Strážte si peňaženky! Takto vás oberú o peniaze...

Už ste sa s nimi iste stretli. Predávajú skvelé produkty, ktoré vám vyrazia dych. Zachraňujú životy a ponúkajú skvelé riešenia. Zaplatíte, skúsite a zistíte, že to veľmi nefunguje.

Kto chce schudnúť, rád by videl, ako kilá idú dole čo najrýchlejšie. Rád by sa čo najmenej premáhal v jedení. Aj tréningy by bolo príjemné vynechať. Žiaľ, takto sa chudnúť nedá. Obchodníci neraz hovoria presne to, čo zákazník chce počuť.

Ako rozoznať podvodníkov a pochybné kšefty s chudnutím?

V prvom rade si v duchu položte nepríjemnú otázku: som kompetentný posúdiť danú vec odborne? To je základ.

Ak totiž pred vami stojí niekto kto vám ponúka produkt, ponúka ho s využitím nejakej argumentácie. Taký predavač napríklad predáva elixír, vďaka ktorému schudnete. Zázračný elixír funguje tak, že „osmotické sily umožnia tranferovať účinnú látku hlboko do bunky a tým vyživujú priamo jej DNA“. Znie to učene. Ale je to nezmysel. Ak ale nie ste schopní rozoznať, že to je nezmysel, tak nie ste kompetentní posúdiť, či vám ponúkajú blbosť, alebo užitočnú vec.

Predavač si dobre uvedomuje že jeho táraninám veľmi nerozumiete. Preto príde s podporou. Väčšinou sa odvolá na „mnohé klinické štúdie“, „tímy vedcov v laboratóriách v USA“, „špičkové vedecké kapacity“. Alebo na inú autoritu. Možno tú autoritu tvorí on sám. „Všetci moji zákazníci sú nadšení“. Tým z vás spadne bremeno pochybnosti a nepochopenia. Nemusím tomu rozumieť na subatomárnej, stačí mi ak vďaka tomu schudnem.

Zásada číslo 1: overte si to

Ak neviete sami presne posúdiť, či ponúkaný tovar alebo služba na chudnutie je v poriadku, poraďte sa. S lekárom, s trénerom. Prejdite si na internete nejaké referencie, čo píšu iní. Až potom vyťahujte peňaženku.

Tomuto kroku sa budú podvodníci chcieť vyhnúť. Spravidla tak, že znevážia vo vašich očiach možné autority. „Radiť sa s lekárom? Lekár vám nepovie nič, sú to platení agenti farmaceutických gigantov.“ „Radiť sa s trénerom? Sú to hormónmi nabúchaní blbci. Čo tí už môžu vedieť o chudnutí?“ Jednoducho predavač nebude rád vidieť vašu chuť poradiť sa. Tuší, že by prišiel o kšeft.

Zásada číslo 2: príliš dobre je zle

Ak niečo vyzerá až tak dobre, že to vyzerá na podvod, najskôr to bude podvod. Je isté, že občas sa v histórii ľudstva prepriaha. Z koňov sa presadne na autá. Z poštových holubov na e-mail.

V oblasti chudnutia ale zatiaľ nemáme nič, čo by proces urýchlilo. Keby sa niečo také na svete objavilo, uvažujme spolu o tom, ako by ste sa o tom asi dozvedeli:

  1. Buď z televízie ako o novej senzácii v USA. Chudnú tisícky ľudí. Nový výrobok dobíja rekordy predajov a konečne je tu niečo účinné. V priebehu niekoľkých mesiacov by to mohlo byť dostupné aj v Európe, čaká sa na schválenie preparátu.
  2. Alebo vám túto senzáciu oznámi neznámy predavač, ktorý takýto skvelý produkt náhodou má. Jeho zákazníci sú nadšení, všetci úžasne chudnú, ale nikto si to ešte nevšimol. Ani televízie, dokonca ani ich známi.

