Je pivo zdrojom živín, alebo nevhodná energetická bomba?

Ak sa započúvate do pivných rečí pivárov, dozviete sa veľa zaujímavých vecí. Že pivo je doslova vitamínovou bombou. Že je skvelým pomocníkom zdravia, lebo obsahuje vitamíny skupiny B. Že alkohol je skvelým pomocníkom pri prevencii srdcových chorôb. Ako pivári vsakujú stále viac piva, reči sa točia okolo toho, že pivo je národný poklad, zlatý mok a skvelý bojovník za lepšie vzťahy a menej stresu. Neskôr už len bľabocú o tom, že najlepší na svete je len čerstvo orosený pohár moku.

Opustime teraz táraniny pivárov. Chcete schudnúť? Pivo nepite. Žiadne. Ani alkoholické, ani nealko.

  • Veľké pivo 12-ka vám dodá 150 - 200 kalórií. Závisí od receptúry toho ktorého výrobcu a od obsahu sladu. Z toho veľká časť je energia z alkoholu. Podľa druhu piva ide až o dve tretiny, pri silnejších druhoch aj o tri štvrtiny z celkovej energetickej hodnoty. Energia z alkoholu neobsahuje živiny. Len zaťaží telo, aby sa alkoholu zbavilo.
  • Ani "ľahšia" desiatka nie je na tom o moc lepšie. Keď si dáte pollitrák, prijmete od 130 do 150 kalórií. Jediná výhoda je, že menšie percento z celkovej energie bude pochádzať z alkoholu.
  • Pivo má vysoký glykemický index. Po jeho vypití budete tým pádom oveľa hladnejší a žravejší. Vydržíte to?
  • Pivo obsahuje alkohol. Otupí vaše rozhodnutie rozumne sa správať. Hlad + podnapitosť = zlé rozhodnutie. Takže ak vás v skalopevnom rozhodnutí nezjesť sáčok slaných tyčiniek nezlomí vysoký glykemický index, alkohol to s vysokou istotou podmínuje.
  • Pri chudnutí sa neodporúča ani popíjanie akýchkoľvek sladených nápojov. Zlou voľbou sú preto aj obľúbené radlery. Tie síce obsahujú asi o polovicu menej alkoholu, ako pivo, ale kaloricky sú na tom rovnako. Niekedy aj horšie. Je to práve kvôli sladkej limonáde, ktorú obsahujú. Je jedno, či ide o príchuť grapefruitu alebo citrónu. Stále ide viacmenej len o glukózou napumpovanú vodu s ovocným koncentrátom. Ten je vo viacerých prípadoch dokonca umelý.
  • Ešte jedna zaujímavosť pri radleroch: všimnite si jeden zaujímavý paradox! Nealkoholický radler obyčajne obsahuje viac kalórií, ako alkoholický! Je to väčšinou práve kvôli "vyšponovaniu" chuti glukózovým sirupom a inými "dobrotami" potravinárskeho priemyslu. Ak neveríte, vybehnite do najbližšieho hypermarketu a porovnajte! Lepšie značky energetickú hodnotu nezamlčujú, takže stačí mať oči otvorené a poriadne čítať.

Ak chcete schudnúť, pivo jednoducho do vášho jedálnička nepatrí! Bez výnimky! Možno máte radi jeho mierne nahorkastú chuť, jemne zladenú so sladovým základom... Ale aj tak: striktne si ho zakážte!

Ak ste sa pred rozhodnutím schudnúť zaraďovali medzi pivárov, máme pre vás dobrú správu: ak vynecháte svoje denné obligátne večerné pivečko, už to samotné vám môže stačiť na to, aby ste začali chudnúť!

Ako sa dá chudnúť tým, že nepijete pivo?

Pri chudnutí je, samozrejme, najdôležitejšie strážiť si svoj denný energetický príjem. Ak si odopriete denne jedno pivo, ale nahradíte ho sladkými keksíkmi, tak chudnúť určite nebudete. Práve opak by sa mohol stať pravdou.

To, či chudnete, alebo nie, vždy stojí a padá na prijatej a spotrebovanej energii. Ak napríklad pomocou tejto BMI kalkulačky zistíte, že na vašu telesnú hmotnosť prijímate optimálne množstvo energie, znamená to, že s váhou stojíte. Aj keď ste tuční.

Teraz si zoberme, že by ste sa nerozhodli ani pre úpravu stravy, tobôž nie pre nejakú diétu. Čo by ste spravili, by bolo len, že by ste jednoducho prestali piť pivo.

