Dá sa chudnúť počas spánku?

Tak na túto otázku vám hneď z úvodu odpovieme dvojako – áno aj nie! Asi sa teraz pýtate, čo to má znamenať? Prečo odpovedáme protirečením?

Nuž, je to celkom jednoduché. Spánok je totiž pri chudnutí veľmi dôležitý. Spánok dokonca napomáha chudnutiu. Jeho trvanie a kvalita sú pri vašom boji s nadbytočnými kilogramami dôležité. Ale to je asi tak všetko.

Problém nastáva vtedy, keď začneme o spánku uvažovať nie ako o podpornom, ale ako hlavnom prostriedku pri chudnutí. Na podobnom princípe funguje aj takzvaná "nočná diéta" z dielne americkej lekárky Caroline Apovian.

Ide momentálne o dosť rozšírenú a celkom obľúbenú diétu. Má však jednu chybu! Stále ide o len o diétu! Je na tom teda podobne, ako všetky ostatné módne diéty, či už dnešných, zašlých, alebo ešte len prichádzajúcich dní!

Ak chcete naozaj schudnúť zapamätajte si jedno veľmi dôležité pravidlo! Nechudnite diétami! Je jedno, či ide o Dukanovu diétu, alebo o sedemdňovú, či ryžovú diétu! Už samotné slovo diéta by vás malo odplašiť!

Chudnúť sa dá len tak, že budete mať znalosti o racionálnej strave a tie využijete! Všetko začína a končí tu.

Chudnúť treba rozumne a pokiaľ možno pomaly! Ak vám niekto sľubuje rýchle výsledky, je to zlé! Môže sa vám ich síce podariť dosiahnuť, ale počítajte s jojo efektom!

Rýchlo schudnúť a následne rýchlo pribrať asi nechce nikto! Tak skúsme zabudnúť na diéty a začnime chudnúť, ako sa má a patrí. A hlavne spôsobom, ktorý funguje. A pomocou ktorého sa vám podarí dosiahnutú štíhlu líniu aj udržať!

Poďme sa ale teraz na chvíľu ešte pozrieť na spomenutú nočnú diétu od Caroline Apovian a vysvetliť si krátko, prečo síce funguje, ale vlastne nefunguje.

Funguje diéta od Caroline Apovian?

Ide o dielo lekárky a nutričnej expertky na Boston Medical Centre. To síce jej nočnej diéte dáva punc dôveryhodnosti, ale... Na to, aby sme vám odporučili sa do nej pustiť, je to veľmi málo!

Autorke nemožno vziať titul expertky na obezitu, ani poprieť to, že je nutričná poradkyňa pre NASA!

Jej diéta je skutočne účinná a ak by ste sa do nej pustili, chudli by ste naozaj závratnou rýchlosťou! Samotná Caroline Apovian tvrdí, že môžete zhodiť až 4 kilá počas prvého týždňa!

Bez hladovania! A zo spomenutých 4 kíl vraj zhodíte 2 počas spánku!

Marketingový koncept je zvládnutý dobre! Koho by to nezaujalo? Kto by nechcel pekne, nečinne chudnúť počas sladkého snívania v posteli?

Ak chcete vedieť niečo viac o tejto diéte, prečítajte si aj tento článok. Ako sme už spomenuli, na našich stránkach sme k vám féroví! Preto neodporúčame žiadnu diétu!

Rýchle chudnutie = čakajúci jojo efekt!

Nebudeme preto vysvetľovať presne, o čom je nočná diéta od Caroline Apovian. Možno stačí len toľko, že by ste si museli pripravovať rôzne smoothies. Tie sú dnes v kurze, takže... (nechajme tu naozaj radšej len tie tri bodky)!

Diéta podľa Caroline Apovian vás podľa jej slov ochráni pred stratou svalov. To je bežný jav pri chudnutí, ak zároveň necvičíte.

Inými slovami, keď chudnete a znižujete svoj energetický príjem, telo si energiu začne brať aj zo svalov! Čiže chudnete nielen z tuku! Zároveň aj slabnete!

