Ktoré knihy o chudnutí sa vám oplatí prečítať?

Na knižnom trhu je nepreberné množstvo kníh o chudnutí a ich kvalita je mimoriadne zmiešaná. Mnohé ponúkajú zázračné metódy ako schudnúť. Iné sú priamo diéty na chudnutie. Väčšina autorov vám v knihách však bude tvrdiť práve to, čo chcete počuť – že totiž nemusíte nič spraviť (len kúpiť knihu) a začnete chudnúť. Preto opatrne s literatúrou, ktorá sľubuje nemožné.

 • Diéty nevydržíte jesť dlho a čo potom?
 • Sľuby že môžete jesť čo chcete a pritom budete chudnúť sú zvyčajne bludy.
 • Všetko, čo sľubuje rýchle chudnutie je zvyčajne podozrivé. Keby to fungovalo, tak pozor ešte väčší – rýchle chudnutie je pre zdravie mimoriadne nebezpečné. Ak máte 200 kíl, je rýchle chudnutie dobrý nápad. Ak máte menej ako 100 kíl, tak je to hlúposť.
 • Opatrne s predpisovými jedálničkami na chudnutie. Zoznamy jedál a receptáre môžu obsahovať veci, ktoré vám nebudú sedieť. Radšej sa to naučte, ako by ste boli odkázaní preberať hotové jedálničky na chudnutie.

Z tohto výpočtu vám nezostane veľa kníh. Dám j konkrétne tipy.

Na stránke http://www.chudnutie-ako.sk/literatura/ nájdete aktuálny zoznam literatúry, ktorá sa vám pri chudnutí môže hodiť.

Aspoň bleskový prehľad však dám aj sem:

 • Miro Veselý – "Ako som schudol 35 kíl". V tejto knihe nájdete nielen môj príbeh, ale aj postup ako schudnúť. Áno, prihrievam si vlastnú polievočku a svoju knihu píšem v tomto zozname ako prvú. Nemusí sa vám to páčiť a preto hneď pridám ešte niekoľko skvelých titulov od lepších autorov, než som ja.
 • Miro Veselý - "Jedálniček na chudnutie". Konkrétny postup, ktorý vás prevedie chudnutím.
 • Igor Bukovský – "Návod na prežitie pre ženu". Vynikajúce dielo, v ktorom sa dozviete ako a prečo strava ovplyvňuje zdravie a vitalitu. Aj to, čo robiť. Nie je to síce priamo o chudnutí, ale oplatí sa to preštudovať!
 • Václava Kunová – "Zdravá výživa", "Jak hubne labužník?", "Zdravá výživa a hubnutí v otázkách a odpovědích" – stručné a zrozumiteľné informácie, ideálne na úvodné zoznámenie sa s témou chudnutia.
 • Iva Málková: „Hubneme s rozumem, zdravě a natrvalo“. Vynikajúce dielo pre každého. Úplný prehľad toho, čo potrebujete vedieť o chudnutí.
 • Ivan Majerčák – „Diagnóza obezita“. Stručne a jasne o obezite.
 • Vojtěch Hainer – "Obezita" – kniha pre pacientov a pod rovnakým názvom "Obezita" – odborná kniha pre lekárov).

Otázka výberu je pre vás pomerne jednoduchá. Čím viac máte nádeje, že chudnutie podľa nejakej knihy bude jednoduché, tým menej tomu dôverujte. Chudnutie v skutočnosti od vás vyžaduje disciplínu, zdržanlivosť a nie malý balík znalostí. Ak vám ktokoľvek bude tvrdiť že chudnutie môže byť ľahké, tak buďte ostražití a radšej si držte peňaženku.

Skrytý cukor v potravinách
Neraz sa výrobcovia predháňajú vzbudiť ilúziu, že niektorá ich potravina je zdravá a prípadne dokonca vhodná aj pri chudnutí. Niekedy dokonca zachytíte aj reklamnú kampaň, kedy sa snažia predať keksy, ako vhodnú potravinu. Ako to je? Na k...
Jedzte jedlo a nie chemikálie
Ak sa dá, uprednostňujte potraviny, v ktorých je čo najmenej pridanej chémie. Rozpoznáte to na obale. Výrobcovia sú povinní popísať z akých látok sa skladá ich výrobok. Mnoho z pridaných látok začína v označení písmenom E. Ľudovo sa ...
Sú sušené hrozienka vhodné pri chudnutí?
Sušené hrozienka sú obľúbená potravina. Dá sa nimi obohatiť kaša z ovsených vločiek, aj proteínové tyčinky. Pri chudnutí sa však na hrozienka musia používať obzvlášť opatrne. Pozrime sa na jedny z bežných raňajok. Biely jogurt, ovs...
heart cart thumbs-up cross menu arrow-right