Ako schudnúť rýchlo

Už sme si o tom písali, ale téma ako rýchlo schudnúť je pálčivá. Netrpezlivosť nás zožiera a ak zatúžime po štíhlejšej postave, potom ju zvyčajne chceme rýchlo. Že sa nedá? To nechceme počuť. K téme rýchlosti chudnutia teda povedzme dve trocha odlišné veci – ako rýchlo sa dá chudnúť a ako sa dá schudnúť rýchlo. Nie, nie je to slovná hračka. Čítajte.

Ako schudnúť rýchlo

Prvá téma teda bude, ako na to, ak chcete schudnúť rýchlo, rýchlejšie, najlepšie hneď. Úplným základom bude, ak zaručíte, aby vaša energetická bilancia bola negatívna. Teda musíte menej prijať a viac vydať. Potom nastáva chudnutie. Žiaľ, nie je to vždy tak jednoduché. Aj keď totiž navodíte energetivcký mínus, môže sa stať, že nevhodne volené potraviny (sladkosti) budú chudnutie mariť. Často tým spôsobom, že sa budú ukladať na bruchu. Kilá môžu ísť opatrne dolu a brucha akosi neubúda. To je niekedy výsledok drastických diét.

Tip: prečítajte si moju knihu Ako schudnúť rýchlo.

Ak teda chcete schudnúť rýchlo, oplatí sa vám na to ísť trocha vedeckejšie.

  1. Začnite u lekára a overte si, či vaša obezita nie je spôsobená chorobou alebo liekmi. Ak áno, potrebujete možno zmeniť lieky, liečiť chorobu a nie chudnúť. Ste v poriadku?
  2. Zájdite na ergometriu. To je niečo ako vyšetrenie športovej výkonnosti. Plus si tam dáte odmerať stav tela. Pre vás budú na takom vyšetrení dôležité dve veci. Zaistíte kde aktuálne ste. Koľko máte tuku a svalovej hmoty? Po schudnutí budete vedieť povedať, či ste chudli slaninu, alebo svaly. Ale ergometria je vyšetrenie, v ktorom vám zmerajú a presne určia číslo, pri akej záťaži vaše telo najrýchlejšie chudne.
  3. Preštudujte si čo najviac o strave a chudnutí. Ak sa totiž budete riadiť zlým návodom, či diétou, výsledky vás neuspokoja.
  4. Relaxujte a zrušte zo života stres. Koľko sa len dá.
  5. Pravidelne cvičte a dodržiavajte stanovený režim.

Rýchlosť chudnutia významne podporíte, ak svoje telo uvrhnete do príjemného stavu. Šport, kvalitná strava, relaxácia. V správnej miere vám tieto zložky zaistia rýchle chudnutie. A nebude to povestná voda, ktorá na začiatku každej diéty robí dojem straty kíl. Bude to prevažne tuk, ktorý sa vám podarí zhadzovať tak rýchlo, ako to vaše telo dokáže.

Ako rýchlo sa dá schudnúť

Druhá téma potom je, ako rýchlo sa dá chudnúť reálne, čo vám vlastne dovolí organizmus. Toto už je oveľa individuálnejšie. Bežne sa dá počítať zhruba s 2 až 4 kilami za mesiac. Ak ste tuční. Mladá žena, ktorej postava je takmer dokonalá si však nemôže robiť nádeje na takéto drastické straty. Naopak, 200 kilový chlap môže v prvej fáze stratiť 10 kíl za mesiac bez problémov.

Preto rýchlosť chudnutia nevieme stanoviť dopredu, musíte si ju skúsiť. Už spomenuté vyšetrenie ergometria vám však môže významne pomôcť. Veľa ľudí v snahe rýchlo schudnúť začnú tvrdo trénovať. Zumba, aerobic, beh. Neraz nevhodné cvičenie a často príliš intenzívne. Nielen že je tu riziko úrazu, ale čo je horšie, niekedy to nefunguje ani na chudnutie.

Vaše telo sa totiž správa inak ak bude kráčať rýchlou chôdzou, ako keď bežíte. Pri každej z týchto záťaží sa inak zaisťuje energetické krytie. Niekedy sa používa viac zásobného cukru, inokedy sa ako palivo použije tuk. Práve o ten nám ide. Ten chcete páliť. Potom budete rýchlo chudnúť. No a kedy sa to stane? Kedy telo páli tuk? To vám povedia u lekára.

Všeobecne platí, že tuk sa páli keď idete asi na 60 až 70 percent maximálnej tepovej frekvencie. Tu je to popísané ako vypočítať maximálnu tepovú frekvenciu a aj na chudnutie - no tieto čísla sú len orientačné. Platia pre mnohých. Nie pre všetkých. Ak chcete schudnúť rýchlo, dajte sa vyšetriť.

Meňte cvičenie, ak chcete schudnúť čo najrýchlejšie

Naše telo je neuveriteľne prispôsobivé. Ak začnete chodiť na prechádzky, veľmi rýchlo vám chôdza prestane robiť problémy. Pár výletov a zistíte, že chôdzu ani nepovažujete za záťaž. Telo sa prispôsobí. Aby ste pálili dosť energie, budete musieť pridávať intenzitu. Buď chodiť rýchlejšie, alebo trebárs do kopca.

Proti tomu sa najlepšie ubránite tak, že po niekoľkých týždňoch cvičenia zmeníte tréning. Chcete schudnúť rýchlo? Bicyklujete pritom? O pár týždňov prejdite na chôdzu. Potom presedlajte trebárs na orbitrek. Neskôr si dávajte plávanie. Týmto pritlačíte telo, aby sa neprispôsobovalo. Navyše bude váš tréning aj oveľa komplexnejší.

Schudnúť rýchlo teda môžete, ale stále pamätajte, že základom je strava. Šport rýchle chudnutie podporí. Ale strava ho začne. Jedzte pravidelne. Jedzte kvalitne. Buďte kompetentní. Potom sa vám podarí rýchlo schudnúť.

Pokiaľ vás zaujíma postup, dal som dohromady tipy ako schudnúť. Možno vám prídu vhod...

Skrytý cukor v potravinách
Neraz sa výrobcovia predháňajú vzbudiť ilúziu, že niektorá ich potravina je zdravá a prípadne dokonca vhodná aj pri chudnutí. Niekedy dokonca zachytíte aj reklamnú kampaň, kedy sa snažia predať keksy, ako vhodnú potravinu. Ako to je? Na k...
Jedzte jedlo a nie chemikálie
Ak sa dá, uprednostňujte potraviny, v ktorých je čo najmenej pridanej chémie. Rozpoznáte to na obale. Výrobcovia sú povinní popísať z akých látok sa skladá ich výrobok. Mnoho z pridaných látok začína v označení písmenom E. Ľudovo sa ...
Sú sušené hrozienka vhodné pri chudnutí?
Sušené hrozienka sú obľúbená potravina. Dá sa nimi obohatiť kaša z ovsených vločiek, aj proteínové tyčinky. Pri chudnutí sa však na hrozienka musia používať obzvlášť opatrne. Pozrime sa na jedny z bežných raňajok. Biely jogurt, ovs...
heart cart thumbs-up cross menu arrow-right