Potravinová sabotáž, alebo sadizmus rodičov?

Váš zámer zdravo sa stravovať môžu rodinní príslušníci účinne mariť. Áno, tí najbližší často útočia priamo na vaše zdravie. Prečo? Lebo vám chutí. Čo na tom, že niektoré potraviny vám môžu ublížiť? To najmä starší ľudia vôbec neuznávajú ako možnosť. Alebo ak áno, tak si povedia "ak to v malom množstve neublíži, pokojne si dajme aj viac". Často týmto spôsobom robia ťažkosti starší ľudia - rodičia a starí rodičia. Asi ťažko ich už zmeníte.

Najmä v zmiešaných rodinách, kde býva spolu viac generácií potom bežne vidíte takéto pravidelne sa opakujúce scénky:

  1. Padne rozhodnutie doma jesť zdravo. Bude sa variť ľahšie. Nebudeme používať zbytočne mastné suroviny.
  2. Stará mama kúpi anglickú slaninu (lebo je dobrá). Aby nemohla byť kritizovaná oznámi, že jej len veľmi malé množstvo plánuje dať "pre chuť" do jedla. Fakt len štipku.
  3. Malú časť použije v jedle. My, čo sme chceli jesť zdravšie však toto jedlo nechceme, pretože aj to málo slaniny je stále viac, než je vhodné. Čo už - recepty starých materí nepustia.
  4. Vzniká konflikt. "Varila som to pre vás a vy teraz nechcete?" Nepríjemná situácia. Zámer navariť je chvályhodný. Recept však je zlý - nejeden kuchár rád bagatelizuje. "10 deka slaninky predsa nič nie je...". Alebo pod pojmom "kvapka oleja" rozumie iba pol centimetrovú vrstvu oleja na dne panvice.
  5. Aby bol doma pokoj, časť nevhodného jedla teda zjete.
  6. Ďalšie dni nastane fáza 2. "Kampaň za dojedenie zvyškov." V chladničke totiž stále svieti zvyšok slaniny. Bude vám ponúkaný. Už sa zabudlo, že pôvodný zámer bol použiť z nej len trocha. Teraz by bola "večná škoda vyhodiť".
  7. Či už vy, alebo vaši blízky, ale niekto tú slaninu zvyčajne nakoniec zje. Aby bol pokoj.
  8. Stavme sa: zajtra sa v chladničke objavia dva tégliky. Oškvarky a smotana. Len pre chuť...

Niekedy je otázne, či nám takéto pasce najbližší chystajú so sadistickým potešením, alebo len preto, že to myslia dobre a nevedia. Nech je ako chce, sebaobrana sa nachádza tesne pred bodom 5.

Bod 5 je hrubá chyba! Ak podľahnete tlaku a nevhodné jedlo zjete, ste v pasci. Zjedením ste zároveň odsúhlasili argumenty bagatelizujúce slaninu. Hlavne sa tešte. Večer vás bude čakať ďalšie nevhodné jedlo. "Veď vám tak chutilo...".

Riešenie je striktne nejesť jedlá, ktoré obsahujú nevhodné suroviny. Aj tu je problém. Starší ľudia často radi varia a majú na to veľa času. Počítajte s tým, že v ich jedlách sa asi vždy budú skrývať aj "zakázané" zložky. Dajú možno menej. Ale dajú, pretože inak by to nebolo ono.

Je jasné, že do celej schémy je potrebné započítať aj ľudský faktor. Tie nevhodné a nezdravé jedlá sú naozaj chutné. Aj s veľmi pevnými nervami človek občas podľahne. Ono sa totiž s vašou váhou naozaj nič nestane, ak si trebárs raz z mesiac dáte trocha slaniny, či tortu. Stane sa však niečo s klímou v domácnosti. Ak ste si dali raz, prečo by ste nemohli ešte aj zajtra? (Zvýšilo asi na 4 dni, takže sa máte na čo tešiť...)

Práve takéto nedisciplínované a chaotické správanie sa často tvorí vážnu - i keď vlastne smiešnu - bariéru medzi tým, aby sme si udržiavali vhodnú hmotnosť. Potom musíte rozmýšľať aj nad tým, ako plánovať chudnutie.

Ako je to u vás? Tiež vám blízki núkajú nevhodné dobroty?

Skrytý cukor v potravinách
Neraz sa výrobcovia predháňajú vzbudiť ilúziu, že niektorá ich potravina je zdravá a prípadne dokonca vhodná aj pri chudnutí. Niekedy dokonca zachytíte aj reklamnú kampaň, kedy sa snažia predať keksy, ako vhodnú potravinu. Ako to je? Na k...
Jedzte jedlo a nie chemikálie
Ak sa dá, uprednostňujte potraviny, v ktorých je čo najmenej pridanej chémie. Rozpoznáte to na obale. Výrobcovia sú povinní popísať z akých látok sa skladá ich výrobok. Mnoho z pridaných látok začína v označení písmenom E. Ľudovo sa ...
Sú sušené hrozienka vhodné pri chudnutí?
Sušené hrozienka sú obľúbená potravina. Dá sa nimi obohatiť kaša z ovsených vločiek, aj proteínové tyčinky. Pri chudnutí sa však na hrozienka musia používať obzvlášť opatrne. Pozrime sa na jedny z bežných raňajok. Biely jogurt, ovs...
heart cart thumbs-up cross menu arrow-right