Verejné prehlásenie o chudnutí ako motivácia

Rozhodnutie schudnúť môžete podporiť, ak sa pod to takpovediac podpíšete. Už dávno je z psychológie známe, že človek - ak môže - sa správa tak, aby dostál svojmu danému slovu. Preto oznámenie svojho rozhodnutia schudnúť môže byť pre vás pomoc. Nie, samo o sebe to asi nepomôže nikomu. Ale môže vám to pomôcť vytrvať vo chvíľach, kedy sa vám chce menej.

Chudnutie potajomky je rizikovejšie

Ja sám som chudol bez toho, že by som sa tým chválil. Prešlo pár mesiacov a ľudia si všimli, že som zhodil. Neskôr som dostával veľa otázok, ako sa mi to podarilo. Rozhodol som sa svoj príbeh zverejniť na internete. Napísal som knihu. Získal som tak značku "ten čo schudol". To ma zaväzuje dodržať tento obraz. Bolo by mi nepríjemné, keby som sa z dnešných 80 kíl vrátil na nejakých tých 120. A tak už 10 rokov mi to, že som zverejnil svoj zámer pomáha držať kilá na uzde. A verte tomu, že trvale chcú ísť hore.

Nezverejniť svoj zámer schudnúť môže byť výhodné. Hlavne ak tušíte, že zlyháte. Potom je tajnostkárenie dobrým nápadom. Otázka však je, či je to dobré pre vás, alebo len pre vaše ego.

Svoj zámer môžete publikovať

Je dobré, ak sa ľudia dozvedia, čo plánujete. Ak máte plán na chudnutie, zahrňte doň aj kontrolu kamarátov. Mali by to byť ľudia, na mienke ktorých vám záleží. Rodina, kolegovia, priatelia. Vyhlásenie by malo byť zrozumiteľné. V trocha prehnanom príklade by to mohlo byť NAPÍSANIE a PODPÍSANIE prehlásenia o schudnutí. Málokto pôjde do toho, aby napísal takýto "dokument". Podľa niektorých výskumov o ľudskom správaní sa však zdá, že toto je účinný spôsob.

Menej štylizovanou, ale vysoko účinnou formou je prehlásenie. Musí byť konkrétne. Ukážkovo to predviedol pred 40-rokmi môj otec. Mal som 10 rokov a dosť som sa čudoval prečo fajčí. Chvíľu postál a potom mne a mame vážne oznámil "už nikdy viac ma neuvidíte fajčiť". Koniec debaty a aj fajčeniu. Takéto vyhlásenie vás drží na uzde. Ktovie ako veľa ma tou jedinou vetou vlastne naučil. Možno preto, že som videl, čo dokáže, som neskôr vedel opakovať jeho chyby (tiež som fajčil) aj jeho úspechy (tiež som prestal).

Verejné prehlásenie mnoho ľudí robí aj na internetovom fóre o chudnutí. Aj keď takéto prehlásenie nie je úplne kontrolovateľné (anonymita je možná), funguje. Jednoducho ak to o sebe napíšete pred cudzími ľuďmi, vy sami si tým formujete svoj sebaobraz. Práve o to ide.

Udržiavajte svoju pozornosť a pripomínajte si  výsledky

Proces znižovania váhy je pomalý. Vyžaduje trvalú disciplínu a výsledky na seba nechávajú bolestivo čakať. To je živná pôda pre oslabovanie vôle.

Aj tu vám značne pomôže ak ste zverejnili svoj zámer zhodiť kilá. Tu a tam sa vás budú ľudia pýtať, ako sa vám darí. Môže vám to pomáhať držať pozornosť na svojom zámere.

Najhoršie výsledky pri redukcii hmotnosti dosiahnete vtedy, keď sa v duchu téme prestanete venovať. Akonáhle prejdete na autopilota, je zle. V priebehu krátkeho času sa vrátite do starých koľají, pretože tam vás autopilot navedie automaticky, vždy a zákonite. No a ak ste "v starých koľajách" už raz pribrali, priberiete v nich znova.

Aby ste vydržali nový životný štýl, musíte tomu trvale venovať svoju pozornosť. Je to nepohodlné. Viem. Ale nepohodlnejšie je nosiť trvale 20 až 40 kilovú činku na svojom pupku.

Žiaľ, po schudnutí sa veci zmenia

Až po schudnutí nastanú pre vás krušné časy. Výsledky vás potešia a všetci známi vám zatlieskajú. Skvelých 15 minút slávy. Ak máte fotky pred a po a chcete, určite sa dostanete aj do novín. No stanú sa dve veci:

  1. Známi vás začnú brať za štíhleho a viac sa o to nestarajú.
  2. Začnú vám ponúkať veci, ktoré ste počas chudnutia nesmeli. "Veď už môžeš".

Tieto dva problémy sú nepríjemné. Súvisia jeden s druhým. Ľudia uznávajú, že v rámci nejakej tej redukčnej diéty sa nesmie slaninka ani krémeš. No keď už ste štíhli, zdá sa im, že teraz už môžete. Toto je častý omyl.

Je dobré ak sa už počas redukcie hmotnosti budete pripravovať na to, že po zhodení sa musíte začať stravovať ako štíhly človek. Nie ako labužnícke tučko.

Každopádne vaše zverejnenie zámeru dostať sa s váhou dolu vám môže značne pomôcť. To, že na ceste budú aj tak problémy je jasné.

Skrytý cukor v potravinách
Neraz sa výrobcovia predháňajú vzbudiť ilúziu, že niektorá ich potravina je zdravá a prípadne dokonca vhodná aj pri chudnutí. Niekedy dokonca zachytíte aj reklamnú kampaň, kedy sa snažia predať keksy, ako vhodnú potravinu. Ako to je? Na k...
Jedzte jedlo a nie chemikálie
Ak sa dá, uprednostňujte potraviny, v ktorých je čo najmenej pridanej chémie. Rozpoznáte to na obale. Výrobcovia sú povinní popísať z akých látok sa skladá ich výrobok. Mnoho z pridaných látok začína v označení písmenom E. Ľudovo sa ...
Sú sušené hrozienka vhodné pri chudnutí?
Sušené hrozienka sú obľúbená potravina. Dá sa nimi obohatiť kaša z ovsených vločiek, aj proteínové tyčinky. Pri chudnutí sa však na hrozienka musia používať obzvlášť opatrne. Pozrime sa na jedny z bežných raňajok. Biely jogurt, ovs...
heart cart thumbs-up cross menu arrow-right