Asi tušíte kam mierim. Masmédiá na celom svete dychtivo bojujú a hľadajú senzácie a šoky. Keby nejaká firma mala reálne fungujúci produkt, bola by to správa storočia. Myslíte si, že by ste tej správe unikli? Nie. Ak ste schudli viac než 20 kíl, tak stačí to oznámiť novinárom a bude o vás najmenej jeden článok. So 40 kilami rátajte s celostránkou vo viacerých médiách. Myslíte si, že by sa utajila existencia produktu alebo služby, ktorá dokáže niečo, čo tu ešte naozaj nebolo?

Ak vám teda nejaký predavač ponúka skvelé riešenie so skvelými výsledkami, spozornite. Tu možno niekto chce využiť vašu nereálnu túžbu po rýchlom schudnutí. Povie vám pár dobre znejúcich táranín a predá vám nejaký produkt, alebo službu.

Zásada číslo 3: môže to naozaj fungovať, ale viete, čo funguje naozaj?

Nakoniec sa ešte pristavím pri tretej maličkosti. Niekedy môže dané riešenie vzbudiť dojem, že to celé naozaj funguje. Ak sa niekto desaťročia stravuje zle, priberie. Aby začal chudnúť, stačí často pomerne malá zmena v živote. Napríklad:

„Ak budete piť náš zázračný koktail namiesto raňajok a vylúčite sladkosti, schudnete.“

Takáto rada môže naozaj fungovať. Prečo? Pretože predtým náš tučný neborák nikdy neraňajkoval. Teraz „nahradí“ nič niečím, teda drahým kokteilom. Keďže raňajky sú pre chudnutie a vitalitu nevyhnutné, bude sa potom dobre cítiť. Chybne však pripíše blahodarné účinky zázračnému produktu. Obyčajná kaša z ovsených vločiek na raňajky by spravila rovnakú službu. Alebo akékoľvek iné jedlo.

Takže ak od vás niekto chce peniaze, uistite sa, či to nie je podvod. Rôzne zázračné terapie, vďaka ktorým sa dá chudnúť priam revolučne sú väčšinou dobrý biznis. Nič iné. Skôr než vytiahnete peňaženku, premyslite si to.

  • Poraďte sa s lekárom alebo skúseným trénerom.
  • Prejdite si názory na internete. (Pozor, niektoré firmy používajú agentov, ktorí zamorujú internet umelými pochvalami produktu. Nie vždy sa to dá odhaliť na prvý pohľad.)
  • Použite zdravý rozum. Skúste na chvíľu vypnúť túžbu po rýchlom schudnutí. Ak ponuka znie príliš lákavo a dobre, je to podozrivé. Obchodníci sú skúsení! Vedia odhadnúť, čo chcete počuť.

Nenaleťte im.

Skrytý cukor v potravinách
Neraz sa výrobcovia predháňajú vzbudiť ilúziu, že niektorá ich potravina je zdravá a prípadne dokonca vhodná aj pri chudnutí. Niekedy dokonca zachytíte aj reklamnú kampaň, kedy sa snažia predať keksy, ako vhodnú potravinu. Ako to je? Na k...
Jedzte jedlo a nie chemikálie
Ak sa dá, uprednostňujte potraviny, v ktorých je čo najmenej pridanej chémie. Rozpoznáte to na obale. Výrobcovia sú povinní popísať z akých látok sa skladá ich výrobok. Mnoho z pridaných látok začína v označení písmenom E. Ľudovo sa ...
Sú sušené hrozienka vhodné pri chudnutí?
Sušené hrozienka sú obľúbená potravina. Dá sa nimi obohatiť kaša z ovsených vločiek, aj proteínové tyčinky. Pri chudnutí sa však na hrozienka musia používať obzvlášť opatrne. Pozrime sa na jedny z bežných raňajok. Biely jogurt, ovs...
heart cart thumbs-up cross menu arrow-right