To v preklade znamená, že v priemere by ste denne prijali minimálne o 150 kalórií denne menej. To do mesiaca predstavuje takých 4500 kalórií. A toto číslo znamená, že by ste za mesiac schudli viac ako pol kila slaniny! Seriózne!

Ak by ste takto abstinovať vydržali rok, schudli by ste len vďaka tomu asi 7 - 8 nadbytočných kilogramov! Len vďaka tomu, že ste skoncovali so zlozvykom, po práci si denne otvoriť jednu plechovku piva!

V skutočnosti by ste ale asi zhodili aj viac. Prečo? Lebo k večernému pivu by ste si možno nedali za hrsť čipsov či arašidov.

O dve hodiny tesne pred spaním by vám odrazu "nejako nevytrávilo"... Takže by ste ani do seba nenatlačili nejakú zbytočnú hlúposť. To sú ďalšie zbytočné kalórie navyše!

Aké ponaučenie z toho plynie? Ak by ste si dali záväzok celý rok sa zrieknuť jedného piva denne, prekvapujúco by to pre vás mohlo znamenať pozitívny výsledok! Nebudeme ďaleko od pravdy, keď povieme, že týmto spôsobom dáte dole cca 10 kíl!

Poznámka pod čiarou: ak si dokážete pivo na takýto dlhý čas odoprieť (česť skutočne výnimočným výnimkám, sme predsa len ľudia), viete s istotou povedať, že nemáte problém s alkoholom:-)

Ak už po týždni nevydržíte a pristihnete sa, že v zúfalstve otvárate plechovku či fľašu, možno je namieste popremýšľať o pomaly sa plížiacom alkoholizme...

Ešte jeden dôvod, prečo nepiť pivo!

Už sme si toho povedali naozaj dosť. Pivo obsahuje zbytočné prázdne kalórie. Obsahuje alkohol, ktorý telo nepotrebuje, je preň skôr jedom. Pivo práve obsahom alkoholu podkopáva vašu pevnú vôľu schudnúť...

Ak ho nebudete piť (a ničím ho nenahradíte), môžete tak znížiť svoj denný energetický príjem a pomaly začať chudnúť.

Ale ešte máme pre vás jeden veľmi dôležitý dôvod, prečo sa oplatí s pivom navždy skoncovať! Viacero vedeckých štúdií potvrdilo, že ak si denne doprajete jeden pollitrák piva, spomaľujete svoj metabolizmus!

To po slovensky znamená, že pivo prispieva k nárastu telesnej hmotnosti! A je dokázané, že výrazne zvyšuje riziko abdominálnej obezity! Povedačky o "pivnom bruchu" teda nie sú povedačky, ale krutá realita!

Určite to už viete, ale opakovanie matka múdrosti: abdominálna obezita znamená zvýšené riziko srdcovo-cievnych chorôb a rozvoja diabetu 2. typu.

Zhrnuté a podčiarknuté: dajte pivu adios!

Zhrňme si to. Ak sa pozriete na reklamy, pivo je prezentované, ako vzácny mok, ktorý spája príjemných mladých ľudí. Ak sa pozriete na realitu, tak tento mok u mnohých vedie k takzvanému pivnému bruchu. Nuž a týmto nápojom sa úspešne môžete prepracovať aj ku závislosti od alkoholu.

Chcete chudnúť? Zabudnite na pivo. Nepatrí do života človeka, ktorý sa pokúša schudnúť.

Skrytý cukor v potravinách
Neraz sa výrobcovia predháňajú vzbudiť ilúziu, že niektorá ich potravina je zdravá a prípadne dokonca vhodná aj pri chudnutí. Niekedy dokonca zachytíte aj reklamnú kampaň, kedy sa snažia predať keksy, ako vhodnú potravinu. Ako to je? Na k...
Jedzte jedlo a nie chemikálie
Ak sa dá, uprednostňujte potraviny, v ktorých je čo najmenej pridanej chémie. Rozpoznáte to na obale. Výrobcovia sú povinní popísať z akých látok sa skladá ich výrobok. Mnoho z pridaných látok začína v označení písmenom E. Ľudovo sa ...
Sú sušené hrozienka vhodné pri chudnutí?
Sušené hrozienka sú obľúbená potravina. Dá sa nimi obohatiť kaša z ovsených vločiek, aj proteínové tyčinky. Pri chudnutí sa však na hrozienka musia používať obzvlášť opatrne. Pozrime sa na jedny z bežných raňajok. Biely jogurt, ovs...
heart cart thumbs-up cross menu arrow-right