Zdravší životný štýl bez diéty

Pretancujte sa ku štíhlosti

O tom, že tanec vám môže pomôcť schudnúť asi netreba dlho písať. Mnoho žien, ktoré sa rozhodli venovať tancu zistili, že začali aj chudnúť. Prečo má tanec taký blahodarný vplyv práve na chudnutie? Vysvetlení je hneď niekoľko.

  1. Tanec je fyzickou aktivitou. Tým sa podieľa na výdaji energie a to môže spôsobiť chudnutie.
  2. Tanec je komplexný pohyb. Svalová práca vyvoláva v tele zmeny. Tvorí sa viac enzýmu, ktorý sa podieľa na „pálení tuku“.
  3. Tancovanie je výrazná aktívna relaxácia. Relaxácia má vždy priaznivý vplyv na chudnutie.
  4. Ak tancujete pravidelne, vnímate viac svoje telo. To okrem iného vytvorí určitý podvedomý pocit túžby byť ľahkým. Čo máte v podvedomí to sa zvyčajne premietne aj do činnosti. Nepriamo tak môžete začať meniť svoje stravovacie návyky.
  5. Tanec je radosť. Spokojný človek má naplnenú potrebu radosti a nemusí ju nutne kompenzovať sladkosťami.
  6. Tanec môže priaznivo ovplyvniť psychiku. V zmysle menej depresie. Depresia samotná má priamy vzťah k obezite.

Avšak stop! Nie každý tanec je vhodný na chudnutie. Ak potrebujete schudnúť, odporúčam vybrať si tance, kde nebudete veľa skákať a robiť rýchle pohyby, či pohyb so švihom. Tučný človek si tak môže totiž ľahšie ublížiť. Kĺby, šľachy a chrbtica hlavne v spodnej časti tela by dostali tak tvrdú záťaž, že by hrozilo poranenie.

Preto je oveľa efektívnejšie voliť pomalšie tance. Moja kamarátka PhDr. Nina Jassingerová organizuje tanečné akcie známe pod značkou AnandaDance a TranceDance (nie, nejde o tanec na techno hudbu). Spýtal som sa jej preto, aké majú skúsenosti jej účastníčky s chudnutím. Povedala mi: „Pri tomto tancovaní ide o viac ako chudnutie. To je samozrejmým a príjemným vedľajším produktom. Človek tu nachádza dávno stratenú spontaneitu, slobodu pohybu a nenútenú radosť z nej i zo života. Pohyby sa stávajú ladnejšími a človek je celkovo telesne i duševne flexibilnejší – mladší.“

Jej slová len potvrdzujú, že chudnutie by nikdy nemalo byť naším hlavným cieľom. Dôležité je žiť zdravo a dobre. Nastaviť si taký životný štýl, ktorý povedie ku chudnutiu bez toho, aby ste sa o to museli snažiť. Nuž a relaxačný tanec k tomu môže prispieť. Skúste si to.

Leave a reply

Ilustračné fotografie pixmac.sk a dreamstime.com

Motivačný kurz chudnutia

E-mail vám pripomenie váš zámer a navrhne, čo robiť.
Overte si, že to fakt funguje.

  • 10 dní budete dostávať tipy a inštrukcie.
  • Ak ich dodržíte, merateľne schudnete.
  • Kurz je zadarmo.
Close this popup

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Ten potvrdíte a v tej chvíli kurz začína.