Čítajte knihy nielen o chudnutí

Dnes vám chcem odporučiť: čítajte! O význame čítania si za chvíľku povieme viac. Veľká časť ľudí má program doslova nabitý a nemajú na čítanie čas. Čas je však vecou priorít.

Ak na niečo nemáte čas, je to len inými slovami povedané, že sú pre vás iné veci dôležitejšie. Na tie si totiž čas nájdete.

Dajte si čítanie medzi priority prvej úrovne. Už o pár mesiacov rozpoznáte rozdiel, ktorý vám to prinesie.

Samozrejme, môžete ma teraz napadnúť, že si prihrievam polievočku. Že vám určite chcem vnútiť svoju knihu Jedálniček na chudnutie. Samozrejme, som rád, keď si ju niekto kúpi a pomôže mu. Ale v tomto článku chcem hovoriť trocha všeobecnejšie o čítaní. Nielen o čítaní kníh o chudnutí. Tu hovorím všeobecnejšie.

Jednoducho ak máte možnosť čítať, rozširuje to vaše možnosti a schopnosti. Zlepší sa najmä slovná zásoba. Tá vám umožní presnejšiu formuláciu toho, čo chcete povedať. Nuž a čím presnejšie komunikujete, tým lepšie máte výsledky. Dojednáte si lepší plat, lepšie podmienky. Zažijete menej konfliktov a nedorozumení. Aj takéto "bočné" účinky môže čítanie mať.

Žiaľ, doba je rýchla. Možnosti, aké dnes máme sú neuveriteľne pestré. To nám pekne zaplní program. Potom už nemyslíme ani na chudnutie, diéty ani na zdravie. A čítať? V tom zhone a nerváku? Kdeže!

Ako si na čítanie nájsť čas?

Ak sa rozhodnete čítať, nemusíte hneď 3 hodiny denne čítať. Chápem, že je mnoho iných povinností, ktoré musíte splniť. Preto jednou z ciest je čítať trebárs denne 15 minút. Dajte si budík, ak chcete. Nech vám pripomenie, že si máte sadnúť a čítať. A ako si nájsť 15 minút? Nuž to už musíte vedieť, vy, podľa programu.

 • Vypnite televízne správy a v ich čase čítajte.
 • Ak jazdíte mestskou hromadnou dopravou, čítajte v električke/autobuse.
 • Možno budete čítať na WC.
 • Nekúpte si noviny, ale v čase kedy by ste si ich pozerali čítajte knihu.

To sú najjednoduchšie stratégie ako čítať. Nezvládate to? Potom je na rade kompresia. Existuje veľké množstvo zvukových kníh. Hľadajte a nájdete kopu naozaj výborných titulov. Zapnete si to v aute a počúvate. Alebo si to dajte do mobilu a pri športe sa môžete zároveň vzdelávať.

Na trhu je veľký výber odbornej literatúry a aj kvalitnej beletrie. Mnohé knihy sú načítané strhujúcim spôsobom. Vypnite rádio a nechajte si čítať kvalitnú knihu.

Ak by ste nenašli čo potrebujete, vždy sa dá z textového ebooku vyrobiť strojovo načítaná audiokniha. Je mnoho aplikácií, ktoré prevádzajú text na reč. Mnohé pracujú so syntézou od Acapela ale lepšie je ak si vypočujete online ukážky a vyberiete si, ktorý druh syntézy vám ide najlepšie "do ucha".

Samozrejme, rýchlosť čítania si neskôr nastavíte. Viem, nie je príjemné počúvať umelý hlas ale dá sa na to zvyknúť dosť rýchlo a výhoda je, že tak môžete čítať oveľa viac.

Môžete prečítať aj 50 či 70 kníh ročne len tak popri vychádzkach či tréningoch, alebo v aute. Mám to odskúšané.

Viete si predstaviť, čo to spraví s vašou kvalifikáciu oproti kolegom? Asi nie, kým si to neskúsite.

Je len vaše rozhodnutie, či si necháte mozog a pozornosť fragmentovať jalovým obsahom rádií, alebo si dáte sústredený tok informácií.

Čo radšej NE-čítať?

Poďme na to od konca. Čo by ste čítať nemali.

 • Noviny a časopisy sú spravidla povrchné informácie krátkodobého významu. Ak novinár spracuje nejakú tému, nedostane sa zväčša do väčšej hĺbky. Nie je odborník a tak len tlmočí to čo si niekde prečítal. Navyše často sa tam píše o somarinách. Čo kto povedal, kto s kým a podobne. Nezabíjajte svoj čas míňaním pozornosti na klebety.
 • Internet sa zdá byť novým zdrojom informácií. Žiaľ, tu je to ešte horšie. Novinové a mediálne stránky z horeuvedených dôvodov nemá cenu sledovať. Iba že by ste pociťovali zvrátenú potrebu počúvať hlúposti čo povedali politici. Internetové stránky mimo "profesionálnych" médií sú na tom ešte horšie. Absolútna väčšina webov je dnes typu MFA - vyrobené len pre reklamu, alebo iný druh predaja. Obsah sa síce tvári ako seriózna informácia, ale väčšinou je to len povrchný kompilát v lákavom balení.
 • Určite sa neoplatí dávať svoj čas sledovaniu statusov na sociálnych sieťach. Tým fragmentujete svoju pozornosť na tak drobné časti, že sa môžete dostať až do stavu práceneschopnosti.
 • A tiež sa neoplatí čítať "ebooky zadarmo". Teraz je móda na mnohých internetových stránkach ponúkať ebook zadarmo. Je to marketingový oblb na naivných: daj mi kľúč k tvojmu súkromiu (e-majl) a ja ti zadarmo pošlem skvelý e-book". Asi tušíte, akú kvalitu bude mať pár stranové PDF s nejakým jalovým textom. To nie je kniha, akú máte čítať.

