Zázračné legíny na chudnutie?

A čo tak buchnúť na seba korzert? Jeden zo storočiami overených spôsobov, ako riadne priškripnúť vnútorné orgány. Stlačiť čo sa stlačiť dá a hneď vyzeráte lepšie.

Jeden zo spôsobov, ako sa niektorí podnikavci živia sú aj legíny na chudnutie. Legíny sú sexi (aspoň podľa autora tohto webu) a tak prečo nespojiť módny výrobok a celoživotnú túžbu niektorých žien? V článku Nohavice na chudnutie som popísal podrobnejšie, prečo tento zázračný výkrik priemyslu nefunguje.

Legíny proti celulitíde a možno aj na chudnutie vám dnes predá kde kto. Teraz sa však poďme zamyslieť, či a ako to funguje. Stiahnuť končatiny napríklad bandážou môže ovplyvniť cirkuláciu krvi. Bežne sa preto používajú rôzne sťahovacie legíny, najmä pri kŕčových žilách, či pri riziku tvorby krvných zrazenín.

Pre bežné chudnutie vám však takéto legíny veľmi nepomôžu. Na zlepšenie stavu celulitídy by ste ich mali nosiť dlhodobo aspoň mesiac a to v kuse. To naozaj vydržia len masochistky. Obávam sa, že mesiac nosenia nejakých „legín na chudnutie“ vám nepomôže zhodiť ani gram tuku. Ak však na mesiac zmeníte svoju stravu a pohyb, zlepší sa vám nielen postava, ale pri troche šťastia aj celulitída.

Sťahovacie legíny na chudnutie či proti celulitíde sľubujú, že tlak zabezpečuje lymfodrenáž. Hmm. Treba skúsiť. Len si dajte pozor, aby ste nenaleteli. Zoštíhľujúce legíny totiž nespôsobia chudnutie, ale skôr stiahnutie. Ak sú navyše čierne, aj to je zoštíhľujúci faktor. No také zoštíhlenie je skôr optické, ako trvalé.

Ak si dáte hľadať legíny na chudnutie, či zoštíhľujúce legíny vo vyhľadávači, zistíte dôležitú vec. Nájdete stovky e-shopov ktoré predávajú legíny na zoštíhlenie a podobné čudá. Hemží sa to nimi na zľavových  serveroch a v serióznejších novinách je o tom kopa platených článkov (väčšinou s vypnutou diskusiou). Ale dosť ťažko nájdete skúsenosti žien, ktoré by spolu debatovali na fórach spôsobom „nosím zoštíhľujúce legíny na chudnutie a má to výsledky“.

Obávam sa, že mnoho žien si legíny na chudnutie síce v tichosti kúpi, ale výsledky nepresvedčia. Takže ak ich ešte nemáte, skúste sa najskôr poradiť medzi kamarátkami. Aj keď… Je háklivé priznať sa, že nás zaujímajú veci ako legíny na chudnutie. Takže, zvážte to.

Každopádne rôzne korzety a sťahovacie legíny môžu trochu pomáhať svalovému korzetu. Lenže čo sa stane ak pomáhate napríklad svalu? Môže viac odpočívať. Čo sa stane, ak sval odpočíva? Zmľandravie. Čo spravíte keď máte mľandravé svaly? A v odpovedi na túto otázku už nemôže byť ani slovo sťahujúce legíny ani korzet.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.