Ako ušetriť stovky eur ročne len na vode?

Voda z vodovodu je 1000 krát lacnejšia, ako voda z PET fliaš. Zhruba, samozrejme.

  • 1000 litrov vody z vodovodu vás stojí okolo jedného eura slovenského.
  • Za 1000 litrov balenej vody (Bonaqua,  Magnesia, Lucka a podobné) by ste zaplatili okolo 250 – 500 eur.

Lacnejšie balené vody zvyčajne nie sú kvalitné a tak nie náhodou sa predávajú len ich bublinkovité verzie. Bublinky prekryjú mizernú chuť.

Možno si poviete, že tých pár vôd, ktoré si kúpite domov nie je tak veľa peňazí. Počítajme. Manželský pár bez detí. Každý nech vypije 1,5 litrovú fľašu denne v rámci pitného režimu. Bežne sa dá taká voda kúpiť v cene 50 centov za fľašu. Pri šťastí na akciu za 35, pri nešťastí na akciu aj za 70. Počítajme 50 centov.

  • Denne dvaja miniete jedno euro.
  • Mesačne 30 eur.
  • Ročne 360 eur.

Dobré. Nie? Za rok dvaja ľudia len na balenej vode prepijú jednu dovolenku. Ak sú v rodine deti a pijávajú kolu a iné malinovky či džúsy, rozpočet už zhltne aj zámorskú leteckú dovolenku.

Kúpte si kanvicový filter na vodu. Stojí toľko, čo mesačné náklady na balenú vodu a občas si kúpite doň náhradnú filtračnú vložku.

Podobné úvahy sú užitočné. Sporiť peniaze je určite lepšie, ako ich míňať. Úspora peňazí na vode je veľmi rýchlo citeľná. Ono sa to nezdá, ale ak každý deň dáte euro či dva za niečo, čo vlastne nepotrebujete, znamená to, že vlastne zarábate zbytočne. Čo tak o tých 50 či 100 eur mesačne robiť menej? Nemusíte totiž nutne sporiť, ak nechcete. Ušetriť sa dá aj čas.

Ak bežný zamestnanec zarobí nejakých 20 eur denne znamená to, že deň či dva z mesiaca pracujete len preto, aby ste si kúpil zabalenú vodu. Čo tak dať si 2 dni neplateného voľna a piť odbalenú vodu?

Skrytý cukor v potravinách
Neraz sa výrobcovia predháňajú vzbudiť ilúziu, že niektorá ich potravina je zdravá a prípadne dokonca vhodná aj pri chudnutí. Niekedy dokonca zachytíte aj reklamnú kampaň, kedy sa snažia predať keksy, ako vhodnú potravinu. Ako to je? Na k...
Jedzte jedlo a nie chemikálie
Ak sa dá, uprednostňujte potraviny, v ktorých je čo najmenej pridanej chémie. Rozpoznáte to na obale. Výrobcovia sú povinní popísať z akých látok sa skladá ich výrobok. Mnoho z pridaných látok začína v označení písmenom E. Ľudovo sa ...
Sú sušené hrozienka vhodné pri chudnutí?
Sušené hrozienka sú obľúbená potravina. Dá sa nimi obohatiť kaša z ovsených vločiek, aj proteínové tyčinky. Pri chudnutí sa však na hrozienka musia používať obzvlášť opatrne. Pozrime sa na jedny z bežných raňajok. Biely jogurt, ovs...
heart cart thumbs-up cross menu arrow-right