Podraz: 5 príčin prečo sa vám nedarí schudnúť

Táto otázka patrí k najčastejším otázkam. Ak niekto chce schudnúť, nie vždy dosiahne výsledky.

  1. Ak ste ešte chudnúť nezačali a len chcete, samotné chcenie nestačí. Musíte upraviť stravu. Ak to spravíte zle, môže sa stať, že budete hladovať a priberať zároveň. Riešenie: nebláznite s diétami z časopisov. Naštudujte si princípy chudnutia a staňte sa kompetentní.
  2. Čo ak ste už chudnúť začali, ale zastavilo sa to? Najčastejšie je v hre fakt, že po čase si človek začína postupne pridávať porcie. Často nechtiac. Uistite sa, či sa vám prestalo chudnutie dariť preto, že ste menej prísni na seba. Riešenie: Disciplína.
  3. Čo ak ste už chudnúť začali, ale zastavilo sa to? Ďalšia najčastejšia príčina je, že ste chudli pri mimoriadne nízkom energetickom príjme. Tvrdá diéta vám vydrží pár týždňov a potom sa začne postupne spomaľovať metabolizmus. Vtáčie porcie a ešte aj z toho človek priberie.
  4. Nič z toho? Potom sa pozrite na svoju pohybovú aktivitu. Je primeraná? Málo športu vám nedovolí príliš schudnúť. Dá sa, ale drasticky a za cenu zhoršenia zdravia. Priveľa športu zas telo stresuje.
  5. Stres. Ak nie ste v pohode, telo je v stave pohotovosti a chystá sa na zlé časy. Energiou šetrí a radšej naberá, ako by sa tuku zbavovalo.

Schudnúť nie je jednoduché, ale neraz si to komplikujeme sami.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.