Kruté: tučné dieťa z ktorého bude obézny dospelý

Veľa ľudí sa domnieva, že mierna obezita u detí je neškodná záležitosť. Potom počuť názory, že dieťa z toho vyrastie, že sa z toho "vytiahne", že to vybehá. Nezmysel. Vo väčšine prípadov je scenár života tučných detí oveľa depresívnejší.

Pozrite sa na príklad scenára, ako môže prebiehať život dieťaťa.

  • Na začiatku je dieťa v podstate zdravé a štíhle. Začne chodiť do školy.
  • V škole sa často deti kŕmia rôznym fastfood jedlom. Nepravidelná strava a vo fľaši sladká limonáda. Telocviku je vo vyučovaní málo. Po návrate domov nasleduje učenie sa (bez pohybu), televízor, videohry, alebo internet. Stále bez pohybu.
  • Objavujú sa prvé tukové zásoby. Je to nenápadné a nevšimnete si to. Objavuje sa však ešte niečo. Návyk. Návyk uprednostniť sladké a dobré jedlo. Návyk k pasivite. Návyk sledovania televízie.
  • Roky plynú zrazu je tu 10 ročné dieťa s nadváhou. Nie je to žiadna veľká obezita. Stačí však na dve veci. 1. nadváha dieťa zaťažuje a tak sa mu ťažšie chodí do kopca, menej vládze behať. Preto sa začne ešte viac vyhýbať pohybu a športu. 2. nadváha dieťaťu zraňuje sebavedomie. Môže sa začať vyhýbať spoločnosti a ešte viac sa fixuje na televíziu, počítač. V jedle zjavne uprednostňuje nevhodné jedlá. Tomu sa rodina zvyčajne prispôsobí, aby bol pokoj.
  • Tento životný štýl podpíše aj na vzhľade. Už koncom základnej školy je toto dieťa obézne. Ostatné deti sa mu vysmievajú. Ešte viac sa vyhýba kolektívu a pohybu. Jedlo mu poskytuje útechu. Pohyb už preň teraz je naozaj náročný, môže mať bolesti kolien a mnoho ťažkostí s pohybovým aparátom. Také ťažkosti pred pár desaťročiami boli bežné u penzistov. Dnes sa objavujú už u dospievajúcich.
  • Na prahu dospelosti stojí mladý muž, alebo mladá žena. Žiaľ, už nie je zdravá. Môže mať zažínajúci diabetes. Astmu. Dokonca problémy s tlakom krvi. Musí dbať na obmedzenia v pohybe. Má mimoriadne nízku fyzickú výkonnosť. Z toho môže prameniť depresia, snaha izolovať sa. Taký človek nie je veľmi šťastný a pritom má celý život pred sebou. Bude mať veľmi nízke sebavedomie. Nebude veriť, že sa niečo dá zmeniť.
  • Po štyridsiatke tu máme človeka, ktorý je v trvalom sledovaní viacerých lekárov. Berie veľa liekov a skôr, alebo neskôr ho niektorá z "civilizačných" chorôb aj zabije. Štatisticky najčastejšie to bude infarkt, porážka, alebo niektorý druh rakoviny.

Tento životný scenár znie dosť kruto. Žiaľ, žije ho priveľa ľudí. Myslím si, že veľké percento čitateľov tohto článku je za polovicou tohto životného príbehu. Chcem vám len povedať, že vždy sa dá tento proces zastaviť. Určite neskúšajte diéty pre deti. Úprava stravy u obézneho dieťaťa patrí do rúk odbornika na detskú obezitu!

Nie je jednoduché rozhodnúť sa a schudnúť. Vyžaduje to veľkú vôľu, odhodlanie, sebazaprenie. Ale ak naštartujete v svojom živote zmeny a udržíte ich v pozornosti, môžete byť veľmi príjemne prekvapení, že výsledky sa dostavia. Skúste si tento bezplatný kurz chudnutia. Po dobu 10 dní vám e-mailom pošlem tipy ako zaviesť do života zmeny, ktoré budú mať výsledky. Veľa z účastníkov kurzu po desiatom dni má dole často niekoľko centimetrov z brucha. Sú motivovaní pokračovať. Skúste to aj vy.

Skrytý cukor v potravinách
Neraz sa výrobcovia predháňajú vzbudiť ilúziu, že niektorá ich potravina je zdravá a prípadne dokonca vhodná aj pri chudnutí. Niekedy dokonca zachytíte aj reklamnú kampaň, kedy sa snažia predať keksy, ako vhodnú potravinu. Ako to je? Na k...
Jedzte jedlo a nie chemikálie
Ak sa dá, uprednostňujte potraviny, v ktorých je čo najmenej pridanej chémie. Rozpoznáte to na obale. Výrobcovia sú povinní popísať z akých látok sa skladá ich výrobok. Mnoho z pridaných látok začína v označení písmenom E. Ľudovo sa ...
Sú sušené hrozienka vhodné pri chudnutí?
Sušené hrozienka sú obľúbená potravina. Dá sa nimi obohatiť kaša z ovsených vločiek, aj proteínové tyčinky. Pri chudnutí sa však na hrozienka musia používať obzvlášť opatrne. Pozrime sa na jedny z bežných raňajok. Biely jogurt, ovs...
heart cart thumbs-up cross menu arrow-right