Priberá sa z alkoholu? Dá sa piť rozumne a chudnúť?

Vianoce a oslavy Nového roka sú už síce úspešne za nami a s ním aj obdobie obžerstva a popíjania vínka a im podobných alkoholických drinkov. Teraz, ešte pred príchodom jari, je čas chudnúť! Zhodiť prípadné prebytočné kilogramy.

Ak ste si dali záväzok začať chudnúť, je to chvályhodné. To, že treba vedieť, ako na to, je zasa veľmi dôležité.

Ale ruku na srdce. Aj keď už sú sviatky za dávno za nami, pred vami stoja možno firemné párty. Plesová sezóna začína naberať na obrátkach.

Svokra oslavuje svoje okrúhliny. Bratovi sa narodil syn. Slovom, dôvodov na prípitok sa nájde celý rok dosť.

Ako je to však s alkoholom a chutnutím? Priberá sa z alkoholu? Je vôbec alkohol "povolený", keď bojujete so svojou štíhlou líniou? Alebo ešte lepšie - keď sa ku štíhlosti hodláte ešte len krvopotne prepracovať?

Nuž, alkohol a chutnutie... Nie je to také jednoduché, ako sa zdá. Ale zas v tom nie je ani žiadna veda. Zásadná a najlepšia rada znie: ak chudnete, alkohol by ste si mali striktne zakázať!

Nuž, ale... sme ľudia, tak snáď nejaká stredná cesta by sa dala nájsť. Či nie? Uvidíme! Poďme sa na celú vec pozrieť trochu bližšie.

V prvom rade musíme zdvihnúť varovný prst, inak by sme nepovedali celú pravdu:

Alkohol napomáha priberaniu!

Je teda skôr vašim nepriateľom pri boji s nadbytočnými kilogramami! Nie je to teda váš kamarát, ak chudnete! Je veľmi dôležité si to zapamätať!

Dôvodov je viacero. Prvý z nich je, nazvime to, vedecko-logický! Alkohol ako taký výrazne zasahuje do metabolických procesov v organizme. Ovplyvňuje tak vstrebávanie živín, ako aj spaľovanie energie.

Na rozdiel od základných živín, ako sú bielkoviny, sacharidy a tuky, alkohol telo nezužitkuje! A keby to robilo, išlo by samo proti sebe. Alkohol je totiž jed! A ako taký ho musí organizmus odbúrať, aby v ňom nenarobil viac šarapaty, ako sa patrí.

Keď si vypijete čo len pohárik vína, odbúravanie alkoholu má prednosť pred inými metabolickými procesmi. Viaceré vedecké štúdie dokázali, že alkohol spomaľuje proces spaľovania zásobného tuku.

To v preklade znamená len jedno: alkohol je faktor, prispievajúci k zvýšeniu telesnej hmotnosti! Pri chudnutí, ak to s ním myslíte naozaj vážne, by teda nemal mať žiadne miesto!

Poďme na ďalší z dôvodov, prečo alkohol nie je dobrý pri chudnutí:

Alkohol = prázdne kalórie navyše

Alkohol je hneď po tuku (ktorý obsahuje 9 kalórií na gram), druhou najväčšou "zásobárňou" energie. Jeden gram alkoholu obsahuje 7 kalórií na gram.

Ostatné živiny, ako sú proteíny a sacharidy, obsahujú len 4 kalórie na gram.

O tom, že alkohol telo nepotrebuje, sme si už povedali vyššie. Povedzme, že si teraz dáte jeden, nazvime to, štandardný alkoholický nápoj. Tým, že ho vypijete, prijmete len čisto z alkoholu 70 celkom prázdnych kalórií!

A to sme ešte nezapočítali ďalšie zložky, ktoré taký bežný drink obsahuje. Najčastejšie sú to cukry, v prípade miešaných drinkov sa môže objaviť dokonca ja nejaký ten tuk!

Ak si teda nedáte pozor, budete priberať! Jeden fajnový drink na firemnom večierku vám môže do tela napumpovať toľko energie, koľko obsahuje jeden plátok pizze. Ale aj viac! Zavisí od zloženia, ale prepracovať sa môžete aj k hodnote dvoch krémešov!

Nižšie v článku si povieme, koľko energie (kcal alebo kJ, je jedno, v čom počítate), obsahujú niektoré alkoholické nápoje.

Teraz však ešte poďme na tretí dôvod, prečo je dobré alkoholu povedať NIE pri chudnutí:

Alkohol oslabuje vašu vôľu chudnúť!

Toto nemôže poprieť nikto. S počtom pohárikov sa oslabuje vôľa strážiť si príjem energie zo stravy a rastie guráž dať si niečo dobré! Najlepšie sladké, alebo slané! Aj keď nezdravé, ale dobré!

Nikdy ste sa pri popíjaní v spoločnosti neocitli v situácii, že pred druhou ráno, vám nejako škŕka v žalúdku? A v zápätí ste už stáli v rade na hamburger z fastfoodu odvedľa?

Ak ste na firemnom večierku, kde sú švédske stoly, už netreba asi radšej ani nič písať! Jedna dobrôtka za druhou a vy tomu máte odolať?

Nemusíte mať ani vysoké promile, aby sa vo vašom mozgu ozvalo vaše praveké "ja": "Je tu jedlo, dám si, však čo?"

A to sme ešte zabudli, že sa ešte môžno aj nadránom zastavíte v nejakom non-stope a dáte si niečo pod zub! A zaznie slávne slovenské hokejové: "Nevadíííí!"

