Prečo sú chudobní častejšie tuční?

Je známe, že obezita je častejšia medzi chudobnými ľuďmi a ďalej je častejšia na vidieku, oproti mestu. Prečo? Odpovedí je hneď niekoľko. Skôr, než sa však do toho pustím, rád by som upozornil, že existuje aj veľa výnimiek. Aj v meste žije veľa mimoriadne obéznych. Aj bohatí majú často vysokú nadváhu. Preto sa na prvý pohľad môže zdať, že obezita je všade, alebo že nie je závislá na socio-ekonomickej situácii. Nech je ako chce - štatistiky ukazujú, že obezita (ale aj fajčenie) je častejšie spojené s nižším príjmom a väčšou vzdialenosťou od veľkých miest.

Cena zdravých potravín - nič pre chudobných

Začnime tým, čo sa ľahko dá overiť krátkym pohľadom do obchodu s potravinami. Ak sa chcete najesť, môžete to dnes spraviť pomerne lacno. Stačí sa orientovať podľa nižšej ceny. Lacné potraviny sú však spravidla z pohľadu zdravia oveľa menej vhodné. (Mimochodom často sú lacné len zdanlivo - aj keď vzhľad je lákavý, obsah je mizerný.)

  • Príkladom nech je zelenina - tá sa pri chudnutí osvedčila. Pre zdravie by sme mali denne zjesť niečo zeleniny a aj ovocia. Pri chudnutí trocha viac zeleniny a menej ovocia. Ale určite hovoríme tak asi o kilograme denne. Aj viac. Pri bežných cenách to bude znamenať asi vždy euro, alebo radšej dva na deň. To je nejakých 50 eur mesačne. Mimo sezónu aj stovka. K tomu treba ešte jesť.
  • Jedlo tiež môže mať rôzne ceny. Ak si kúpite šunku, slušná môže stáť euro. Mizerná bude stáť 50 centov. Na pohľad sú rovnaké. Pre chudobného človeka bude atraktívnejšia lacnejšia varianta. Jednoducho ak človek potrebuje ušetriť, nakúpi lacnejší tovar. Také potraviny budú zvyčajne menej vhodné a môžu preto ľahšie vyvolať obezitu.

S cenou potravín nepriamo súvisí kvalifikácia. Ak sa totiž v potravinách a výžive vyznáte, zdravá strava nemusí byť oveľa drahšia. Prečo? Pretože kvalitnej potraviny stačí často zjesť menej. Ostaňme pri príklade so šunkou. Ak ju chceme jesť kvôli obsahu mäsa, tak drahej šunky vám stačí málo a bielkovín vám dodá veľa. Lacná šunka je však rôzne oklamaná. Obsahuje vodu, tuk, ochucovadlá. No a ktovie aké kože a separáty. Pre rovnaké množstvo bielkovín jej treba zjesť oveľa viac. Celková cena teda bude nakoniec vyššia. Aj zbytočne skonzumovaný tuk či umelé dochucovadlá.

Takže chudobní ľudia sa často rozhodujú len na základe ceny. Nevedia, že tak kupujú len zdanlivo lacnejšie, ale v skutočnosti drahšie a nevhodné potraviny. Nemajú znalosti a tak vo výsledku nielen že zaplatia viac, ale aj priberajú.

Zdravotná gramotnosť stúpa s kvalifikáciou

Bohatší sú dosť často aj o niečo vzdelanejší. Súvisí to aj s inteligenciou, aj so zvykom rozumieť veciam okolo seba. Jednoducho, ak ste vzdelaní, zvyčajne viete riešiť viac problémov. O to budete mať lepší príjem. A o to ľahšie si aj naštudujete, ako to je s výživou. Budete sa potom podľa toho aj správať.

Vzdelaný človek jednoducho zvyčajne vie viac aj o tom, čo je pre zdravie vhodné a čo menej. Ak má niekto vysoký príjem, nerád by oň prišiel v strednom veku vďaka infarktu. S tým úzko súvisí aj:

Celková radosť zo života a jej zdroje

Našu životnú spokojnosť ovplyvňujú rôzne faktory. Ak máte dobrých priateľov a rodinu, ste spokojnejší aj s nižším príjmom. Ak ale máte veľmi nízky príjem, ste v trvalej frustrácii. Niečo by ste potrebovali, ale nedá sa. Takéto psychické utrpenie je nepríjemné. Ľahko objavíte, že práve jedlo môže priniesť aspoň trocha útechy.

Dvojica jedlo - pohyb by mala byť v rovnováhe. Potom nebudeme priberať. Príjem a výdaj by mali byť vyrovnané. Rovnako vyrovnané by ale mali byť aj emócie ako spokojnosť - nespokojnosť. Ak v psychickej sfére máme malý príjem a veľký výdaj, nebudeme spokojní. Nespokojný človek nemá veľkú motiváciu dbať o vlastné zdravie. Ani o vzhľad.

Hodnota zdravého vzhľadu a motivácia k nemu

Je veľa profesií, kde štíhly vzhľad má priamy vzťah ku zárobkom. Ako prvý každého napadne asi modeling. Je jasné, že modeliek či hercov je málo. Ale ak sa pozriete na svet obchodu, tak to sa už týka veľkého počtu z ľudí. Manažéri, finančníci, ale trebárs aj predavači v lepších obchodoch dosahujú lepšie výsledky ak dobre vyzerajú.

