tak dostáva mozog vyvážený prísun energie po celý deň.
  2. Krv a v nej kyslík. Túto podmienku zaistíte pravidelným športom. Tým posilníte srdcovocievny systém, dýchanie, kondíciu.
  3. Ciele. Uistite sa, že ste si v živote nastavili ciele, ktoré vás inšpirujú a stimulujú. Nuda, či pasívne prečkávanie života pred televízorom je plytvanie.

Je jasné, že ak budete tuho rozmýšľať, asi vám to nepomôže schudnúť. Je to však zaujímavá informácia. Ak už máte mozog zapnutý, je výhodné, ak budete rozmýšľať o niečom, čo je užitočné pre vás. Nenechajte mozog pomaly hnisať pred televízorom.

Chcete podporiť činnosť mozgu a zlepšiť si pamäť? Poraďte sa s lekárom. Možno vám odporučí použiť  výživový doplnok obsahujúci štandardizovaný extrakt z ginko biloba. Podčiarkujem slovo štandardizovaný. Nekupujte všakovaké lacnejšie výťažky „obsahujúce“ ginko. Môžu obsahovať malé až neúčinné množstvo účinnej látky. Ak vám to lekár odsúhlasí, možno vám odporučí niektorý z prípravkov na predpis.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.