Šialené recepty na chudnutie

Žiaľ, tento článok sa týka až príliš často ľudí, ktorí nemajú chudnúť vôbec! Detí. Obezita u detí je dnes na vzostupe. Dievčatá v pubertálnom veku často začnú blázniť s diétami a zničia si tak celý život. Tvrdá súťaživosť medzi teenagermi niekedy vytvára tlak. No a tieto deti nemajú zo školy žiadne reálne informácie o strave. Ako by aj? Školské jedálne varia ako pred 50-timi rokmi. V školách sú automaty na sladkosti. V takom prostredí to nemusí byť ľahké.

Ak listujete ženskými časopismi, občas natrafíte na šialené návody na chudnutie. Viem, schudnúť nie je ľahké. Pritom každá žena ktorá by schudnúť chcela to chce rýchlo. Preto potom vznikajú rôzne trafené postupy. Ktoré z nich sú top najhlúpejšie?

  1. Hladovka. Obmedziť príjem stravy je ten najprimitívnejší spôsob, ako schudnúť.
  2. Diéta. Mnoho diét na chudnutie je veľmi populárnych. Ani jedna nefunguje. Či už bláznite s ryžovou, atkinsovou, alebo vajíčkovou diétou, vždy viac ohrozujete vlastné zdravie, ako tuk na bruchu. Iste. Schudnete pár kíl. Odvážte sa však pár týždňov alebo mesiacov po diéte. Zaplačete.
  3. Prachy. Na túžbe schudnúť parazituje veľa firiem. Ponúkajú za dosť drahé ceny mnoho produktov, ktoré sľubujú že vám umožnia schudnúť. Výživové doplnky, stroje na chudnutie, kúry, poradenstvo… Obezita nie je spôsobená peniazmi. Keby bola, stačilo by ich odovzdať.
  4. Hlúposť, nekompetentnosť. Niektorí ľudia chcú schudnúť, ale nemajú chuť zistiť, ako sa to robí správne a účinne. Potom sa riadia bodom 1 až 3. Trápia sa, bojujú – len nechudnú. Neopakujte túto chybu. Naučte sa základy racionálnej životosprávy a dodržiavajte ich. To je spôsob, ako sa vám podarí schudnúť.

Je vždy smutné stretnúť ženy, ktoré sú značne obézne. Keď sa s nimi rozprávam vždy rozprávajú, aký mali ťažký život. Väčšinu času sa snažili schudnúť, držali rôzne diéty, obmedzujú sa. Napriek tomu všetkému sú tučné. Ako je to možné? Často len preto, že vôbec nevedia, čo kúpiť v potravinách. A tak kupujú len na základe chuti, ceny a pekného obalu.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.