Platí jednoduché pravidlo. Ak je niekto sympatický, predá viac. Je preto veľa profesií, kde sa vypasený človek jednoducho nedostane. Kazil by kšeft sebe aj celej firme.

Každý, kto zarába na základe svojho vzhľadu (či už priamo, alebo nepriamo) je motivovaný udržiavať si svoju štíhlu líniu. To človeka motovuje.

Navyše - spojme si túto informáciu so znalosťami o zdraví a výžive. Bohatší ľudia často vedia ktoré výživové doplnky môžu prospieť. A môžu si ich aj dovoliť.

Naproti tomu v nižších sociálnych skupinách vzhľad hrá inú úlohu. Je tiež dôležitý. Viac však vstupuje do hry porovnávací moment.

Stará Blažková je oveľa tučnejšia, tak čo?

Ak je v okolí niekto tučnejší, tak menej úspešní sa budú porovnávať práve s týmto človekom. "Nie som na tom ešte tak zle!" Porovnávanie sa s horšími je vždy signálom úpadku. Môže viesť k tomu, že v danej skupine sa stane normou byť aspoň o niečo štíhlejší, ako najtučnejší ľudia.

Ako najtučnejší budú priberať, posunie to "normu" danej skupiny o pár kíl vyššie. Je časté, že takto navzájom sa porovnávajú najmä ľudia chudobnejší a menej vzdelaní. (Úspešní a bohatí sa zvyčajne zaujímajú viac o nové ciele a menej o životy ostatných. Ciele môžeme ovplyvniť. Životy iných nie.)

To je potom často aj spolupríčina obezity tučných rodín. Aj keď obezita môže byť podmienená geneticky, výraznejší vplyv je daný návykmi. V rodine sa zvyčajne nejako varí a nejako je. Ak sú rodičia obézni, budú väčšinou aj deti. Nielenže jedia to isté jedlo, ale majú aj príklad. Obezita sa stáva normou. "Nie som až tak tučná ako moja matka."

Čo z týchto úvah môžete použiť pre seba?

Aj v prípade, že máte nižší príjem, nemusíte byť tuční. Stačí nerobiť chyby, ktoré vedú k obezite. Z hore uvedených poznatkov si zoberte poučenie a to:

  1. Vzdelajte sa v oblasti zdravia a zdravej výživy. Ak rozumiete súvislostiam, tak
  2. dokážete zložiť zdravší jedálniček aj z drahších surovín aj za pomerne málo peňazí, ale
  3. túžba po štíhlosti a zdraví musí vychádzať z vašej túžby a nie len z porovnávania, ako sú na tom iní.
  4. Ak schudnete, budete zo života pociťovať väčšie uspokojenie a radosť a to môže spôsobiť
  5. následné zvýšenie platu, alebo zlepšenie produktivity práce.

Pokiaľ sa vám táto nadväznosť súvislostí páči, skúste sa pustiť do zdravšieho životného štýlu. Nemusí to hneď znamenať že ak chcete byť štíhli, musíte sa zamestnať na lepšie platenom mieste a odísť z dediny. Stačí vyhnúť sa faktorom, ktoré akcelerujú obezitu medzi chudobnými a vidiečanmi. Je to pravdepodobne zásada:

Nestarajte sa do života iných ľudí a nikdy sa s nikým neporovnávajte!

Myslím, že tento bod je blízky životu na vidieku a aj chudobnejším ľuďom. Veľa času sa zamestnávajú otázkou, ako žijú iní ľudia. Vedia všetko o susedoch, sledujú príbehy hercov. To je zbytočne investovaný čas a mozgová kapacita. Výhodnejšie je zamerať svoju zvedavosť na niečo, čo môže byť prospešné pre vás. Je asi príjemné prelistovať si bulvárny plátok. Ale ten vám nepomôže ani s obezitou, ani s lepším príjmom.

Skrytý cukor v potravinách
Neraz sa výrobcovia predháňajú vzbudiť ilúziu, že niektorá ich potravina je zdravá a prípadne dokonca vhodná aj pri chudnutí. Niekedy dokonca zachytíte aj reklamnú kampaň, kedy sa snažia predať keksy, ako vhodnú potravinu. Ako to je? Na k...
Jedzte jedlo a nie chemikálie
Ak sa dá, uprednostňujte potraviny, v ktorých je čo najmenej pridanej chémie. Rozpoznáte to na obale. Výrobcovia sú povinní popísať z akých látok sa skladá ich výrobok. Mnoho z pridaných látok začína v označení písmenom E. Ľudovo sa ...
Sú sušené hrozienka vhodné pri chudnutí?
Sušené hrozienka sú obľúbená potravina. Dá sa nimi obohatiť kaša z ovsených vločiek, aj proteínové tyčinky. Pri chudnutí sa však na hrozienka musia používať obzvlášť opatrne. Pozrime sa na jedny z bežných raňajok. Biely jogurt, ovs...
heart cart thumbs-up cross menu arrow-right