Glykemický index - je dôležitý pri chudnutí?

Ak chudnete, okrem sledovania prijatej energie a živín bude pre vás veľmi užitočné pozrieť sa aj na glykemický index potravín.

O tom, že ho pri chudnutí neradno podceňovať, sa už presvedčilo mnoho problematiky neznalých ľudí.

Glykemický index prijatých potravín je tiež veľmi dôležitá hodnota, ktorú sa oplatí ostro sledovať!

Ak totiž budete papať veľa potravín s vysokým glykemickým indexom (GI), môže sa vám ľahko stať, že schudnutie značne spomalíte! V horšom prípade aj celkom zastavíte!

Čo je to vlastne glykemický index a prečo je taký dôležitý? Viac si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Čo je glykemický index?

Glykemický index (skrátene aj "GI") predstavuje – zjednodušene povedané – čosi ako meradlo vplyvu jedla na hladinu cukru vo vašej krvi.

Glykemický index sa teda logicky zväčša udáva pri potravinách obsahujúcich ako svoju hlavnú zložku sacharidy.

V minulosti sa pri potravinách uvádzalo len celkové množstvo v nej obsiahnutých sacharidov. To znamená vrátane komplexných, ale aj jednoduchých, akými sú fruktóza či glukóza a škroby.

Toto celkové množstvo sacharidov bolo jediným údajom, pomocou ktorého sa dalo ako tak predvídať kolísanie krvného cukru.

Také jednoduché to však nie je, na čo vedci prišli neskôr.

Zistili, že rôzne druhy sacharidov v konkrétnych potravinách majú rôzny účinok na rýchlosť zvyšovania hladín cukru v krvi.

A teraz sa už dostávame k samotnému glykemickému indexu. To je totiž ten správny ukazovateľ kolísania krvnej glukózy.

Potraviny s nízkym glykemickým indexom cukor v krvi zvyšujú pozvoľna a pomaly. Zato jedlá s vysokým glykemickým indexom ho dokážu doslova katapultovať do enormných výšok behom veľmi krátkeho času.

Čo to pre telo znamená? Ak zjete potravinu, ktorá má vysoký glykemický index, prudko vám stúpne aj hladina cukru v krvi.

Tým pádom sa začne vylučovať aj viac inzulínu, ktorého úlohou je tento cukor dostať späť na normálne hodnoty a... chudnutie má stopku!

Aj bez toho, aby ste v rámci celej problematiky išli príliš do hĺbky, platí jednoduché pravidlo: inzulín bráni spaľovaniu zásobného tukového tkaniva! A to je presne to, čo nechcete!

Povedali sme si teda, že po konzumácii jedla s vysokým glykemickým indexom prudko stúpne hladina cukru v krvi. Aj o tom, že odpoveď organizmu bude rovnako prudká.

Zvýši sa hladina inzulínu v krvi, a to tak trochu šokovým spôsobom!

No a to povedie k nepríjemnému javu zvanému hypoglykémia.

Čiže dôjdete k paradoxnému nedostatku cukru v krvi. Hypoglykémia vyvoláva pocit hladu.

Ďalej asi pokračovať netreba: ocitáte sa tak v začarovanom kruhu a chuť na čokoľvek, hlavne na sladké, sa stupňuje. Ak neodoláte... kilá nejdú nadol, ale práve naopak, stúpajú ku hviezdam.

GI - ako sa v tom celom zorientovať?

Celkom jednoducho. Vo všeobecnosti sa potraviny rozdeľujú do skupín podľa výšky glykemického indexu.

Najlepšie sú na tom potraviny s nízkym glykemickým indexom, ako sú napríklad kapusta, špenát, brokolica, hrach, varená ovsená kaša alebo syr tofu. Tieto potraviny môžete pri chudnutí konzumovať celkom bez rozpakov. Nezvýšia vám takmer vôbec hladinu inzulínu v krvi.

Medzi potraviny so stredným glykemickým indexom patria napríklad celozrnný chlieb, varená ryža natural, varené zemiaky, či prírodné müsli. Pri týchto potravinách už by ste mali byť trochu opatrnejší. Neznamená to, že by ste sa ich mali zriecť, ale... Už je tu namieste uplatňovanie pravidla striedmosti.

Poslednú skupinu tvoria potraviny s vysokým glykemickým indexom. Patria sem napríklad kukuričné lupienky, hranolky, biely chlieb, müsli tyčinky alebo sladké dobroty, ako sú vafle či šišky (ak chcete, tak donuty).