To nie je dobrá cesta, preto je pri chudnutí dôležitý aj pohyb. O pohybe sa reklamné texty propagujúce diétu od Caroline Apovian tiež zmieňujú. Ale len v zmysle, že ho nepotrebujete a aj tak schudnete!

Hlavným problémom nočnej diéty od Caroline Apovian je príliš rýchle tempo chudnutia! Svetoví odborníci na výživu sa zhodujú, že optimálne by ste mali chudnúť dve kilá mesačne.

Maximum, ak nechcete hazardovať s vlastným zdravím, sú 4 kilá mesačne. Ak vás zaujíma viac, píšeme o tom aj v našom článku Koľko kalórií musím spáliť, keď chudnem?.

Zapamätajte si dve veci! Po prvé, akékoľvek rýchle chudnutie je pre telo nezdravé a neprirodzené! Po druhé, akékoľvek rýchle chudnutie zvyšuje šance, že po jeho skončení sa dostaví jojo efekt!

Ďalším mínusom diéty od Caroline Apovian je, že s takým režimom asi nebudete žiť celý život! Alebo lepšie povedané, nedokážete žiť!

Vrátite sa k bežnému stravovaniu a opäť priberiete! A prečo sa vrátite k starým stravovacím zvyklostiam? Pretože ide stále len o diétu! Nie o chudnutie spojené so zmenou životného štýlu!

Každá diéta, či už krátkodobá alebo dlhodobá, nevedie nikam, len k ďalším a ďalším sklamaniam. Ak si chcete ušetriť jedno z nich, nechudnite pomocou diéty od Caroline Apovian!

Ak to skúsite, budete hazardovať so svojím zdravím! Napriek tomu, že Caroline Apovian je lekárka, jej nočná diéta je len ďalší z módnych diétnych výkrikov do tmy. Pred jej "nočným chudnutím" varujú viacerí uznávaní svetoví odborníci na výživu.

Napríklad David Katz, riaditeľ Yale University Prevention Centre sa v rozhovore pre Huffington Post vyjadril:

"Stále žijem v očakávaní, že nás už konečne unaví skúšať nové a nové módne diéty! Lenže v našom kultúrnom rámci sme v tomto smere stále nenásytní. Dôvod, prečo tieto diéty krátkodobo fungujú spočíva v tom, že určujú isté pravidlá. Ak sa od nedisciplinovaného prejedania presmerujete na nejakú diétu, a je jedno, aké má pravidlá, je šanca, že nejaké kilá skutočne schudnete! Ale nejde o realisticky uskutočniteľný spôsob života!"

Nezostáva nám nič, len s jeho slovami súhlasiť! Chudnite radšej zdravo! Zmenou životného štýlu a prechodom na racionálnu stravu! Tak sa dá žiť dlhodobo! Ide o realisticky uskutočniteľný spôsob života!

Skrytý cukor v potravinách
Neraz sa výrobcovia predháňajú vzbudiť ilúziu, že niektorá ich potravina je zdravá a prípadne dokonca vhodná aj pri chudnutí. Niekedy dokonca zachytíte aj reklamnú kampaň, kedy sa snažia predať keksy, ako vhodnú potravinu. Ako to je? Na k...
Jedzte jedlo a nie chemikálie
Ak sa dá, uprednostňujte potraviny, v ktorých je čo najmenej pridanej chémie. Rozpoznáte to na obale. Výrobcovia sú povinní popísať z akých látok sa skladá ich výrobok. Mnoho z pridaných látok začína v označení písmenom E. Ľudovo sa ...
Sú sušené hrozienka vhodné pri chudnutí?
Sušené hrozienka sú obľúbená potravina. Dá sa nimi obohatiť kaša z ovsených vločiek, aj proteínové tyčinky. Pri chudnutí sa však na hrozienka musia používať obzvlášť opatrne. Pozrime sa na jedny z bežných raňajok. Biely jogurt, ovs...
heart cart thumbs-up cross menu arrow-right