Je dobrý nápad jesť len zeleninu?

Pred časom som spísal 5 zásad, ktoré vám umožnia schudnúť. Zopakujme si ich.

 1. denne pohyb
 2. pred každým jedlom zelenina
 3. 5 krát denne jedno jedlo
 4. pitný režim
 5. absolútne bez výnimky denne

Podrobnosti nájdete v knihe Scenár na chudnutie, ktorú poskytujem zadarmo. Alebo v e-mailovom kurze, ktorý nájdete na tom istom webe. Nie raz sa už stalo, že som nakoniec dostal takýto e-mail:

“Ďakujem Vám za kurz a posielanie emailov. Zhodila som 3 kg. Teraz skúšam jesť len zeleninu, aby som si trocha vyčistila steny čriev i žalúdka. Stále ma nutká zjesť niečo iné ako len zeleninu a jedlá, po ktorých necítim nasýtenie.”

Je veľmi častým javom, že ľudia chcú viac, než sa dá. Rozoberme si tento príklad. Za 10 dní táto žena schudla 3 kilá. Aj keď presnejšie by bolo merať obvod pása, berme to ako pekný výsledok. Je jasné, že v ďalších dňoch sa chudnutie mierne spomalí, ale potom môže bežať v tempe okolo 2 až 3 kilá mesačne.

 • Logické by bolo, keby si taká žena povedala: našla som návod, ktorý funguje ak ho dodržiavam. Preto v ňom budem pokračovať.
 • Ako menej logické mi však pripadá, ak niekto nájde návod, overí si, že funguje a potom sa rozhodne ho “vylepšiť”.

Ak chcete zhodiť, musíte jesť. Táto zásada platí. Žiaľ, jedným dychom treba povedať, že musíte jesť primerané množstvo jedla. S tým tuční mávajú problém.

 • Mnohí jedia nepravidelne. Cez deň nič, večer všetko. Preto odporúčam podmienku 5 krát denne jedlo – to odstráni nepravidelnosť.
 • Iní jedia veľa. Kedykoľvek, čokoľvek. Preto odporúčam pred každým jedlom zeleninu. Spolu s jedlom odstráni hlad.
 • Veľa je aj takí, čo jedia veľmi málo a aj tak priberú. Aj tí musia začať jesť a preto začnú chudnúť.

Ak sa v tomto nastavení vynechá jedlo, stanú sa dve veci.

 • Zelenina sama o sebe nikoho nenasýti. Hlad sa objaví nečakane rýchlo. Okamžite je tu nespokojnosť. Taký režim nikto nevydrží dlho a prestane s ním. Horšie je, že hlad vás môže ľahko donútiť jesť rôzne výnimky. Najmä sladkosti. Výsledok – pomalé priberanie pri podvýžive…
 • Nedostatok potravy núti telo prejsť do stresového režimu a neskôr do úsporného režimu. Výsledky poznáte. Jojo efekt je najznámejší.

Preto vám odporúčam, aby ste nerobili chyby, ako niektoré ženy. Chcieť rýchle výsledky v chudnutí je celkom prirodzené. Buďme realisti. Je lepšie ísť na to metódou, ktorá je overená. Overená nielen pokiaľ ide o jej funkčnosť a výsledky, ale aj o to, že sa dá dodržiavať dlhodobo. Čiže doživotne.

Nuž a na záver ešte pár slov na tému prečistenia organizmu. Teraz je móda čistiť si telo. Známe je to ako detox. Nenaleťte každej správe, ktorú šíria po internete rôzne záujmové skupiny. Ak máte pocit, že važe telo je poškodené, otrávené, či inak “znečistené”, potom sa poraďte s lekárom. Aby to nebolo tak, že naletíte nejakej podivnej diéte. Ak už veľmi chcete detoxikovať, potom nech to netrvá veľmi dlho, nie viac, ako pár dní. No a vždy sa zamyslite nad tým, kto vám danú detoxikáciu odporúča. Akú vám dáva záruku, že to práve vám môže pomôcť? Akú má kvalifikáciu? Aké záruky sú, že daná detoxikácia je naozaj pre telo zdravá?

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.