Tieto potraviny vám hladinu inzulínu rozkolíšu naozaj veľmi rapídne. Ak chudnete, platí, že tieto pochúťky by ste mali zo svojho jedálnička celkom vyškrtnúť.

Ak neodoláte, tak si doprajte naozaj len lakomý kúsok.... Ale ruku na srdce! Kto z nás si dokáže odkrojiť za čajovú lyžičku krémeša a zvyšok nechať na tanieriku? Asi málokto!

Preto, ak to so svojím chudnutím myslíte vážne, platí aj pravidlo, že výnimkám je lepšie sa vyhnúť! Prečítajte si niečo o základných princípoch chudnutia. Nie, o tom, že výnimky sú povolené, sa tam, žiaľ, tiež nedočítate!

Ak chcete zistiť, aký glykemický index majú aj ďalšie bežné potraviny, pozrite si tento článok, kde nájdete aj tabuľky s glykemickým indexom potravín ().

Údaje z viacerých zdrojov sa niekedy rôznia, ale najčastejšie je udávaný naslednovný tzv. GI ratingový systém:

Nízky glykemický index = 0 – 55
Stredný glykemický index = 56 – 69
Vysoký glykemický index = 70 a viac

Glykemický index sa oplatí sledovať aj zo zdravotných dôvodov

Inými slovami, glykemický index je dobré poznať nielen pri chudnutí. Mali by sa v ňom zorientovať aj štíhli ľudia, ktorí chcú žiť zdravým životným štýlom.

Mnohopočetné vedecké štúdie, ktoré sa uskutočnili v poslednom desaťročí, ukázali pozitívne zdravotné aspekty diét s nízkym GI.

Diéty s nízkym glykemickým indexom dokázateľne znižujú riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, diabetu typu 2, metabolického syndrómu, mŕtvice, depresie, chronických ochorení obličiek, žlčových kameňov, maternicových myómov. Dokonca znižujú aj riziko vzniku rakoviny prsníka, hrubého čreva, prostaty a pankreasu.

Pri zostavovaní svojho jedálnička – a nielen pri chudnutí – preto vždy berete do úvahy aj tento stále dosť často podceňovaný parameter.

Ak budete poznať glykemický index potravín a uprednostníte potraviny s nízkym GI, budete chudnúť. Plus, urobíte veľa aj pre svoje zdravie!

To stojí za to, aby ste sa občas mrkli do tabuliek s glykemickým indexom.

Pár dôležitých rád pre chudnúcich:

  • Pri chudnutí sa oplatí sledovať energetickú hodnotu jedál
  • To však nie je celá pravda - oveľa prozreteľnejšie je, keď sa zameriate na energetickú hodnotu v živinách. Nie je totiž jedno, či prijmete 500 kalórií vo forme jednoduchých sacharidov, alebo vo forme bielkovín.
  • Nezabudnite pri zostavovaní svojho jedálnička okrem energetickej hodnoty a živín zohľadniť aj glykemický index potravín.
Tip: Samozrejme, problematika okolo glykemického indexu potravín, je trochu zložitejšia. Pre potreby bežného chudnúceho našinca, však celkom postačí to, čo ste práve čítali v predchádzajúcich riadkoch. Ak si to však predsa len chcete ešte trochu rozmeniť na drobné, odporúčame vám prečítať si aj tento článok o glykemickom indexe.
Skrytý cukor v potravinách
Neraz sa výrobcovia predháňajú vzbudiť ilúziu, že niektorá ich potravina je zdravá a prípadne dokonca vhodná aj pri chudnutí. Niekedy dokonca zachytíte aj reklamnú kampaň, kedy sa snažia predať keksy, ako vhodnú potravinu. Ako to je? Na k...
Jedzte jedlo a nie chemikálie
Ak sa dá, uprednostňujte potraviny, v ktorých je čo najmenej pridanej chémie. Rozpoznáte to na obale. Výrobcovia sú povinní popísať z akých látok sa skladá ich výrobok. Mnoho z pridaných látok začína v označení písmenom E. Ľudovo sa ...
Sú sušené hrozienka vhodné pri chudnutí?
Sušené hrozienka sú obľúbená potravina. Dá sa nimi obohatiť kaša z ovsených vločiek, aj proteínové tyčinky. Pri chudnutí sa však na hrozienka musia používať obzvlášť opatrne. Pozrime sa na jedny z bežných raňajok. Biely jogurt, ovs...
heart cart thumbs-up cross menu arrow-right