Váha nič neznamená! Merajte centimetre!

Jednou z najčastejších chýb je hodnotiť stav svojho tela pomocou váhy. Nič menej presné asi neexistuje. Pritom to je to najčastejšie, čo od žien počujete: „schudla som 3 kilá“, „chcem schudnúť 5 kíl“ a podobne. Ako to teda vlastne je s tým chudnutím a číslami?

Ak schudnete takých 10 a viac kíl, potom aj vyjadrenie v kilách signalizuje, že niečo robíte dobre. No také chudnutie býva dosť pomalé. Ako merať výsledky na ploche jedného týždňa?

Chudnutie merajte vždy len centimetrom

Odmerajte si pás a boky. Ak budete chudnúť rýchlejšie z pásu ako z bokov, viete spoľahlivo povedať, že sa vo vašom tele dejú tie správne veci! Ak by šli dole boky viac ako brucho, to už je na zváženie. Môže to znamenať že sa menej hýbete a príliš škrtíte stravu.

Pokiaľ si sledujete len váhu, nič to nemusí znamenať.

Rýchla zmena váhy môže byť spôsobená zadržanou vodou.

  • Stačí zjesť pár slaných jedál a máte 3 kilá hore ako nič.
  • Stačí mať menzes a máte zo 2 kilá hore.
  • Stačí necvičiť a úbytok svaloviny vyzerá na váhe ako chudnutie – pritom bruško sa nemení.

Ak začnete chudnúť tesne po menzes a ak ste mali pár dní hostiny (trebárs sviatky) tak ste jedli veľa slaných jedál. Potom vo vašom tele môže byť nečakane veľa zadržanej vody. Začnete chudnúť pomocou nejakej zázračnej diéty. Ani neviete, že a niekoľko kíl by šlo preč automaticky aj bez diéty. Nadobudnete tak mylný pocit, že tá diéta je skvelá. Lenže ju dlho nevydržíte. A ste v bludnom kruhu.

Nevážte sa. Merajte si pás krajčírskym metrom. Stojí euro a je presnejší, než digitálna váha s meraním rúk aj nôh za 200 eur. Veľmi presne vám ukáže či chudnete, alebo nie.

Miro Veselý
 

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: