7 príčin prečo tučnieme

Poďte sa pozrieť na najčastejšie príčiny, prečo ľudia priberajú. Ak sa niektorý z týchto bodov týka aj vás, máte možnosť veci zmeniť. Niekedy už samotným odstránením príčin obezity sa podarí schudnúť. Bez diéty. Ale – bez hlúpostí.

  1. Nepravidelná strava. Najčastejšia príčina obezity. Týka sa hlavne vysoko zamestnaných ľudí. Nestihnú jesť a majú viac ako 4 hodinové pauzy medzi jedlami. Výsledkom je že potom jedia od hladu a dajú si viac, než by potrebovali. Telo však väčšie množstvo jedla nevie spracovať a tak ukladá tukové zásoby.
  2. Pokus vyhladovať tuk. Názor že obmedzením potravy sa dá schudnúť je správny. No neznamená to, že máte jesť oveľa menej, než potrebujete. Mnohí sa snažia cez deň jesť len málo. List šalátu, alebo jogurt. Stúpajúci hlad vyústi do stavu, v ktorom sa večer „záchvatovito“ zje niečo nevhodné. Nemusí toho byť ani veľa. Spomalený metabolizmus niečo využije, zvyšok sa uloží do zásoby.
  3. Nevhodne zložené jedlo. Mnohí sa pokúšajú chudnúť tak, že si naordinujú nejakú divočinu. Zákaz sacharidov. Alebo si dajú vysokotučnú diétu. Alebo jedia len určitý druh potravy. Takýto diétny režim sa nedá udržať dlhodobo a jeho výsledkom býva väčšia obezita, než pred začatím tohto šialenstva.
  4. Počítanie kalórií. Hrubou chybou je pozrieť sa na to, že tyčinka má iba 500 kalórií a tak ju môžem zjesť. Týmto spôsobom sa dostanete do stavu, kedy budete priberať a zároveň budete podvyživení. Celkovú energiu je lepšie si nevšímať. Skúmajte len obsah živín ako bielkoviny, sacharidy a tuk. Celková energia je len ich súčtom, ale nezistíte z nej, či je potravina vhodná. Ak si kúpite tyčinku ktorá má obsah 1 gramy bielkovín na 39 gramov sacharidov (väčšina cukor) a 10 gramov tuku je nevhodná tyčinka. Keď zvolíte zloženie 20 gramov bielkovín, 30 gramov sacharidy (nie cukor) a 5 gramov tuku je to oveľa vhodnejšia náhrada jedla. Pritom ich súčtová energia bude podobná.
  5. Nízka pohybová aktivita. Nedostatočný pohyb je pohodlná vec. Ako sa stávame pohodlní, tak sa nám stále viac ťaží začať. Žiaľ, bez pohybu sa v tele netvoria enzýmy, ktoré by pomáhali likvidovať zásobný tuk. Potom môžete hladovať od vidím do nevidím a výsledky budú dosť žalostné.
  6. Nuda. Nuda je nepríjemne častým problémom. Neraz sa týka víkendu, kedy v rodine nebýva tak štruktúrovaný program, ako cez týždeň. Ak k tomu pridáte že po rôznych miestach bytu máte strategicky rozmiestnené misky plné pokušenia (keksíky, tyčinky, koláčiky, banány) už to stačí.
  7. Zmeny v živote. Najzvláštnejšia príčina obezity. Roky ste boli štíhli a zrazu ste začali priberať? Položte si otázku: čo sa zmenilo? Často je v pozadí prvé auto, vznik, zánik manželstva, kúpa domu, zmena práce. Zmena životného štýlu sa môže podpísať na tom, koľko vážite. Po preskúmaní čo sa zmenilo môžete začať robiť kroky, ktoré vám neskôr umožnia schudnúť.

Obezita je nepríjemná tým, že býva celoživotným problémom. Neskúmajte preto ako schudnúť. Zamyslite sa skôr nad tým, aké príčiny stoja v pozadí obezity. Odstráňte ich a máte to vybavené.

Skrytý cukor v potravinách
Neraz sa výrobcovia predháňajú vzbudiť ilúziu, že niektorá ich potravina je zdravá a prípadne dokonca vhodná aj pri chudnutí. Niekedy dokonca zachytíte aj reklamnú kampaň, kedy sa snažia predať keksy, ako vhodnú potravinu. Ako to je? Na k...
Jedzte jedlo a nie chemikálie
Ak sa dá, uprednostňujte potraviny, v ktorých je čo najmenej pridanej chémie. Rozpoznáte to na obale. Výrobcovia sú povinní popísať z akých látok sa skladá ich výrobok. Mnoho z pridaných látok začína v označení písmenom E. Ľudovo sa ...
Sú sušené hrozienka vhodné pri chudnutí?
Sušené hrozienka sú obľúbená potravina. Dá sa nimi obohatiť kaša z ovsených vločiek, aj proteínové tyčinky. Pri chudnutí sa však na hrozienka musia používať obzvlášť opatrne. Pozrime sa na jedny z bežných raňajok. Biely jogurt, ovs...
heart cart thumbs-up cross menu arrow-right