Koľko kalórií sa spáli pri sexe?

Počítanie kalórií je obľúbená téma, ak niekto chce schudnúť. Veľa ľudí sa nazdáva, že na chudnutie stačí viac cvičiť, pretože to je energetický výdaj. Žiaľ, prax ukazuje iné výsledky. Športové výkony sa pri chudnutí môžu uplatniť, avšak samé o sebe nestačia.

Milovanie sa dá považovať za istú formu telesnej námahy. Trvá nejaké tie minúty, spôsobí niekedy aj mierne zadýchanie. Nečudo, že človeka napadne, či sa táto príjemná činnosť nepodpíše aj na chudnutí.

V tabuľkách energetického výdaja môžete nájsť aj položku pre sex. Neraz sú to veľmi príťažlivé čísla. Videl som dokonca spotrebu 6000 kJ za hodinu. To by sa na chudnutí naozaj podpísalo. Žiaľ, obávam sa, že len málo druhov milovania sa dá porovnať s výkonom súťažného maratónskeho behu, či veslovania v profesionálnej súťaži. V skutočnosti počítajte s tým, že pri sexe je energetický výdaj jednoducho oveľa menší. Keby sme to porovnali s behom, tak v pomalom tempe za hodinu miniete 2500 kJ. Obávam sa, že ani táto záťaž sa nedá prirovnať k sexu.

Navyše milovanie v trvalom vzťahu nezvykne trvať hodinu. Určite to nie je problém (aj viac) hlavne pri začiatkoch vzťahu. Ale s pribúdajúcimi rokmi sa to dostáva neraz aj veľmi hlboko pod hodinu. Potom však musíte počítať s tým, že pri milovaní miniete energiu tak jedného väčšieho jablka.

Takže záver je jednoduchý. Energetická spotreba na hodinu môže byť realisticky niekde okolo 1000 až 3000 kJ za hodinu. Vysoké čísla platia skôr pre zajačika z reklamy na baterky. Nižšie čísla platia pre človeka, ktorý pritom nedychčí ako pri závode. Realistický bude ten odhad okolo 1000 kJ.

Rozdiely vo výpočtoch sú veľké, pretože iný výkon podá ľahký a iný ťažký človek. Iný výkon podá aktívny a iný pasívny z partnerov. Preto vám nejaké presnejšie číslo nikto nepovie. Na druhej strane nájdete plno bulvárnych článkov, ktoré budú mať lákavé názvy typu „Bozkávanie spáli 300 kJ za hodinu.“. Ak so svojím partnerom chcete schudnúť pri spoločnej aktivite, tak potom radšej choďte tancovať. Vydržíte dlhšie a spálite viac.

Skrytý cukor v potravinách
Neraz sa výrobcovia predháňajú vzbudiť ilúziu, že niektorá ich potravina je zdravá a prípadne dokonca vhodná aj pri chudnutí. Niekedy dokonca zachytíte aj reklamnú kampaň, kedy sa snažia predať keksy, ako vhodnú potravinu. Ako to je? Na k...
Jedzte jedlo a nie chemikálie
Ak sa dá, uprednostňujte potraviny, v ktorých je čo najmenej pridanej chémie. Rozpoznáte to na obale. Výrobcovia sú povinní popísať z akých látok sa skladá ich výrobok. Mnoho z pridaných látok začína v označení písmenom E. Ľudovo sa ...
Sú sušené hrozienka vhodné pri chudnutí?
Sušené hrozienka sú obľúbená potravina. Dá sa nimi obohatiť kaša z ovsených vločiek, aj proteínové tyčinky. Pri chudnutí sa však na hrozienka musia používať obzvlášť opatrne. Pozrime sa na jedny z bežných raňajok. Biely jogurt, ovs...
heart cart thumbs-up cross menu arrow-right