Možno vám krivdíme, ale osem z desiatich ľudí čaká podobný scenár! A aby toho nebolo ešte málo, ranná kocovina a akútny nedostatok energie vás možno prinútia urobiť ešte jeden ústupok! Veď niečím sa treba nakopnúť, nejakou energetickou bombou! "Čo tam po diéte, hlavne, nech ma už nebolí tá hlava!"

Hádam už stačí. Alkohol jednoducho oslabuje našu vôľu a schopnosť rozumne uvažovať! Rozumne = racionálne! Racionálne uvažovanie by malo viesť k voľbe racionálnej stravy. Hore opísaná fiktívna (ale prekvapujúco veľmi reálna) story nasvedčuje, že sa tak nestane! A kilá pôjdu hore...

Okrem toho je dobré myslieť aj na riziko vzniku alkoholizmu.

Ok, ale teraz už poďme konečne na to, čo sme sľúbili!

Ktoré drinky obsahujú najviac a ktoré najmenej kalórií?

Najpresnejšie by bolo asi vypísať jednotlivé druhy alkoholických drinkov podľa toho, koľko energie obsahujú napríklad v 100 mililitroch. Logicky by potom percento alkoholu zvyšovalo aj celkové energetické skóre.

Z praktického hľadiska by však takýto zoznam bol viacmenej nepoužiteľný. Pretože za jednu noc môžete s prehľadom vypiť aj 2 litre piva, ale určite nie whisky:-)

Zostavili sme preto pre vás zoznam niektorých nápojov s ohľadom na ich bežný objem.

Jednotkou bude samotný nápoj vo svojej štandardnej podobe. Pri pive to bude pol litra, pri víne 3 deci, pri "tuhákoch" 4 centilitre. Proste jeden bežný panák, pohárik alebo krígeľ toho ktorého alkoholického moku.

Takže, nech sa páči:

 • Víno (biele i červené) = 75 až 105 kcal (suché menej, sladké najviac)
 • Tvrdý alkohol (gin, rum, whisky, tequila, koňak a pod.) = 80 až 110 kcal
 • Sekt = 80 až 120 kcal (suchý menej, sladký najviac)
 • Pivo = 150 - 180 kcal
 • Radler = 160 kcal
 • Likér = 190 kcal

Ani s miešanými nápojmi to nevyzerá ružovo, tie odporúčame popíjať čo najmenej. Ak už si chete pripiť, zvoľte naozaj radšej pohár vína. To aspoň obsahuje aj nejaké zdraviu prospešné látky.

Takže miešané nápoje alias koktejly:

 • Daiquiri = 140 kcal
 • Martini = 150 kcal
 • Manhattan = 170 kcal
 • Margarita = 280 kcal
 • Cosmopolitan = 250 kcal
 • Choco Martini = 440 kcal

Pokračovať by sme mohli aj ďalej, ale ilustračne to snáď postačí. Pri miešaných drinkoch sa energetická hodnota môže aj značne odlišovať od uvedených hodnôt. Všetko závisí od čarovných rúk barmana a ingrediencií, ktoré pri svojej receptúre použije.

Na záver teda už len:

Ako piť alkohol a nezastaviť chudnutie?

Ak neberiete do úvahy radu z úvodu, a síce, že alkoholu je lepšie sa radšej celkom vyhnúť, tak:

 • Uprednostnite radšej víno alebo slabšie pivo, prípadne nepresladené "panáky".
 • Skúste dodržať pravidlo, že za noc vypijete najviac tri "porcie" alkoholických nápojov, ak ste žena, tak najviac dve (o tom, že alkohol sa nemieša snáď netreba...)
 • Zvyšok noci, alebo aj medzi alkoholickými "prípitkami", radšej popíjajte nízkokalorické nealko nápoje (nič zdravé, ale lepšie, ako nič), ak zvládnete, tak radšej len minerálku.
 • Pred večierkom sa radšej doma trochu "sýtejšie" (ale zdravo) najedzte, tak ľahšie odoláte pokušeniu zobnúť si tu čipsík, tam arašidík...
 • Najlepšie je mať niekde v blízkej vzdialenosti (v odparkovanom aute, v kabelke) nejaký vlastný zdravý "snack" z domu, keby vás náhodou pochytila chuť niečo zjesť (alkohol sa aj preto bežne používa ako aperitív, lebo zvyšuje chuť do jedla...)
Skrytý cukor v potravinách
Neraz sa výrobcovia predháňajú vzbudiť ilúziu, že niektorá ich potravina je zdravá a prípadne dokonca vhodná aj pri chudnutí. Niekedy dokonca zachytíte aj reklamnú kampaň, kedy sa snažia predať keksy, ako vhodnú potravinu. Ako to je? Na k...
Jedzte jedlo a nie chemikálie
Ak sa dá, uprednostňujte potraviny, v ktorých je čo najmenej pridanej chémie. Rozpoznáte to na obale. Výrobcovia sú povinní popísať z akých látok sa skladá ich výrobok. Mnoho z pridaných látok začína v označení písmenom E. Ľudovo sa ...
Sú sušené hrozienka vhodné pri chudnutí?
Sušené hrozienka sú obľúbená potravina. Dá sa nimi obohatiť kaša z ovsených vločiek, aj proteínové tyčinky. Pri chudnutí sa však na hrozienka musia používať obzvlášť opatrne. Pozrime sa na jedny z bežných raňajok. Biely jogurt, ovs...
heart cart thumbs-up cross menu arrow-right