Nemá zmysel aby ste čítali narýchlo zbúchané kompiláty. Proti tomu stoja normálne knihy. Tie by ste mali čítať. Pozerajte na recenzie, vyberte si také, ktoré už ľudia ocenili že vám majú čo dať.

Čo čítať?

Knihy. Prečo knihy? Pretože kniha je síce tiež nejaká forma kompilátu, ale zvyčajne má tieto vlastnosti:

 • Autor (autori) vynaložili veľa úsilia aby údaje v knihe boli čo nalepšie. Snažia sa tvrdenia overiť, podložiť. Knihy často kontrolujú nezávislí oponenti, aby tam neboli bludy.
 • Vydavateľ sa snaží aby informácie boli konzistentné.
 • Kniha ako formát predpokladá úplné dáta - nie povrchný článok "tri tipy ako si zlepšiť vzťah". Skôr v nej nájdete súvislosti, niečo z príčin, nejakú analýzu, syntézu...
 • Kniha v balíku podáva určitý tok informácií. Nie čriepky.

Jednoducho tento formát momentálne stále nie je prekonaný. Nie je dôležité či to bude ebook, alebo tlačená verzia. Dôležité je aby ste to čítali. Ebook sa dá často čítať na mobile, takže ho máte poruke.

Ak si chcete vyskúšať ako môže taký e-book vyzerať, môžete si stiahnuť moju knihu Scenár na chudnutie. Je zadarmo a nechcem od vás za to nič. Ani ten majl.

Tak sme si prebrali ako si nájsť čas a aj čo máte čítať.

A tu sú dôvody prečo máte čítať

Čítanie je celkom iný formát prijímania informácií, ako napríklad dnes moderné video. Lenže vo videu často nájdete veľa balastných miest, ktoré sa však ťažko preskočia. Tempo čítania je vyššie, ako tempo hovorenej reči.

Okrem toho:

 • Čítanie rozšíri vašu slovnú zásobu.
 • Čítanie zlepšuje vašu predstavivosť a často aj tvorivosť.
 • Čítanie vám dá potravu na rozmýšľanie.
 • Čítanie vám dá nové témy o ktorých môžete diskutovať s priateľmi.
 • Čítanie zlepší vašu kompetenciu. Prejdite si pár dobrých kníh a začnete rozumieť veciam, ktorým ostatní nerozumejú. To vám dáva viac možností a trebárs zlepší aj vašu cenu na trhu práce.

Tieto výhody plynúce z čítania sú často merateľné. Prichádzajú už po niekoľkých mesiacoch čítania. Potom si možno uvedomíte, že máte širší obzor, že lepšie zvládate problémy a viete ich riešiť.

Odporúčam teda aby ste investovali svoj čas do čítania kníh z nasledovných oblastí:

 • Odbor v ktorom pracujete. Prečítajte si aspoň 3 nové knihy. Viem, možno poviete že by ste mohli sami napísať štvrtú. Tak ju napíšte, to sa hodí. Ale aj keď si prečítate knihu o niečom čo ovládate, nebýva to na škodu veci. Skúste, uvidíte.
 • Knihy na tému, ktorá vás zaujíma a nemáte v nej jasno. V našom prípade sa možno zaujímate o chudnutie. Čo tak pozrieť si aspoň 3 knihy o chudnutí?
 • Knihy na témy ktoré môžu zlepšiť vašu komunikáciu. Tá rozhoduje o všetkom vo vašom živote. Ak sa zlepšíte v tejto oblasti, zvyčajne to vedie ku kariérnemu postupu. Takže aj tu odporúčam aspoň tri rôzne knihy.
 • Beletria. Aj beletria je skvelá a nevyhýbajte sa jej. Slovná zásoba, nácvik obrazotvornosti, emocionálna odpoveď, často humor. Samé fajn veci pre ktoré je aj tieto knihy dobre prečítať.

Čítanie je aktívna relaxácia

Pri čítaní môžete relaxovať. Telo to potrebuje. Ak dokážete "vypnúť" stres a začítate sa do nejakej knihy, zmeníte tak trochu svoje myšlienkové prostredie.

Nuž a pokiaľ popri čítaní náhodou práve nemaškrtíte, tak čítaním môžete pekne zabudúť, že ste mali na maškrtenie chuť.

Skrytý cukor v potravinách
Neraz sa výrobcovia predháňajú vzbudiť ilúziu, že niektorá ich potravina je zdravá a prípadne dokonca vhodná aj pri chudnutí. Niekedy dokonca zachytíte aj reklamnú kampaň, kedy sa snažia predať keksy, ako vhodnú potravinu. Ako to je? Na k...
Jedzte jedlo a nie chemikálie
Ak sa dá, uprednostňujte potraviny, v ktorých je čo najmenej pridanej chémie. Rozpoznáte to na obale. Výrobcovia sú povinní popísať z akých látok sa skladá ich výrobok. Mnoho z pridaných látok začína v označení písmenom E. Ľudovo sa ...
Sú sušené hrozienka vhodné pri chudnutí?
Sušené hrozienka sú obľúbená potravina. Dá sa nimi obohatiť kaša z ovsených vločiek, aj proteínové tyčinky. Pri chudnutí sa však na hrozienka musia používať obzvlášť opatrne. Pozrime sa na jedny z bežných raňajok. Biely jogurt, ovs...
heart cart thumbs-up cross menu arrow-right