Je med vhodný pri chudnutí?

Pivári dychtivo tvrdia, že pivo prospieva zdraviu. Vinári povyšujú víno na liek. Podobne aj včelári vytvárajú dojem, že med má priam zázračné a nadprirodzené účinky.

  • Isté je, že obsahuje antioxidanty. Hlavne tmavé druhy.
  • Ak je to kvalitne spracovaný (nie tepelne) med, obsahuje aj rôzne enzýmy, ktoré môžu priaznivo ovplyvniť zdravie.
  • Keďže ide o produkt z prírody, môže obsahovať peľ. Ak ste alergickí, potom by použitie medu mohlo znamenať aj vážnejšiu alergickú reakciu.
  • Celkom určite je med lepším zdrojom sladkej chuti, než cukor. Ak potrebujete sladiť, uprednostnite med.

V prípade, že potrebujete schudnúť , potom si dajte zákaz medu. Predsa len, je to energeticky významná potravina. V malom množstve (lyžička ráno) vám určite neublíži. To je asi 10 gramov medu.

ALE!

Jednu lyžičku medu v jedle vlastne ani necítite. Aspoň nie na chuti. Potom sa pýtam, načo to tam máte dávať? Aby ste svoju chuť na sladké šponovali na prasknutie? Alebo aby ste nakoniec dali aj druhú a tretiu lyžičku, nech to aj trocha osladí?

Prečo pri chudnutí odporúčam vyhnúť sa medu? Pretože malá lyžička medu má okolo 127 kJ energie, ktorá ide takmer hneď do krvi. To nie je veľa. Viem. Zhruba rovnaké množstvo energie má aj jedna mandarínka. Tá okrem cukru obsahuje aj vlákninu.

Skrytý cukor v potravinách
Neraz sa výrobcovia predháňajú vzbudiť ilúziu, že niektorá ich potravina je zdravá a prípadne dokonca vhodná aj pri chudnutí. Niekedy dokonca zachytíte aj reklamnú kampaň, kedy sa snažia predať keksy, ako vhodnú potravinu. Ako to je? Na k...
Jedzte jedlo a nie chemikálie
Ak sa dá, uprednostňujte potraviny, v ktorých je čo najmenej pridanej chémie. Rozpoznáte to na obale. Výrobcovia sú povinní popísať z akých látok sa skladá ich výrobok. Mnoho z pridaných látok začína v označení písmenom E. Ľudovo sa ...
Sú sušené hrozienka vhodné pri chudnutí?
Sušené hrozienka sú obľúbená potravina. Dá sa nimi obohatiť kaša z ovsených vločiek, aj proteínové tyčinky. Pri chudnutí sa však na hrozienka musia používať obzvlášť opatrne. Pozrime sa na jedny z bežných raňajok. Biely jogurt, ovs...
heart cart thumbs-up cross menu arrow-right