7 tipov ako zmierniť vetry a jesť strukoviny

Ako jesť strukoviny, ak doma nemáte plynové masky? Flatulencia, vetry, alebo prdnutie. Všetci poznáme známy zvuk, ktorý často predchádza zapchávanie nosov a nadávky. Žiaľ, pri prechode na racionálnu výživu často dlhodobá predpoveď znie: vetristo, občas prehánky.

Ak chcete schudnúť, odporúčam vám do stravy zaradiť veľa zeleniny a strukovín. Celozrnný chlieb, ovsené vločky a tofu. Všetky tieto potraviny môžu spôsobiť nadúvanie. Do istej miery je to normálne. Ako čo najviac zmierniť tieto problémy?

  1. S racionálnou výživou a chudnutím začnite pozvoľna. Aj keď denne by ste mali zjesť okolo kila zeleniny, nespravte to skokovo. Prvý deň si dajte len jednu paradajku navyše. O pár dní viac zeleniny.
  2. Do jedálničku zaraďujte nové potraviny po jednej. Ak zistíte, že po niektorej potravine sa vám prudko zvýšili ťažkosti, zatiaľ ju nejedávajte. Potom sa o veci môžete poradiť s lekárom. Môže ísť o alergiu.
  3. Zmierte sa s faktom, že muži mávajú väčší objem plynov, ako ženy. Ťažko s tým niečo robiť.
  4. Do stravy pridajte dlhodobo aj probiotiká. Môžu významne zmierniť problémy. Ale nemusia.
  5. Ak máte akciu, pri ktorej potrebujete mať istotu, kúpte si výživový doplnok proti vetrom. Napríklad Espumisan. Niekoľko toboliek by malo spôsobiť úplné bezvetrie.
  6. Niekomu môžu pomôcť aj bylinky. Fenyklový čaj môžete skúsiť a uvidíte…
  7. Pozorujte. Niektoré bielkoviny, napríklad vajíčkové bielka zvyknú spôsobiť viac vetrov a strukoviny v tom môžu byť nevinne. Niektoré strukoviny, napríklad šošovica, zvyčajne spôsobí menej problémov ako fazuľa. Tieto veci sú však individuálne. Čo funguje vám, nemusí inému.

Pokiaľ by vám vetry prekážali, poraďte sa s lekárom. Môže ísť o nejaký problém, ktorý treba objasniť. Niekedy môže ísť o signál neznášanlivosti niektorej potraviny.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.