Ktoré knihy o chudnutí sa vám oplatí prečítať?

Na knižnom trhu je nepreberné množstvo kníh o chudnutí a ich kvalita je mimoriadne zmiešaná. Mnohé ponúkajú zázračné metódy ako schudnúť. Iné sú priamo diéty na chudnutie. Väčšina autorov vám v knihách však bude tvrdiť práve to, čo chcete počuť – že totiž nemusíte nič spraviť (len kúpiť knihu) a začnete chudnúť. Preto opatrne s literatúrou, ktorá sľubuje nemožné.

 • Diéty nevydržíte jesť dlho a čo potom?
 • Sľuby že môžete jesť čo chcete a pritom budete chudnúť sú zvyčajne bludy.
 • Všetko, čo sľubuje rýchle chudnutie je zvyčajne podozrivé. Keby to fungovalo, tak pozor ešte väčší – rýchle chudnutie je pre zdravie mimoriadne nebezpečné. Ak máte 200 kíl, je rýchle chudnutie dobrý nápad. Ak máte menej ako 100 kíl, tak je to hlúposť.
 • Opatrne s predpisovými jedálničkami na chudnutie. Zoznamy jedál a receptáre môžu obsahovať veci, ktoré vám nebudú sedieť. Radšej sa to naučte, ako by ste boli odkázaní preberať hotové jedálničky na chudnutie.

Z tohto výpočtu vám nezostane veľa kníh. Dám j konkrétne tipy.

Na stránke http://www.chudnutie-ako.sk/literatura/ nájdete aktuálny zoznam literatúry, ktorá sa vám pri chudnutí môže hodiť.

Aspoň bleskový prehľad však dám aj sem:

 • Miro Veselý – “Ako som schudol 35 kíl”. V tejto knihe nájdete nielen môj príbeh, ale aj postup ako schudnúť. Áno, prihrievam si vlastnú polievočku a svoju knihu píšem v tomto zozname ako prvú. Nemusí sa vám to páčiť a preto hneď pridám ešte niekoľko skvelých titulov od lepších autorov, než som ja.
 • Miro Veselý – “Jedálniček na chudnutie”. Konkrétny postup, ktorý vás prevedie chudnutím.
 • Igor Bukovský – “Návod na prežitie pre ženu”. Vynikajúce dielo, v ktorom sa dozviete ako a prečo strava ovplyvňuje zdravie a vitalitu. Aj to, čo robiť. Nie je to síce priamo o chudnutí, ale oplatí sa to preštudovať!
 • Václava Kunová – “Zdravá výživa”, “Jak hubne labužník?”, “Zdravá výživa a hubnutí v otázkách a odpovědích” – stručné a zrozumiteľné informácie, ideálne na úvodné zoznámenie sa s témou chudnutia.
 • Iva Málková: „Hubneme s rozumem, zdravě a natrvalo“. Vynikajúce dielo pre každého. Úplný prehľad toho, čo potrebujete vedieť o chudnutí.
 • Ivan Majerčák – „Diagnóza obezita“. Stručne a jasne o obezite.
 • Vojtěch Hainer – “Obezita” – kniha pre pacientov a pod rovnakým názvom “Obezita” – odborná kniha pre lekárov).

Otázka výberu je pre vás pomerne jednoduchá. Čím viac máte nádeje, že chudnutie podľa nejakej knihy bude jednoduché, tým menej tomu dôverujte. Chudnutie v skutočnosti od vás vyžaduje disciplínu, zdržanlivosť a nie malý balík znalostí. Ak vám ktokoľvek bude tvrdiť že chudnutie môže byť ľahké, tak buďte ostražití a radšej si držte peňaženku.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.